•                  
دوشنبه , ۱۱ مرداد , ۱۴۰۰
دوشنبه, آگوست 2

نماینده مجلس ایران: رهبر به برخی دستگاه‌ها برای دریافت سود بانکی مجوز داده است

1
215

yousefian_molla.jpgپیش از این نیز برخی از مسئولان نهادهای جمهوری اسلامی، از جمله مقامات سازمان حج و زیارت اعلام کرده بودند که برای دریافت سود از پول سپرده‌های حج، از علی خامنه ای «مجوز» دارند.

به گزارش حقوق بشر در ایران ، نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تعدادی از دستگاه‌ها برای سپرده‌گذاری پول‌های خود در بانک و دریافت سود بابت این سپرده‌ها از رهبر جمهوری اسلامی «مجوز» دارند، پیش‌بینی کرد که نمایندگان مجلس به مصوبه کمیسیون تلفیق برای ممنوعیت این موضوع رای ندهند.عزت‌الله ‌یوسفیان‌ملا روز دوشنبه دوم بهمن، در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا اعلام کرد که مصوبه منع دریافت سود از محل سپرده‌گذاری کوتاه مدت و بلند مدت برای قوای سه گانه و برخی موسسات و نهادها، سال قبل هم در کمیسیون تلفیق بودجه تصویب شده بود اما در صحن مجلس رای نیاورد.

علی اصغر یوسف نژاد، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷، خبر داده است که براساس مصوبه این کمیسیون، همه دستگاه‌هایی که از دولت بودجه دریافت می‌کنند از جمله قوای سه گانه، دانشگاه‌ها، شرکت‌های بیمه دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و بنیادها و نهادهای زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی مجاز نیستند از سپرده‌گذاری کوتاه مدت و بلندمدت خود در بانک‌ها سود دریافت کنند.

این مصوبه باید در صحن علنی مجلس نیز تصویب شود. با این حال، یوسفیان ملا پیش بینی کرد که این مصوبه در صحن علنی مجلس تصویب نمی شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اعلام کرد که برخی‌ از دستگاه‌ها برای این موضوع از رهبر جمهوری اسلامی «مجوز دارند».

پیش از این نیز برخی از مسئولان نهادهای جمهوری اسلامی، از جمله مقامات سازمان حج و زیارت اعلام کرده بودند که برای دریافت سود از پول سپرده‌های حج، از رهبر جمهوری اسلامی «مجوز» دارند. این صحبتها در حالی میباشد که پس از انتقادات مکارم شیرازی و جوادی آملی علیه بانک‌ها و اعتراض به سود بانکی حالا در این دومینوی وعظ و فتوا، نوبت به “حسین نوری همدانی” یکی دیگر از مراجع شیعه رسید تا در اینباره اعتراض نماید.

آیت الله حسین نوری همدانی با انتقاد از ربا یا نرخ های بالای بهره در بانک های جمهوری اسلامی ایران گفت: «ربا گناهی کبیره است و مطابق شرع اسلام یک درهم ربا معادل ۷۰ بار زنا با مادر در خانۀ کعبه است.»

نوری همدانی با این حال اعتراف کرد که متاسفانه در بانک های ایران ربا رایج است، هر چند، به گفتۀ او، ربا خلاف شرع و اسلام است و در قرآن هم هفت بار از آن انتقاد شده است.

نوری همدانی از بانک های کشور خواست که دست از این عمل بردارند و به مردم نیز توصیه کرد که پول هایشان را به بانک ها ندهند. وی خواستار قانون قاطعی شد که مانع از گسترش ربا در کشور بشود.

وی یادآور شد: «بارها در پاسخ به نامه‌ها نوشته‌ایم که جریمه برای أداء دین رباست؛ اما متأسفانه به این احکام الهی عمل نمی‌شود.»

گفتنی است که جمهوری اسلامی ایران از نادر کشورهای جهان است که در آن نرخ های سنگین اجاره یا بهرۀ پول رایج است و این هم ریشه در یک اقتصاد رانتی و دلالی دارد و هم از جمله مهمترین موانع تولید و کسب و کار و به تبع گسترش رکود مزمن اقتصادی در کشور به شمار می رود.

1 comment

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: