•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

نامه سرگشاده الهام حر, شهروند بهائی خطاب به وزیر آموزش و پرورش

0
476

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “الهام حر”, شهروند بهائی در نامه ای سرگشاده به وزیر آموزش و پروش, پیرامون صحبتهای اخیر این مقام مسئول در این وزارتخانه که وظیفه فراهم آوردن موجبات تحصیل را برای شهروندان ایران بر عهده دارد اما در صحبتهای اخیر خود از  اعمال محرومیت از تحصیل پیروان ادیان به گفته وی “غیر رسمی” در ایران دفاع هم کرده بود این شهروند بهائی اینگونه برخوردهای قهرآمیز بر علیه این دسته از شهروندان را در ایران از مصادیق بارز تبعیض دانست و گفت دانش آموزان بهائی علیرغم برخورداری از استعدادهای بالا ولی از حق تحصیل در کشورشان در هر مقطعی محروم هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۷ مهرماه ۱۳۹۸, “الهام حر”, شهروند بهائی که علاوه بر خودش ۲ فرزندش بنامهای فاران و حنان حر, نیز در طی سالهای اخیر به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی از حق تحصیل محروم شدند با توجه به صحبتهای اخیر “حاجی میرزایی”, وزیر آموزش و پروش, که بر محرومیت از تحصیل شهروندان بهائی بعنوان یکی از پیروان ادیان به گفته وی غیر رسمی در ایران با قاطعیت تاکید  کرده بود اینگونه رفتارهای حکومت جمهوری اسلامی با شهروندان بهائی را از مصادیق تبعیض بر علیه این شهروندان دانسته بود. 

این شهروند بهائی در بخشی از نامه خود خطاب به “محمد حاجی میرزایی”, وزیر آموزش و پرورش نوشت؛ آیا شما پیشینه آموزش و پرورش را در ایران عزیز میدانید؟ این سوال را از همه دست اندرکاران فرهنگ کشور می‌پرسم! عرض بنده با آن مسئولینی هست که قلم در دست دارند و محرومیت کودکان و جوانان را رقم میزنند!

متن نامه الهام حر, شهروند بهائی, جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته که در ادامه می آید؛ 

بنام ایزد منان

به تدبیر در بلا ساختیم بحری!

نداریم بهره ای از آن به نهری!

جناب حاجی میرزایی، وزیر محترم آموزش و پرورش با سلام و عرض ادب.

بنده الهام حر یک شهروند بهایی محروم از تحصیل هستم و نظرات اخیر شما را در مورد ثبت نام کودکان ایرانی که جزو چهار دین رسمی کشور نیستند شنیدم و بسیار متاسفم که در این کشور، بسیاری از ایرانیان از اقلیتهای مختلف، بخصوص بهاییان برای تحصیل دچار تبعیض هستند. بنده پدر فاران و حنان حر هستم که آنها نیز با وجود همت و استعدادی فراوان، از تحصیلات عالی و امکان خدمت به این مرز و بوم محروم شدند!

جناب وزیر، بنده بعنوان یک هموطن رنجدیده، از شما تقاضا دارم تاریخ ۱۵۰ ساله اخیر ایران را دوباره بخوانید و در آن به دیده انصاف نظر نمایید!

آیا شما پیشینه آموزش و پرورش را در ایران عزیز میدانید؟ این سوال را از همه دست اندرکاران فرهنگ کشور میپرسم! عرض بنده با آن مسئولینی هست که قلم در دست دارند و محرومیت کودکان و جوانان را رقم میزنند!

ای هموطن مسؤول محترم، اگر شما بانویی تحصیلکرده هستید این را بدانید که اجداد آن جوان بهایی که از تحصیل محرومش میکنید سهم بزرگی در ارتقاع سطح فرهنگ ایران‌زمین داشته اند! نخستین مدارس دخترانه را آنها در ایران عزیز ساختند! و اگر شما مردی تحصیلکرده هستید، احتمالا در دامان مادری تحصیلکرده پرورش یافتید که به این مدارج رسیده اید!

هموطن عزیز، ای فرهنگی محترم، بهاییان از جمله کسانی بودند که هزینه سنگینی برای تغییر جامعه متعصب ایران قرن ۱۹ و امکان حق تحصیل علی‌الخصوص دختران داده اند! راه دور نرویم! شما تحصیلات عالی دارید! حتما میدانید که همین ۱۰۰ سال پیش، جامعه چه دیدگاهی نسبت به حضور زن در اجتماع داشت! چه عواملی این چنین تغییر اساسی بوجود آورد که بانوان الان در چنین پست و مقام‌هایی قائم به خدمتند؟ اگر نمیدانید بدانید که بهاییان در آن روزگار مورد قتل و غارت و طرد جامعه واقع می‌شدند، چرا که علاوه بر بسیاری اعتقادات منطبق با نیاز زمان، تحصیل را نیز برای همه بخصوص دختران واجب می‌دانستند و با مشقت فراوان این فرهنگ را بسط دادند!

و به همین نحو این را بدانید که دانش آموزان و دانشجویان محروم از تحصیل این سالیان، سهم بزرگی در ترویج فضیلت صداقت در این مرز و بوم خواهند داشت چرا که این عزیزان حاضر نیستند با گفتن یک دروغ، ثبت نام شوند و ادامه تحصیل بدهند و این یعنی آموزش و بسط صداقت در جامعه………!

با تشکر از توجه شما

الهام حر

۲۹شهریور ۱۳۹۸

رونوشت:

۱- سرکار خانم پروانه سلحشوری نماینده محترم مجلس

۲- جناب آقای محمود صادقی نماینده محترم مجلس

۳- کمیسیون محترم آموزش مجلس”.

 

لازم به ذکر است,  حنان حر, فرزند الهام حر, شهروند بهائی, در سال ۱۳۹۵ پس از شرکت در آزمون سراسری دانشگاه « کنکور »  و علیرغم قبولی و پذیرش در دانشگاه نوشیروانی بابل، به دلیل بهایی بودن از ادامه تحصیل در دانشگاه محروم شد. 

این شهروند بهایی برای استیفای حقوق خود شکایتی را در سال ۱۳۹۶ در دیوان عدالت اداری ثبت کرد و از دستگاه قضایی برای برخورداری از حقوق شهروندی خود استمداد طلبید. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۴۰ دیوان عدالت اداری، با توجه به دفاع وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری به اینکه “مطابق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی بهائیان علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی از تحصیلات دانشگاهی منع شده اند .

شعبه ۴۰ دیوان عدالت اداری در پایان دادرسی عینا حکم کرده بود که “در مورد شکایت شاکی مبنی بر الزام طرف شکایت به صدور مجوز ادامه تحصیل بر اساس قبولی در آزمون، نظر به اینکه اقدامات انجام شده از سوی طرفین شکایت وفق مقررات و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بوده و برخلاف قانون نمی باشد لذا خواسته شاکی قابل اجابت نمی باشد و مستندا به مواد ۱۰ و ۶۵ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری حکم به رد شکایت شاکی صادر و اعلام می گرد.”

برچسب هامحرومیت از تحصیلمحرومیت از تحصیل بهائیان ایرانمحرومیت از تحصیل بهائیان در ایرانمحرومیت از تحصیل شهروندان بهائیمحرومیت از حق تحصیلنقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی بهاییاننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایرانوزارت آموزش و پرورشوزارت آموزش و پروشپیروان آئین بهائی در ایرانبهاییبهاییان ایرانبهاییان اصفهانبهائیبهائیان ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانحق تحصیلحقوق بهاییان ایرانحنان حرسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی دریرانشهروندان بهاییشهروندان بهائیشورای دفاع از حق تحصیل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.