•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

نگرانی عفو بین‌الملل درباره سلامتی مهدی رجبیان

0
335

مهدی-رجبیان-2-765x510.jpgسازمان عفو بین‌الملل درباره سلامتی مهدی رجبیان نوازنده ایرانی ابراز نگرانی کرده است. به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رادیو فردا، سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده که مهدی رجبیان، نوازنده ایرانی روز چهارم دسامبر/۱۴ آذر مجبور به بازگشت به زندان شده؛ در حالی که به دنبال یک ماه اعتصاب غذا در مرخصی درمانی به سر می‌برد و درمانش هنوز تکمیل نشده است. مهدی رجبیان روز ۲۷ نوامبر/ ۷ آذر به مرخصی رفت و در این مدت در بیمارستان بوعلی شهر ساری بستری بود. او از چندین مشکل مربوط به سلامت رنج می‌برد که برای درمان آن‌ها نیاز به دسترسی به سیستم پزشکی دارد. پیش از زندان، درباره او تشخیص بیماری ام اس داده شده بود و باید مورد آزمایشات تکمیلی قرار می‌گرفت که این امکان فراهم نشد. مهدی رجبیان همچنین به دنبال عوارض شکنجه در اولین دستگیری‌اش در سال ۲۰۱۳، دچار بیماری تشنج شده است. سازمان عفو بین‌الملل درباره سلامت روانی او نیز نگران است.

مهدی رجبیان و برادرش حسین رجبیان، اعتصاب غذای خود را ۲۸ اکتبر/۷ آبان آغاز کردند. پیش از آن هم این دو برادر در ماه شهریور به دلیل عدم دسترسی به خدمات پزشکی و فرستاده شدن به دو بخش مختلف در زندان اوین، دست به اعتصاب غذا زده بودند.

حسین رجبیان نیز به‌رغم عفونت کلیه چپ همچنان در زندان اوین نگهداری می‌شود و همچنان در اعتصاب غذاست.

برادران رجبیان هر کدام به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به سه سال زندان محکوم شده‌اند.

این دو هنرمند به همراه یوسف عمادی، مهرماه سال ۱۳۹۲ در دفتر کارشان در ساری بازداشت شدند، ۱۸ روز در مکانی نامشخص نگهداری شدند و مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفتند و سپس به سلول‌های انفرادی بند دو-‌ الف زندان اوین منتقل و بیش از دو ماه بازجویی شدند. آن‌ها در طول دوره بازجویی برای اعتراف تلویزیونی تحت فشار قرار گرفتند.

این دو در جریان برگزاری دادگاه هم از حق داشتن وکیل محروم بودند و محاکمه‌شان تنها یک ربع طول کشید. یوسف عمادی نیز به سه سال زندان محکوم شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.