•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

نوزده سال حبس تعزیری: محکومیت محمد نجفی, وکیل دادگستری به دو سال حبس تعزیری

1
696

محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که در حال سپری کردن محکومیت سه ساله خود در زندان اراک بسر می برد، توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شهرستان شازند اراک به اتهام “تشویش اذهان عمومی” به دو سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۲ بهمن‌ماه ۹۷، محمد نجفی، وکیل دادگستری محبوس در زندان شازند توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شهرستان شازند به ۲ سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.  جلسه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه وی در تاریخ ۲۵ دی‌ماه علیرغم جو متشنج حاصل از برخورد نامناسب مامور اعزام با خانواده آقای نجفی برگزار شده بود. این وکیل دادگستری دربند اخیرا نیز در دو پرونده دیگر در دادگستری شهرستان شازند و دادگاه انقلاب اراک مجموعاً به تحمل ۱۴ سال حبس محکوم شده بود. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر محکومیت مجدد محمد نجفی به حبس و جریمه نقدی گفت: “این رای توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شازند در حالی صادر شده است که دقیقا همان دادگاه با استناد به همان ماده قانونی و همان جرم و در هر دو رای از روی اینستاگرام آقای نجفی، حدود یک ماه قبل رسیدگی و صدور رای کرده است.  این در حالی است که وقتی گزارش تکراری از موضوع به شعبه یک دادگاه انقلاب اراک ارسال شده است قاضی دادگاه استدلال کرده که به این مساله سابقا رسیدگی شده است و رای برائت صادر کرده است”. این منبع مطلع در ادامه گفت: “در جلسه دفاعیه مورخه ۹۷/۱۰/۲۵ این رای دادگاه انقلاب که پیشتر صادر شده بود به قاضی نشان داده شد و توسط وکلا درخواست تبعیت دادگاه عمومی شهرستان از شعبه اول دادگاه انقلاب اراک یعنی مرکز استان شد که طبق اصول آیین دادرسی کیفری اصلح به رسیدگی اینگونه موارد می باشد اما متاسفانه مشاهده می شود قاضی رسیدگی کننده شعبه ۱۰۲ کیفری دو شهرستان اراک نه تنها هیچ توجهی به رای دادگاه انقلاب نکرده اند بلکه دو برابر مجازاتی که خودشان یک ماه قبل صادر کرده اند را مجددا در حکم جدید به عنوان اتهام جدید آورده اند”.
این منبع مطلع همچنین افزود: “همه اینها در حالی است که آقای نجفی در حال حاضر چند ماه است در حبس می باشد و هیچگونه مطلب جدیدی در اینستاگرام خود قرار نداده است اما متاسفانه هربار گزارشی از یک مطلبی داخل اینستاگرام استخراج می شود و به دادسرا ارسال می گردد که در این مورد اخیر با اعتراض بازپرس محترم رسیدگی کننده نیز مواجه شد و اما با اصرار دادستان شازند به دادگاه ارسال گردید”.
به گفته این منبع مطلع ، آقای نجفی در طول جلسه دادرسی ۲۵ دی‌ماه بر اثر سوء رفتار مامور بدرقه در انظار عمومی به صورت مشهودی ناراحت بودند و وضعیت مناسب برای دفاع از خود نداشتند.
لازم به ذکر است که  پیش از این پیام درفشان وکیل محمد نجفی  با انتشار نامه ای سرگشاده ضمن تشریح جو متشنج پیش از دادگاه که به دلیل رفتار نامناسب مامور اعزام محمد نجفی با خانواده و همسر آقای نجفی ایجاد شده بود خواهان رسیدگی به این موضوع و تحقیق و پیگیری امر توسط معاونت امنیت داخلی وزارت اطلاعات شده بود.

روز سه‌شنبه ۲۵ دی‌ماه ۹۷، جلسه دادگاه محمد نجفی، وکیل دادگستری به اتهام “تشویش اذهان عمومی” به دلیل نامه وی به آیت‌الله خامنه‌ای در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شازند برگزار شده بود.

محمد نجفی روز شنبه ۱۵ دی‌ماه نیز توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو دادگستری شهرستان شازند از بابت اتهام “تشویش اذهان عمومی” از طریق درج مطالب در رسانه‌های مجازی به یک‌ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

پیش‌تر نیز شعبه یک دادگاه انقلاب اراک، حکم پنج تن از شهروندان بازداشت شده در اعتراضات سراسری دی ماه در شهرستان شازند محمد نجفی را در بخش دوم پرونده به صورت گروهی صادر کرد.

بر این اساس محمد نجفی به ۱۳ سال حبس تعزیری شامل ۲ سال حبس تعزیری به اتهام “تبلیغ علیه نظام”، ۱ سال حبس تعزیری به اتهام “توهین به رهبری” و ۱۰ سال حبس تعزیری به اتهام “کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی” محکوم شده بود.

آقای نجفی پیش از آن نیز در بخش اول این پرونده در مهرماه سال جاری به همراه ده تن دیگر توسط شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی محاکمه شده بود.

بر اساس حکم صادره توسط شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی محمد نجفی به سه سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.
لازم به ذکر است که محمد نجفی به همراه عباس صفری دیگر هم پرونده ای خود روز یکشنبه ۶ آبان‌ماه ۱۳۹۷ جهت اجرای حکم ۳ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق بازداشت و به زندان اراک منتقل شد و تا این زمان نیز در همین محل نگهداری می شود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.