چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

پرونده سازی علیه ۲ هنرمند سینما و تلویزیون توسط قوه قضائیه

0
102

حقوق بشر در ایران ـ امروز سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، افسانه بایگان و فاطمه معتمد آریا، دو هنرمند سینما و تلویزیون با تشکیل پرونده قضایی مواجه شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، امروز سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، فاطمه معتمد آریا و افسانه بایگان، دو بازیگر و هنرمند سینما و تلویزیون، پس از حضور در یک مراسمی بدون (حجاب اجباری) با پرونده سازی از سوی قوه قضائیه مواجه شدند. 

براساس این گزارش، اتهام فاطمه معتمدآریا و افسانه بایگان در پرونده مذکور (کشف حجاب) و (تشویش اذهان عمومی) عنوان و پرونده این ۲ هنرمند به دادسرا ارجاع شده است.  

لازم به اشاره است، این ۲ هنرمند، طی روزهای اخیر، در مراسم بزرگداشت یکی دیگر از بازیگران بدون حجاب اجباری در میان شهروندان حاضر شده بودند. 

اعتراض به این روند فزآینده سرکوب  شهروندان و معترضان به حجاب اجباری در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت سرکوب زنان و دختران و محرومیت آنها از حق انتخاب پوشش هشدار دارد و تداوم سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان در ایران را محکوم کرد. 

اجبار شهروندان به پیروی از یک نوع پوشش و یا عقیده خاص به مثابه سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است. 

از سوی دیگر، در ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر، به صراحت بر حق جملگی شهروندان در برخورداری از حقوق برابر و عدم تبعیض در جامعه به بواسطه جنسیت افراد و یا تفکرات و نگرشهای شخصی افراد تاکید شده است.

همچنین، ورود به حریم خصوصی شهروندان با عناوینی از قبیل (امر به معروف و نهی از منکر) و یا (تذکر لسانی) به منزله نقض حقوق بشر و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: