•                  
چهارشنبه , ۱۳ اسفند , ۱۳۹۹
چهارشنبه, مارس 3

نگهداری نادر افشاری فعال مدنی «در خانه امن وزارت اطلاعات» در بازداشت

0
210

سفیدی.jpgگزارش‌ها حاکی از آن است که نادر افشاری، فعال مدنی که در کرج ناپدید شده بود، توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران , مادر نادر افشاری روز سه شنبه ۱۶ مرداد به برخی از وبسایت های خبری گفت که پس از سه روز جستجو خبردار شده پسرش در بازداشت وزارت اطلاعات است. وزارت اطلاعات و تشکیلات امنیتی ابتدا بازداشت نادر افشاری را تکذیب کردند، اما بعد از شش روز روشن شده است که وی به عنوان «اعتشاش گر» بازداشت شده است.خانم افشاری می گوید پسرش اغتشاش گر نیست، بلکه نسبت به شرایط معترض است و اعتراض او کاملاً قانونی است. وزارت اطلاعات به خانم افشاری گفته است که پسر وی در خانه امن در بازداشت است . نادر افشاری، فعال مدنی که ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ با تامین وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت از زندان اوین آزاد شد بود، شامگاه چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ طی اعتراضات سراسری در گوهردشت کرج توسط ماموران امنیتی، بازداشت شد. یک منبع مطلع در این خصوص به حقوق بشر در ایران گفت: «وی حدود ساعت ۲۱ شامگاه گذشته ۱۰ مردادماه اندکی پس از خروج از منزل در کرج بازداشت و جهت بازجویی به اداره اطلاعات در کرج منتقل شد.» از اتهامات و علت بازداشت این فعال مدنی اطلاعی در دست نیست، اما این منبع مطلع می‌گوید: «به نزدیکان نادری افشاری گفته‌اند، وی شنبه ۱۳ مردادماه برای تفهیم اتهام و صدور قرار به شعبه‌ی ۱ بازپرسی دادگاه انقلاب کرج منتقل خواهد شد.» نادر افشاری، فعال مدنی که در تاریخ ۱۲ بهمن سال جاری از سوی نیروهای امنیتیبازداشت و به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین منتقل شده بود، ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ با تامین وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت از زندان اوین آزاد شده بود.

گفتنی است، در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۶، نادر افشاری به همراه تعدادی از فعالین مدنی طی یک عملیات سراسری در نقاط مختلف ایران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند، این افراد پس از بازداشت به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین منتقل و بدون دسترسی به وکیل مراحل بازجویی و بازپرسی را طی کرده اند. همگی بازداشت شدگان با تامین وثیقه یکصد میلیون تومانی به صورت موقت از زندان اوین آزاد شدند. گزارش شده است دادسرای اوین به برخی از این افراد اتهاماتی مانند تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی را تفهیم کرده است.

اعتراضات روزهای اخیر در کشور از سه روز پیش از شهرک صنعتی شاهپورجدید اصفهان در اعتراض به گرانی، افزایش تورم و قطعی مکرر برق آغاز شد و به سرعت به شهرهای دیگر سرایت کرد.

طی روز گذشته، صدها تن از شهروندان اصفهان، شیراز، مشهد، تهران، کرج و … به خیابان ها آمده و اعتراض خود را به وضعیت بد اقتصادی نشان دادند. گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای امنیتی در برخی از مناطق با معترضین به شدت برخورد کرده‌اند و برخی منابع خبری و همینطور ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی تایید کرده‌اند که نیروهای امنیتی و انتظامی به اجتماع کنندگان با پرتاب گازاشک‌آور و گلوله‌های رنگی پاسخ داده‌اند و با خودورهای آب‌پاش سعی بر متفرق کردن مردم دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: