•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

نامه شیرین عبادی به گزارشگر ویژه‌ سازمان ملل در امور ایران پیرامون وضعیت حقوق بشر در ایران

0
266

شیرین عبادی٬ فعال حقوق بشر و رئیش کانون مدافعان حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل، روز چهارشنبه طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، از این مقام بین‌المللی خواست تا با استفاده از کلیه امکانات موجود نسبت به آزادی کارگران بازداشتی اقدام کند. در ماه‌های اخیر در خوزستان حداقل در دو واحد صنعتی عمده از جمله فولاد اهواز و نیشکر هفت تپه کارگران برای مطالبه حقوق قانونی خود دست به اعتراضات گسترده‌ای زدند که در مورد فولاد اهواز این اعتراضات کماکان ادامه دارد. در این رهگذر تعداد زیادی از کارگران بازداشت و احضار شدند.امروز شنبه بیست و نهمین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز در سطح شهر اهواز، مقابل سرپرستی بانک ملی این شهر و بازار نادری اهواز ادامه داشت. این تجمعات در حالی ادامه پیدا کرد که روز چهارشنبه دستکم ده تن از کارگران معترض از سوی نیروهای امنیتی احضار و تهدید شده بودند که در صورت ادامه تجمعات با آنان برخورد خواهد شد.از سوی دیگر اسماعیل بخشی و علی نجاتی دو فعال کارگری و سپیده قلیان، فعال مدنی که در جریان تجمعات نیشکر هفت تپه بازداشت شده‌اند، کماکان در بازداشت و بی‌خبری به‌سر می‌برند.

شیرین عبادی٬ برنده جایزه صلح نوبل و رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، روز چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به جاوید رحمان٬ گزارشگر ویژه‌ وضعیت حقوق بشر در ایران، از این مقام بین المللی خواست تا با استفاده از کلیه امکانات موجود نسبت به آزادی کارگران اقدام کند.

متن کامل نامه شیرین عبادی به جاوید رحمان در ادامه به نقل از کانون مدافعان حقوق بشر می‌آید:

گزارشگر ویژه‌ وضعیت حقوق بشر در ایران

جناب پروفسور جاوید رحمان

پیرو گزارشات قبلی به اطلاع می رساند که حدود یک ماه است که کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه و سوء مدیریت در این مجتمع دست به تجمعات مسالمت آمیز زده تا با صدایی بلندتر درد و رنج خود را به گوش مسئولان برسانند. در بسیاری از این تجمعات زنان و فرزندان آنان نیز حضور داشتند.

متأسفانه مسئولین حاضر به برآوردن خواست‌های قانونی آنان نیستند و کارگران نیز علی رغم سرکوب شدید اعتراضات خیابانی خود را ادامه می‌دهند. مأمورین امنیتی چندین نوبت به تجمعات کارگری و منازل آنان یورش برده و چند نفر از کارگران را دستگیر کرده اند. یکی از دستگیر شدگان اسماعیل بخشی است که با صحبت های شجاعانه خود در تجمعات مذکور سعی کرده بود تا توجه مقامات مسئول را به وضعیت نگران کننده کارگران جلب کند. او در ۲۹ آبان ماه دستگیر و بدون امکان دسترسی به وکیل در زندان است و وضعیت جسمی او به خاطر ایراد ضرب و جرح در زندان وخیم گزارش شده است. همچنین بنا بر گزارشات متعدد یکی از فعالان مدنی به نام سپیده قلیان که در ارتباط با اعتراضات مذکور دستگیر شده نیز مورد شکنجه‌های جسمی و روحی قرار گرفته و نیازمند درمان است.

این اعمال در پاسخ به خواست های مسالمت آمیز کارگران صورت می گیرد که به وضوح بر خلاف قوانین داخلی و تعهدات بین المللی دولت ایران است.

با اعلام مراتب خواهشمندم ضمن درج این مطلب در پرونده دولت ایران، با استفاده از کلیه امکانات موجود نسبت به آزادی کارگران زندانی و فراهم نمودن امکانات درمانی برای افراد نامبرده اقدام فرمایید.

شیرین عبادی

رئیس کانون مدافعان حقوق بشر

۱۳ آذر ۱۳۹۷”

رونوشت:

گزارشگر ویژه شکنجه

گزارشگر ویژه آزادی تجمعات

گروه کاری بازداشت های خودسرانه

سازمان بین المللی کار

لازم به ذکر است که در ماه‌های اخیر در خوزستان حداقل در دو واحد صنعتی عمده از جمله فولاد اهواز و نیشکر هفت تپه، کارگران برای مطالبه حقوق قانونی خود دست به اعتراضات گسترده‌ای زدند که در مورد فولاد اهواز این اعتراضات کماکان ادامه دارد. در این رهگذر تعداد زیادی از کارگران بازداشت و احضار شدند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: