•                  
چهارشنبه , ۰۴ خرداد , ۱۴۰۱
چهارشنبه, می 25

نرخ بیکاری در استان سیستان و بلوچستان بیش از ۵۰ درصد است

0
283

51852-765x510.jpgدر حالیکه مسئولان کشور نرخ بیکاری در استانی هم چون سیستان و بلوچستان را کمتر از ۱۳ درصد عنوان می کنند اما بسیاری از مسئولان محلی از جمله حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی این استان را رکورددار بالاترین نرخ بیکاری در کشور دانسته و معتقد است دولت در زمینه اشتغالزایی توفیقی کسب نکرده است. به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از قدس، ماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نرخ بیکاری در این استان به بیش از ۵۰ درصد رسیده است اظهار می کند: در این استان علی رغم آماری که دولتمردان ارائه داده و نرخ بیکاری را ۱۲ یا ۱۳ درصد عنوان کرده اند ما شاهد بالاترین نرخ بیکاری در کشور هستیم بگونه ای که در سیستان و بلوچستان نرخ بیکاری بالای ۵۰ درصد است. حسینعلی شهریاری با اشاره به اینکه فقر و بیکاری علت بسیاری از ناهنجاری ها و معضلات اجتماعی است، ادامه می دهد: برخی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان همچون مرکز استان، ایرانشهر و برخی شهرهای سیستان شاهد نرخ بیکاری ۴۷ و ۴۸ درصدی هستند.

وی تنها راه رفع معضل بیکاری را سرمایه گذاری دولت عنوان کرد و گفت: امروز حاشیه نشینی در اغلب شهرهای بزرگ وجود دارد و مشکلات اجتماعی گریبانگیر کل کشور شده است.

نماینده مردم خاش،میرجاوه و نصرت آباد در مجلس نیز با اعتقاد بر این موضوع که مشکل حل بیکاری فقط بر روی کاغذ مانده است اظهار می کند: عملکرد دستگاه های اجرایی دولت در زمینه رفع معضل بیکاری جوانان تنها بر روی کاغذ و صورتجلسه ها باقی مانده است، ثبت آمار و ارقام از سوی دولت در این زمینه دردی از جوانان بیکار برطرف نمی کند و این امار و ارقام تنها شعار و تبلیغاتی است بدون عمل.

علی کرد بیان می کند: استان سیستان و بلوچستان سال هاست که با مشکل خشکسالی دسته و پنجه نرم می کند و جوانان بسیاری در طول این سال ها از دانشگاه های کشور فارغ التحصیل شده اند اما متاسفانه دولت هیچ برنامه تدوین شده و زمان بندی شده ای برای جوانان جویای کار  نداشته است.

وی اذعان می کند: این بیکاری مایه شرمساری جوانان در اجتماع شده است و دولت نتوانسته برنامه مناسبی برای استفاده از ظرفیت جوانان درجهت آبادانی و پویایی جامعه ارائه دهد.

وی بیان می کند: عملکرد دستگاه های اجرایی دولت در زمینه رفع معضل بیکاری جوانان تنها بر روی کاغذ و صورتجلسه ها باقی مانده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بیان می کند: به دلیل حل مشکلات بیکاری در استان و شهرستان، کمیسیون اجتماعی مجلس را انتخاب کردم و در این کمیسیون با وزارت تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی رابطه نزدیکی دارد.

کرد با اشاره به تعطیلی بسیاری از شهرک های صنعتی استان نیز می افزاید: متاسفانه شهرک های صنعتی خاش و میرجاوه، نصرت آباد و نوک آباد مدتها غیرفعال است و باید جهت اشتغالزایی و رفع معضل بیکاری بتوانیم با تشویق سرمایه گذاران معضل بیکاری را نیز حل کنیم.

وی اظهار می کند: وزارت کار تاکنون نتوانسته با منابع مالی، مسئله اشتغالزایی را انجام دهد و عملکرد دولت در مسئله اشتغالزایی بسیار ضعیف است و باید دولت یازدهم، به مسئله اشتغالزایی توجه کند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: