•                  
دوشنبه , ۱۱ مرداد , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, آگوست 3

نماینده زاهدان: “از هر دانش آموز در جنوب استان شاید ۷ نفر فارغ التحصیل شوند”

0
231

13950714111652898848884-1-768x515.jpgنماینده زاهدان از وضعیت بغرنج آموزشی در استان سیستان و بلوچستان خبر داد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری علم و فناوری، علیم یارمحمدی، نماینده مردم زاهدان و نایب رئیس کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکلات استان سیستا‌ن و بلوچستان مربوط به این دوره و آن دوره نیست بلکه مساله ای بجا مانده از رژیم سابق است که متاسفانه علیرغم تلاش نظام این مساله تداوم پیدا کرده، گفت: عزیزانی که مسئولیتی در آن بخش برای مدارس داشتند که توسعه متوازنی در کشور داشته باشد نتوانستند از لحاظ بودجه ای ظرفیت سازی کنند و اگر هم دنبال آن بودند موفق نشدند. وی با بیان اینکه در دولت هایی مثل دولت نهم و دهم بودجه های خوبی تخصیص یافت و حرکت هایی خوبی فقط در بحث مقاوم سازی مدارس استان شد، تصریح کرد: اما متاسفانه نتوانستند این پول را جذب کنند.

یارمحمدی با اشاره به اینکه بچه های ما در فضاهای مختلف و حتی زیر آفتاب درس می خوانند، گفت: در همان زمان شورای هماهنگی استان در ارتباط با بحث مدارس اقداماتی را شروع کرد و برآوردی برای بحث ایجاد مدارس استان جمع بندی شد که سالانه ۱۷۰ میلیارد تومان به نوسازی مدارس بصورت صددرصد هم تخصیص داده شود و این را در دولت هم مصوب کرد.

وی در ادامه افزود: اگر این پول در زمان خاص خودش اختصاص پیدا می کرد قطعا شاهد تحولاتی در این بخش بودیم اما متاسفانه یک ریال از این ۵۷۰ میلیون محقق نشد.

نماینده مردم زاهدان خاطرنشان کرد: در همین راستا جلسه خیرین مدرسه ساز کشور در چابهار تشکیل شد و قول دادند که اقداماتی در جنوب استان انجام دهند لذا بازدیدهایی انجام می شود و تعدادی اعلام آمادگی می کنند اما شرایط بگونه ای بود که اگر این افراد ساخت مدرسه ای را شروع می کردند، دولت باید حتما در آن مشارکت می داشت حال آنکه وقتی آنها آماده شدند هم دولت نتوانست یک ریال تامین اعتبار کند.

وی با تاکید بر اینکه اینها همه دست به دست هم داد که در چهار سال اول دولت دکتر روحانی هیچ نوع تغییری نه در بخش مقاوم سازی و نه برای احداث صورت نگیرد و نتوانست آن بحث آمار زیربنا را تغییر دهد گفت: در این دوره هیچ تحول خاصی صورت نگرفته و همین بحث یکی از شاخص های مهمی است که بر روی تحصیل دانش آموزان تاثیر می گذارد بصورتی که از ۱۰۰ نفری که در جنوب استان سیستان بلوچستان وارد مدرسه می شوند متاسفانه شاید هفت نفر در استان فارغ التحصیل شوند.

این عضو کمیسیون عمران یادآور شد: باز به همین دلیل که مدارس به حدنصاب خودش نرسیده الان در زاهدان حدود ۱۲۰ هزار نفر بازمانده از تحصیل بین ۶ تا ۱۸ سال داریم که این یک آمار تکان دهنده از محصول همان شاخص هایی است که محقق نشده است.

وی با بیان اینکه این دانش آموزان دستشان به جایی نمی رسد، گفت: ما نمایندگان هم تمام این موارد را بصورت مکتوب به اطلاع مسئولین از وزیر آموزش و پرورش و معاونین آن و معاون مرتبط با بحث نوسازی و تجهیز مدارس رسانده ایم و این گلایه مندی را داریم و خدمت وزیر جدید هم رفته ایم اما پاسخ می دهند که به دنبال برنامه ریزی هستیم و تا منابع بودجه ای تامین نگردد ما هم نمی توانیم کاری بکنیم.

یارمحمدی با تاکید بر اینکه حل این مشکل نیازمند یک عزم ملی است تصریح کرد: این مساله با خیر درست نمی شود و باید طی یک برنامه چهار ساله و هر ساله حداقل ۲۰۰ میلیارد قرار داده شود تا ما بتوانیم مدارس مقاوم و موثری را داشته باشیم تا دانش اموزان بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند و مشکلات مرتفع و مساله فضای اموزشی حل گردد.

وی همچنین افزود: ما روسا، آموزگاران و معلمینی را داریم که طبق اظهارات خودشان از لحاظ کیفیت درس در رده صفر قرار دارند و عموما کسانی که شرایط مساعدتری دارند به مناطق برخوردار می روند و باز هم کسانی که با مشکلات بیشتر مواجه هستند در آنجا ماندگار می شوند.

نماینده مردم زاهدان گفت: البته مقام معظم رهبری در این خصوص دستورات موکدی داده اند اما گوش شنوایی وجود ندارد حال آنکه دولت باید اینها را عملیاتی کند چون ما فاصله معناداری با شمال استان و مرکز استان داریم.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: