سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 28

هشدار نماینده مجلس نسبت به ورود پساب های سرطانزا به رودخانه ها؛بی توجهی دولت به این هشدارها

0
445

13930203000175_PhotoA-765x510.jpgعضو مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس نسبت به ورود پساب‌های سمی حاصل از فعالیت صنایع پتروشیمی ماهشهر به رودخانه‌ها هشدار داد و گفت: این موضوع را از طریق دولت به‌دفعات پیگیری و به سازمان محیط زیست و غذا و دارو هم تذکر داده‌ایم اما متاسفانه مورد بی توجهی واقع شد و شاهد هیچ گونه اقدام عملی مناسب از سوی دولت نبوده‌ایم.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از خانه ملت، عباس پاپی زاده با هشدار نسبت به ورود ترکیبات و پساب‌های سمی حاصل از  فعالیت صنایع پتروشیمی ماهشهر به سواحل و رودخانه، گفت: این ترکیبات خطرناک و سمی در بافت‌های آبزیان رسوخ کرده و دفع نمی‌شود از این رو  فلزات سنگین با مصرف ماهی در بدن افراد تجمع کرده و به تدریج زمینه ابتلا به انواع سرطان‌ها را فراهم می‌کند. نماینده مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه تأمین سلامت مردم جزو وظایف اساسی مسئولان است بر لزوم توجه جدی وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و حفاظت محیط‌زیست به موضوع ماهی‌های آلوده ناشی از صنایع پتروشیمی ماهشهر تأکید کرد و یادآور شد: مواد و ترکیبات سمی حاصل از فعالیت صنایع پتروشیمی ماهشهر مشکلات زیست‌محیطی بسیاری را رقم خواهد زد.

وی افزود: ضروری است سازمان محیط‌زیست با ورود به این موضوع از ورود پساب‌های صنایع شیمیایی به رودخانه‌ها جلوگیری و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو سلامت آبزیان را مورد ارزیابی قرار دهند.

نماینده مردم دزفول در مجلس با بیان اینکه ورود پساب و مواد سمی حاصل از فعالیت صنایع پتروشیمی ماهشهر  به رودخانه‌ها و دریا باید جدی گرفته شود، ادامه داد: این موضوع را از طریق دولت به‌دفعات پیگیری و به سازمان محیط زیست و غذا و دارو هم تذکر داده‌ایم اما متاسفانه مورد بی توجهی واقع شد و شاهد هیچ گونه اقدام عملی مناسب از سوی دولت نبوده‌ایم.

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس، با انتقاد از اینکه فعال کردن مراکز تصفیه پساب از سوی صنایع پتروشیمی ماهشهر جدی گرفته نمی شود، گفت: بخشی از این صنایع خصوصی و بخشی دولتی هستند؛ هر چند وزارت نفت و بخش خصوصی در این باره باید پروتکل های زیست محیطی را اعمال کنند اما متاسفانه این پروتکل ها از سوی آنها نادیده گرفته می شود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.