•                  
پنج شنبه , ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, آگوست 5

هشدار نسبت به اعدام قریب الوقوع محمدرضا حدادی

0
252

mohammad-reza-hadadi-300x191.jpgمحمدرضا حدادی، فردی که متهم به ارتکاب قتل در سن ۱۵ سالگی است کماکان تحت حکم اعدام در زندان به سر می‌برد.

به گزارش حقوق بشر در ایران ، وکیل مدافع محمدرضا حدادی با اشاره به وضعیت پرونده وی گفته است که وضعیت روحی و روانی موکلم اصلا مناسب نیست و از طرفی با توجه به فشار خانواده اولیای دم بر اجرای حکم قصاص، این ترس و نگرانی وجود دارد که حکم ایشان اجرا شود؛ از سوی دیگر دلایل کافی بر بی گناهی موکل بنده وجود دارد و اعدام محمدرضا حدادی اعدام یک بی گناه خواهد بود”. محمدرضا حدادی کودک-مجرم محکوم به اعدام محبوس در زندان عادل‌آباد شیراز در خطر اعدام قرار دارد. محمدرضا حدادی متولد ۲۷ اسفند ۱۳۶۶ در زمان دستگیری ۱۵ سال داشته و متهم به سرقت منجر به قتل است. حسین احمدی نیاز وکیل محمدرضا حدادی، در خصوص آخرین وضعیت پرونده کودک-مجرم محکوم به اعدام گفت: “موضوع اعمال ماده‌ی ٩١ قانون مجازات اسلامی در دادگاه بدوی رد شده و درخواست اینجانب برای پذیرش خلاف بین شرع یا اعمال ماده ۴٧٧ قانون آیین دادرسی کیفری توسط ریاست محترم قوه قضاییه به نتیجه نرسیده است”.

این وکیل دادگستری در ادامه گفت: “وضعیت روحی و روانی موکلم اصلا مناسب نیست و از طرفی با توجه به فشار خانواده اولیای دم بر اجرای حکم قصاص، محمدرضا زیر تیغ اعدام قرار دارد و این ترس و نگرانی وجود دارد که حکم ایشان اجرا شود”.
وی در ادامه افزود: “این در حالی است که دلایل کافی بر بی گناهی موکل بنده وجود دارد و اعدام محمدرضا حدادی اعدام یک بی گناه خواهد بود.
حسین احمدی نیاز وکیل محمد رضا حدادی کودک-مجرم محکوم به اعدام در پایان خاطر نشان کرد: “طی هفته آینده با دادستان‌های شیراز و کازرون دیدار خواهم کرد تا درخواست اعاده دادرسی توسط آنان از دیوان عالی کشور را بنماییم”.

این وکیل دادگستری پیش‌تر در بهمن‌ماه سال گذشته گفته بود: “بنده چند بار از ریاست محترم قوه قضاییه درخواست این را داشتم که به وضعیت ایشان به صورت عاجل رسیدگی بکنند و این را در نظر بگیرند که کمک بشود به نجات بخشی محمدرضا حدادی چون بی‌گناه هست. این فرد بایستی مجددا محاکمه شود و این مسئله را باید در نظر گرفت که جان ایشان به راستی در خطر است”.

H-A-Niaz.jpgاحمدی‌نیاز با اشاره به ماده ۵۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری مبنی «هرگاه محکومٌ‌علیه به بیماری جسمی یا روانی مبتلا باشد و اجرای مجازات موجب تشدید بیماری و یا تأخیر در بهبودی وی شود، قاضی اجرای احکام کیفری با کسب نظر پزشکی قانونی تا زمان بهبودی، اجرای مجازات را به تعویق می‌اندازد. چنانچه در جرائم تعزیری امیدی به بهبودی بیمار نباشد، قاضی اجرای احکام کیفری، پس از احراز بیماری محکومٌ‌علیه و مانع بودن آن برای اعمال مجازات، با ذکر دلیل، پرونده را برای تبدیل به مجازات مناسب دیگر با در نظر گرفتن نوع بیماری و مجازات به مرجع صادرکننده رأی قطعی ارسال می‌کند.» گفته بود: “این وضعیت موجب توقف اجرای حکم موکلم می‌شود.

اگر چه قبلا رییس قوه قضاییه اجرای حکم موکل را متوقف کرده است اما می‌طلبد تا ریاست محترم قوه قضاییه در راستای ماده ۴٧٧ قانون آیین دادرسی کیفری از اختیارات خود برای اعاده دادرسی این پرونده به دیوان عالی کشور دستور رسیدگی مجدد را بدهد؛ زیرا واقعیت این است که محمدرضا از ایام کودکی در زندان بوده و زیر تیغ قصاص قرار داشته و این ١٣ سال موجبات بروز بیماری های شدید روانی و جسمی در وی شده است.

من قبل از اینکه به قاضی کازرون مراجعه کنم خود محمدرضا درخواست ماده ۹۱ کرده بود، اما متاسفانه قاضی شعبه که بنده به ایشان مراجعه کرده بودم خودش برخلاف قانون تشخیص داده که بله! محمدرضا در سن ۱۵ سالگی می‌دانست که این عمل بد است و با قصد این کار را کرده است و با میل و آگاهی اعتراف کرده است. این مسئله تا حدی محل اختلاف است که حتی خود دادستان‌های شیراز و کازرون می خواهند کمک کنند به محمدرضا چون به‌هرحال بین دادستان و دادگاه استقلال و اختلاف نظر وجود دارد. چندبار مراجعه کردیم به دادگاه ولی متاسفانه رئیس شعبه از تصمیم خودش برنمی‌گردد و اعلام کرده چون از قبل تصمیم گرفته امکان ندارد دوباره برگردد به این مسئله و همین امر موجب بروز مشکل شده است.

خود ریاست محترم قوه قضاییه حسب ماده ۴۷۱ از قانون آیین دادرسی کیفری می‌توانند در این خصوص تصمیم بگیرند و وارد این قضیه بشوند و نسبت به پیگیری مجدد به این پرونده ورود پیدا کنند.

من قبلا هم از رئیس قوه قضاییه درخواست کرده بودم که درباب حکم اجرایی و اعدام اطفال تجدیدنظر کنند، دست نگه دارند و ماده ۹۱ را اعمال کنند که موکل من هم مشمول همین مسئله است، این کودک بر سر تهی‌دست بودن وارد این پرونده پیچیده شده است و فقر و تهی‌دست بودن باعث این ستم به محمدرضا حدادی شده.

ما باید در نظر بگیریم که آن کودک در آن زمان توان تصمیم‌گیری نداشته و فریب قاتلین اصلی در این پرونده را خورده است، اعدام و قصاص نمی‌تواند آثار بازدارندگی لازم را در جامعه داشته باشد و این شایسته محمدرضا حدادی نیست. من امیدوارم هستم که این حکم اعدام نقض شود”.

لازم به توضیح است، محمد رضا حدادی در تحقیقات اولیه و در دادگاهی که در ۸ آبان ۱۳۸۲ برگزار شد اعتراف به سرقت و قتل کرده بود، اما سپس در ۱۶ آبان همان سال طی نامه‌ای به دادگاه نوشت که یکی از متهمین با وعده پرداخت پول از وی خواسته با توجه به صغر سن ارتکاب قتل را به عهده بگیرد.
این زندانی که در زمان بازداشت ۱۵ سال سن داشت همچنین نوشت که فریب متهم دیگر را خورده و در ارتکاب جرم نقشی نداشته است.حکم اعدام محمدرضا حدادی تاکنون دو بار ( سال ۸۹ و سال ۹۵) تا مرحله اجرا رفته اما متوقف شده است. به گفته پدرش، خانواده مقتول تقاضای اجرای حکم را کردند و به همین دلیل حکم به اجرای احکام رفته بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: