•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

وضعیت وخیم مهدی رجبیان؛ خونریزی معده و تداوم اعتصاب غذا

0
388

mehdi2-copy-765x510.jpgمهدی رجبیان، هنرمند محبوس در بند هشت اوین، هم‌اکنون در دوازدهمین روز از اعتصاب غذا و دارو در وضعیت نگران‌کننده‌ای قرار دارد. به گزارش حقوق بشر در ایران، مهدی رجبیان، هنرمند زندانی که در اعتراض به محرومیت از حق مرخصی درمانی و محرومیت از حق ملاقات با خانواده و وکیل خود، از روز جمعه هفتم آبان‌ماه دست به اعتصاب غذا زده است، طی روز‌های گذشته دچار خونریزی معده گشته و در وضعیت وخیم جسمانی می‌باشد؛ با این‌حال وی به صورت کتبی از دریافت سرم خودداری کرده و اعلام داشته است که تا زمان رسیدن به خواسته‌اش اعتصاب خود را متوقف نمی‌کند. شایان ذکر است که مهدی رجبیان، بنا به دستور پزشک معالج، برای جلوگیری از بروز یک بیماری خود‌ایمنی، نیازمند رسیدگی پزشکی در خارج از زندان و انجام تزریقات دارویی به صورت ماهیانه می‌باشد. این درحالی است که از آغاز حبس تا کنون تنها یک‌بار این اعزام صورت گرفته است. گفتنی است حسین رجبیان، برادر این زندانی نیز هم‌اکنون در بند هفت زندان اوین در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

حقوق بشر در ایران در اول آبان‌ماه گزارش کرد؛ مهدی و حسین رجبیان، دو برادر هنرمند محبوس در بندهای هفت و هشت اوین، طی هفته‌های اخیر از حق ملاقات با وکیل و خانواده محروم بوده‌اند.

مهدی و حسین رجبیان پیش‌تر نیز، در شهریورماه سال جاری، در پی مخالفت مسئولین با صدور مرخصی و انتقال به بندهای مختلف و جدا شدن از یکدیگر به دستور مسئولین زندان، اقدام به اعتصاب کردند.

این دو هنرمند ایرانی که پیش‌تر در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام “تبلیغ علیه نظام” هرکدام به شش سال زندان محکوم شدند، در شانزدهم خردادماه جهت اجرای حکم راهی زندان اوین گشتند.

حکم صادره از سوی شعبه۵۴ دادگاه انقلاب اسلامی، برای هرکدام به سه سال حبس تعزیری، سه سال حبس تعلیقی و پرداخت ۲۰ میلیون تومان جریمه تعیین و به اجرای احکام دادسرای زندان اوین ارسال‌ شده بود.

این دو در جریان برگزاری دادگاه از حق داشتن وکیل محروم بوده‌اند و محاکمه‌شان تنها یک ربع طول کشیده است. یک منبع آگاه می‌گوید: «آن‌ها در حین بازجویی وکیل نداشته‌اند. در دادگاه هم وکیل نداشته‌اند، چون گفته‌ شده که پرونده‌شان به شکلی است که خودشان باید توضیح بدهند.»

مهدی رجبیان سال ۹۲ تدوین و ضبط آلبومی به نام «تاریخ ایران به روایت سه‌تار» را آغاز کرد که به نظر می‌رسد بیانیه‌ و توضیح او درباره این آلبوم و اعلام خبر پخش آن در سایت برگ‌ موزیک، از جمله دلایل بازداشتش بوده است. در این آلبوم تمام جنگ‌های ایران با سه‌تار روایت شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.