•                  
پنج شنبه , ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, آگوست 5

وضعیت نگران کننده محمد صابر ملک رئیسی پس از ۲۴ روز اعتصاب غذا

0
210

زاسو.PNGمحمد صابر ملک رئیسی زندانی سیاسی محبوس در زندان اردبیل که در بیست و چهارمین روز اعتصاب غذای خود در اعتراض به ضرب و شتم شدن در این زندان به سر می برد کماکان محروم از ارتباط با خانواده و وکیل است و در وضعیت نگران کننده ای از بابت سلامتی به سر می برد، تلاش خانواده این زندانی برای کسب خبر از سرنوشت محمدصابر ملک رئیسی تاکنون به نتیجه نرسیده است. به گزارش حقوق بشر در ایران، محمد صابر ملک رئیسی زندانی سیاسی محبوس در زندان اردبیل که از ۷ آذرماه سال جاری در اعتصاب غذا بسر میبرد، در مدت مورد اشاره چندین بار بدلیل ضعف جسمانی به بهداری زندان منتقل شده است. این زندانی که پس از ضرب و شتم مامورین زندان به قرنطینه منتقل شده بود کماکان از حق تماس و مالاقات با خانواده محروم است، خانواده این زندانی از زمان انتقال نامبرده به قرنطینه از وضعیت فرزندشان اطلاعی ندارند.

از سوی دیگر گزارش شده است، تلفن های زندانیان سیاسی این زندان به دستور رئیس زندان اردبیل و به هدف مقابله با نشر اخبار قطع شده است.

گفته می شود، فشار بر محمد صابر ملک رئیسی برای پایان دادن به اعتصاب غذا و تن دادن به پذیرش شرایط زندان در حدی است که حتی فروشگاه زندان از دادن بطری آب معدنی به این زندانی خودداری کرده است و فروختن آن را منوط به اعلام پایان اعتصاب کرده است.

محمد صابر ملک رئیسی هزاران کیلومتر دورتر از خانواده خود در زندان اردبیل حیس در تبعید خود را سپری می کند و به دلیل دوری مسافت اساسا ملاقات با خانواده نداشته و تنها راه ارتباطی او تماس تلفنی محسوب می شود، مسئولین زندان با محروم کردن این زندانی از حق تماس تلفنی منظم و ملاقات با خانواده اش این موارد را وسیله ای برای اعمال فشار بر او قرار داده اند.
پیشتر زندانیانی چون ماهرکعبی، علی پژگل و نوراحمد حسن زهی نیز طی نامه ای سرگشاده ای در دفاع از وضعیت محمد صابر از کمیساریای حقوق بشر آقای زید و گزارشگر ویژه حقوق بشر خانم اسما جهانگیر خواستند تا از دولت ایران بخواهند به سرکوب اقلیت های ملی و مذهبی در ایران خاتمه بخشد.

محمدصابر ملک رئیسی در سن ۱۷ سالگی بازداشت شد و آنطور که خود در نامه هایش گفته به خاطر فعالیت های یکی از برادرانش و در حالی که دستگاه امنیتی دسترسی به برادرش نداشت به عنوان “گروگان “دستگیر شده است. وی از دو سال تحمل سلول انفرادی و شکنجه های طاقت فرسایی در نامه هایش سخن گفته است.

آقای ملک رئیسی در زمان محاکمه اقاریر خود را تحت شکنجه و فشار دانسته بود با اینحال با حکم سنگین ۱۵ سال حبس در تبعید روبه رو شده بود. وی در خلال سپری کردن ۸ سال از این حبس همچنان از نقض بی شمار و مستمر حقوق انسانی اش می گوید.

این زندانی سیاسی، که در نوجوانی بازداشت شده، در هشتمین سال حبس در تبعید خود در زندان اردبیل، نامه ای سرگشاده به حسن روحانی رئیس جمهور نوشت. آقای رئیسی در این نامه با تاکید بر اینکه روز هشتم دی ماه به مدت ۱۴ ساعت در هوای سرد اردبیل با دستبند و پابند در حیاط این زندان به میله بسته شده است، از وضعیت بحرانی خود ضمن تحمل حبس در تبعید شکایت و از اعتصاب غذای اعتراضی خود خبر داده بود.

شایان ذکر است، محمد صابر ملک رئیسی سال گذشته بعد از یک اعتصاب غذای ۲۰ روزه، در دو رنجنامه خطاب به خانم اسما جهانگیر با عنواین «از تخت شکنجه ای به نام “معجزه” تا تهدید به اعدام» و «شبها تا صبح بازجویی همراه با شکنجه میشدم» از شرح مظالم بر خود رفته گفته بود و از این کارشناس سازمان ملل خواستار رسیدگی به وضعیت خود و سایر زندانیان عقیدتی در ایران شده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: