•                  
یک شنبه , ۰۸ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 29

پس از ۲۸ روز؛ پایان اعتصاب غذای حمزه درویش در پی وعده مسئولان

0
272

download (1).jpgحمزه درویش زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج پس از ۲۸ روز اعتراض در پی ملاقات با معاون زندان و وعده پیگیری او نسبت به مطالبات این زندانی به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داد. به گزارش حقوق بشر در ایران، آقای درویش وضعیت بسیار وخیمی را در مدت اعتصاب تجربه کرد، او قادر به حرکت بدون استفاده از ویلچر نبود و به دلیل وضعیت عمومی نامناسب در چندین نوبت به بیمارستان خارج از زندان اعزام شد. حمزه درویش زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر روز سه شنبه مورخ ۱۴ شهریورماه در بیست و هشتمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود با یکی از معاونان زندان ملاقات کرد. مسئول مربوطه پس از شنیدن مطالبات آقای درویش به او وعده پیگیری مطالبات داد و از این زندانی خواست تا به اعتصاب غذای خود پایان دهد. حمزه درویش به “نشانه حسن نیت” و برای فراهم شدن زمینه پیگیری مطالبات خود حسب وعده مسئول مربوطه به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داد.

آقای درویش از وضعیت بسیار وخیم جسمانی به دلیل اعتصاب غذا برخوردار است. وی در طول مدت اعتصاب به دلیل وخامت حال چندین مرتبه به مرکز درمانی خارج از زندان منتقل شده بود.

یک منبع نزدیک به خانواده درویش در گفتگو با گزارشگر هرانا ضمن تایید این موضوع گفت “وضعیت بد حمزه در حدی جدی بود که وی حتی قادر به راه رفتن و ایستادن بر روی پای خود نبود و با ویلچر جابجا می شد، دیگر قدرت تکلم هم ندارد و وزنش بیش از ۱۲ کیلوگرم کم شده است “

حمزه درویش، زندانی ۲۴ ساله اهل تالش مدعی است در سال ۹۳ نیروهای داعش با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کرده اند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس به ایران فرار کرده است و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده است و حتی این شانس را داشته که با قید ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود. وی مدتی پیش بصورت غیرمنتظره بازداشت و به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. آقای درویش از شرایط روحی و جسمی بسیار نامناسبی برخوردار است بطوریکه قادر به انجام امور روزمره و فردی خود نیست.

پیشتر یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “حمزه از نظر خانواده که او را دیده اند و می شناسند عملا بیماری جدی روانی دارد. جای او اساسا در زندان نیست بلکه باید هر چه سریعتر به یک مرکز درمانی منتقل شود”.
لازم به یادآوری است هرانا پیش تر نیز گزارش کرده بود حمزه درویش زندانی جوانی است که از مشکلات جدی روحی و روانی در رنج است. آقای درویش ماهها قبل و پیش از اینکه وضعیت روحی او آنقدر نامناسب شود که امکان نگارش منظم را از دست بدهد نامه ای خطاب به افکار عمومی نوشت و در آن به شرح سرگذشت خود پرداخت و از نهادهای مدافع حقوق بشر طلب استمداد کرد.

این زندانی سنی مذهب در انتهای یکی از این نامه ها می آورد “من جوانی ۲۴ ساله بودم قربانی یک جنایت شدم . طبق کدام قانون و کدام منطق و کدام وجدان کسی که قربانی شده را مجازات باید کرد؟ اکنون از سازمان عفو بین الملل و نهادها و سازمانهای حقوق بشری و تمام وجدانهای بیدار میخوام ندای مظلومیت و بی گناهی من را بشنوند و از آنها خواهانم تا در راستای احقاق حقوق حقه ی من تمام تلاششان را بکار گیرند.”

همانطور که اشاره شد نامه مورد اشاره به تاریخ ماهها قبل است که اکنون قسمتهایی از آن منتشر می شود. در طی مدت سپری شده وضعیت روحی آقای درویش به وخامت گذاشت.

او که در نامه خود از اعلام اعتراض به حکم صادره می گوید در روزهای اخیر حکم تایید نهایی مجازات صادره را دریافت کرده است، به این معنی که اساسا اعتراض او به حکم در نظر گرفته نشده و از محکومیت ۱۸ سال حبس تعزیری با احتساب ماده ۱۳۴ مدت ۱۵ سال را لازم است تحمل کند.

وضعیت این جوان تالشی در زندان رجایی شهر کرج به حدی وخیم شده است که عملا قادر به همزیستی با سایرین و انجام امور اولیه خود در زندان نیست. شرایط روانی وخیم او در سایه بی توجهی مسئولین هر روز به وخامت می گراید.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: