•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
شنبه, نوامبر 27

همزمان با ارسال پرونده عباس لسانی جهت اجرای حکم , محمد خاکپور, فعال ترک (آذربایجانی) احضار گردید

0
380

عباس لسانی، فعال ترک (آذربایجانی) ساکن اردبیل و زندانی سیاسی سابق صبح روز گذشته, ۱ دی ۱۳۹۷, از طریق پیامک از ارسال پرونده وی به شعبه ۱۱ اجرای احکام کیفری تبریز مطلع شد. وی در تاریخ ۱۸ مهرماه ۹۷، طی احضاریه‌ای جهت ابلاغ حکمی که پیشتر بصورت غیابی علیه وی صادر شده بود به شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز احضار شده بود. همچنین محمد خاکپور، فعال ترک (آذربایجانی) نیز روز گذشته طی ابلاغیه‌ای برای روز ۱۱ دی‌ماه به دادگاه انقلاب شعبه کلیبر احضار شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱ دی‌ماه ۹۷، پرونده عباس لسانی، فعال ترک (آذربایجانی) به شعبه ۱۱ اجرای احکام کیفری تبریز ارسال شد. در تاریخ ۱۸ مهرماه ۱۳۹۷، این شهروند ساکن اردبیل طی احضاریه‌ای جهت ابلاغ حکمی که پیشتر بصورت غیابی علیه وی صادر شده به شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز احضار شده بود. عباس لسانی با انتشار نامه‌ای سرگشاده ضمن غیرقانونی خواندن روند دادرسی، در واکنش به احضار خود گفته بود: “حکمی که در روندی کاملا غیر قانونی و غیر حقوقی بر علیه اینجانب صادر شده است به هیچ عنوان قابل قبول و قابل تمکین نیست”. آقای لسانی پیش‌تر نیز از طریق پیامک به شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز احضار شده بود و حقوق بشر در یاران طی گزارشی خبر فوق را اطلاع رسانی کرده بود, در تاریخ ۲ مهرماه ۹۷ مجددا از طریق پیامک متوجه شده یود که به صورت غیابی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب برای وی حکم صادر شده است. لازم به یادآوری است که روز دوشنبه ۱۱ تیرماه چند روز پیش از گردهمایی سالانه “قلعه بابک” عباس لسانی همراه با سه تن از فعالان ترک (آذربایجانی) ساکن اردبیل توسط مأموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و سپس در روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. آقای لسانی ویدیویی از خود مبنی بر تشویق افراد در حضور در این مراسم منتشر کرد و احتمال می‌رود دلیل بازداشت وی مرتبط با این موضوع بود. حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۱ آذر ماه طی گزارشی از اعمال فشارهای اقتصادی برخانواده عباس لسانی اطلاع رسانی کرده بود.

همچنین در گزارشی دیگر، محمد خاکپور شهروند ساکن اردبیل نیز طی ابلاغیه‌ای به دادگاه انقلاب شعبه کلیبر احضار شده است.

در این ابلاغیه که در آن دلیل احضار “فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروه‌های مخالف نظام” عنوان شده است از محمد خاکپور خواسته شده که در تاریخ ۱۱ دی‌ماه ۹۷ در این دادگاه حاضر شود.
این شهروند اردبیلی پیشتر نیز در تاریخ ۲۳ آبان‌ماه به شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل احضار و پس از حضور و بازجویی در این دادسرا با قرار کفالت آزاد شده بود.

محمد خاکپور پیشتر در تاریخ ۱۴ تیرماه ۹۷ در جریان تجمعات سالانه قلعه بابک به همراه ضرب و شتم بازداشت و سه روز بعد آزاد شده بود.

این فعال ترک (آذربایجانی) پیش از این نیز بارها سابقه بازداشت و محاکمه را در پرونده خود دارد.

هم‌زمان با مناسبت گردهمایی سالانه قلعه بابک بیش از ۸۰ تن از فعالان ترک (آذربایجانی) به‌خصوص در استان‌های آذربایجان و اردبیل بازداشت شدند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز طی بیانیه‌ای که در تاریخ ۲۰ مرداد‌ماه سال جاری منتشر کرد، دستگیری‌های فعالان ترک را خودسرانه و خارج از موازین قانونی خواند و خواستار اقدام فوری جهت آزادی کسانی که به دلیل شرکت در تجمعات فرهنگی اقلیت ترک آذربایجانی زندانی هستند شد.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: