•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

نرگس محمدی مدافع حقوق بشر زندانی در بیمارستان تحت عمل جراحی قرار گرفت

0
319

نرگس محمدینرگس محمدی مدافع حقوق بشر که دوران محکومیت خود را در زندان سپری می کند، تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

به گزارش حقوق بشر در ایران , تقی رحمانی، همسر خانم محمدی، در حساب توییتر خود نوشته که خانم محمدی تحت عمل جراحی کیسه صفرا قرار گرفته و همچنان برای رسیدگی به دیگر بیماری‌هایش احتیاج به مراقبت و رسیدگی دارد. آقای رحمانی به مرخصی نرفتن همسرش طی سه سال گذشته اشاره کرده و می افزاید نرگس محمدی باید از حق مرخصی برخوردار باشد. خانم محمدی در پی درد شدید کلیه و ناراحتی کیسه صفرا روز نهم تیرماه از زندان به بیمارستان منتقل شد. نرگس محمدی به اتهام‌های «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشکیل و اداره گروه لگام» به ۱۶ سال زندان محکوم شده است. کمپین «لغو گام به گام اعدام»، لگام، یکی از فعالیت‌های حقوق بشری خانم محمدی بود. خانم محمدی که سال گذشته برنده «جایزه ساخاروف» انجمن فیزیک آمریکا شد مدت‌ها در سلول انفرادی به سر برد و در زندان به بیماری‌های «آمبولی ریه» و «فلج عضلانی» مبتلا شد.

حقوق بشر در ایران پیشتر در گزارشی نسبت به انتقال این فعال حقوق بشر به بیمارستان اطلاع رسانی کرده بود .

نرگس محمدی، برنده جایزه ساخاروف، در اردیبهشت ۱۳۹۵، توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱۶ سال زندان محکوم شد که ۱۰ سال از آن به دلیل فعالیت او در کمپین گام به گام تا لغو مجازات اعدام (لگام) بوده است. دادگاه همکاری او با این کمپین مسالمت آمیز را مصداق اتهام «تشکیل جمعیت با هدف برهم زدن امنیت کشور» اعلام کرد. نرگس محمدی اظهار داشته که در جلسه محاکمه، قاضی برخوردی خصومت‌آمیز و مغرضانه‌ نسبت به وی داشته و به طرزی بی‌پرده و آشکارا از اتهامات وارده به او از سوی مقامات وزارت اطلاعات دفاع ‌کرده است. او همچنین اظهار داشته که قاضی او را به واسطه فعالیت‌هایش علیه مجازات اعدام، به تلاش برای تغییر احکام الهی متهم کرده است.

همچنین ۶ سال دیگر از محکومیت نرگس محمدی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» بوده است که اساس آنها نیز فعالیت‌های مسالمت آمیز حقوق بشری وی است، از جمله مصاحبه با رسانه‌ها درباره موارد نقض حقوق بشر، شرکت در تجمعات مسالمت‌آمیز مقابل زندان جهت حمایت از خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام، ارتباط با دیگر فعالان حقوق بشر من‌جمله شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، مشارکت در اعتراضات مسالمت‌آمیز علیه اسیدپاشی و ملاقات با کاترین اشتون در سال ۱۳۹۲. شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم ۱۶ سال زندان نرگس محمدی را در مهرماه ۱۳۹۵ تأیید کرد.

درخواست اعاده دادرسی او در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ توسط دیوان عالی کشور رد شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.