•                  
جمعه , ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۱
جمعه, می 20

وزیر کار و تعاون: ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار بیکار داریم

0
286

13941004165227376785224-765x510.jpgعلی ربیعی وزیر تعاون، گفت: «در حال حاضر ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار بیکار داریم و توان تولید سالانه ۱۴۰۰ هزار شغل را نداریم.»

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری صداو سیما، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره ایجاد اشتغال در دولت دوازدهم و اولویت دولت گفت: اشتغال از موضوعات مهمی در جامعه است که نیاز به بحث فراوان دارد. در عرضه و تقاضا بحث بیکاری و اشتغال با مشکل مواجه شدیم. نرخ رشد اقتصادی و جمعیت اگر هماهنگ باشد نرخ بیکاری مشخص می‌شود. وی گفت: «در تقاضا سال‌ها رشد منفی داشتیم و ۶۰ درصد کسری رشد داشتیم که مشکلات زیاد شد. در حال حاضر حدود ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار بیکار داریم که اگر افرادی هم که وارد بازار کار می‌شوند نتیجه نگیرند، به میزان بیکاران بازهم افزوده می‌شود.» وزیر تعاون تصریح کرد: «کشش اقتصاد و ظرفیت اقتصاد ما توان تولید سالانه ۱۴۰۰ هزار شغل را ندارد. برنامه ششم بر اساس رشد ۸ درصد است که برای رسیدن به این رشد ۷۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد که باید سرمایه‌گذاری خارجی نیز داشته باشیم چراکه در دوران رکود که ۶ درصد کسری داریم نمی‌توانیم به تعداد شغل موردنیاز برسیم.»
ربیعی افزود: پول پاشیدن مشکل را حل نمی‌کند بلکه باید پول را درست هزینه کرد تا نتیجه درست بگیریم. نیاز به طراحی و کارگر ماهر داریم که باید تولید و بازاریابی صورت بگیرد.
وی افزود: «باید نهادهایی برای اتصال به جامعه بین‌الملل و بازارهای جهانی ایجاد کنیم. در گردشگری جهت‌ها روی وام هتل بوده است اما با مطالعات انجام‌شده مسیرهای گردشگری مشخص شد. باید جهت‌دهی وام و تعریف زنجیره‌ها درست انجام شود.»
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه افزود: «در رسته‌های پرکشش مثل پوشاک، کشاورزی، قطعه‌سازی، بسته‌بندی و … برنامه‌ریزی شده است که بتوانیم شغل‌های موردنیاز را تأمین کنیم. »

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه گفت: «ساماندهی بچه‌های کار در نظر است، برخی فروخته شده‌اند برخی هم به‌وسیله پدر و مادر وادار به‌کار شده‌اند؛ ستاد حمایت از بچه‌های کار شنبه تشکیل می‌شود و بچه‌های کار جمع‌آوری و ساماندهی خواهند شد و تا زمانی که تحصیل آنها تضمین شود خودمان نگهداری خواهیم کرد. ساماندهی زنان سرپرست خانوار نیز در دستور کار است بیمه آنها انجام شده است.»

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: