•                  
پنج شنبه , ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, آگوست 5

وضعیت نامناسب علی نوری، فعال مدنی محبوس در زندان اوین

0
256

باقری.PNGعلی نوری فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق که پبش‌تر به دلیل فعالیت های مدنی بازداشت و پس از گذراندن یک‌سوم از دوران محکومیت اش بصورت مشروط آزاد شده بود، مورخ ۹ دی‌ماه سال جاری در حالی‌که درحین گذراندن دوران خدمت سربازی اش در تهران بود در میدان ولیعصر این شهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت به زندان اوین منتقل شد، آقای نوری که اکنون در زندان اوین نگهداری میشود در پی بروز مشکلات قلبی بصورت اورژانسی راهی بهداری زندان اوین شد. به گزارش فعالان حقوق بشر در ایران، علی نوری، مهندس عمران و زندانی سیاسی سابق روز ۹ دی‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. یکی از نزدیکان علی نوری در این رابطه گفت: “علی در حین گذارندن دوران سربازی اش بود با اینحال او را در تاریخ ۹ دی‌ماه در میدان ولیعصر تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد، در تاریخ ۱۱ دی‌ماه او را به محل نامعلومی منتقل کردند بطوریکه تمامی زندانیان تصورشان این بود که علی از زندان آزاد شده است”.
این منبع در ادامه گفت: “علی را مجددا در تاریخ ۲۰ دی‌ماه از محل نامعلومی که گمان میرود بازداشتگاه یکی از نهادهای امنیتی باشد به بند ۶ زندان اوین بازگرداندند در حالی که وضعیت روحی و جسمی اش نامناسب بود. به گفته خودش به مکانی خارج از زندان جهت بازجویی منتقل شده بود”.

این منبع نزدیک به آقای نوری در ادامه گفت: “علی به تازگی دوران آموزشی سربازی اش را به اتمام رسانده و برای ادامه خدمت سربازی به تهران منتقل شده بود”.

این منبع مطلع همچنین توضیح داد در ۲۳ دی‌ماه علی دچار درد شدید در ناحیه قلب شد برای همین توسط زندانیان به بهداری زندان منتقل شد.
تا لحظه تنظیم این گزارش کماکان از وضعیت جسمی و پزشکی آقای نوری اطلاعی در دست نیست.

درباره علی نوری فعال مدنی لازم به یادآوری است، وی متولد سال ۱۳۷۲ است که نخستین بار در چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۳، پس از شرکت در تجمع حمایت از کوبانی در مقابل سازمان ملل بازداشت شد، پس از بازداشت به بند ۲-الف سپاه منتقل و بعد از مدت‌ها بازجویی و تحمل سلول انفرادی به بند عمومی ۸ زندان اوین، محل نگهداری زندانیان مالی منتقل شد.

وی اندکی پس از آزادی به قید وثیقه پنجاه میلیون تومانی، به هفت سال حبس در مرحله بدوی محکوم شده بود.
بر اساس حکم صادره در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران توسط قضات قمی‌زاده و حوزوان برای چهار فعال مدنی؛ آتنا (فاطمه) دائمی، امید علی‌شناس، ئاسو رستمی و علی نوری، به ترتیب احکام حبس دادگاه بدوی آن‌ها از ۱۴، ۱۰، ۷ و ۷ سال حبس به ۷، ۷، ۲ و ۲ سال حبس تقلیل یافت.

اتهام آقای نوری در دادگاه، اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان شد و در ۲۵ اسفندماه سال گذشته پس از گذراندن یک سوم از حکم حبس دو ساله خود بصورت مشروط از این زندان آزاد شد .

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: