جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

پلاسکو پس از چهل روز: بازماندگان هنوز سرگردانند

0
459

224425_323-765x510.jpgروز سه‌شنبه ۱۰ اسفند مراسم چهلم قربانیان آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو برگزار شد. خانواده‌های قربانیان آتش‌سوزی پلاسکو در این روز به رسانه‌ها گفتند هنوز مستمری آنان پرداخت نشده و با حمایت مالی بستگانشان روزگار می‌گذرانند. کسبه ساختمان پلاسکو هم گفته‌‌اند محلی در «پاساژ نور» در اختیارشان گذاشته شده اما از کمک مالی وعده شده خبری نیست و ۲۰ روز مانده به عید هیچکدام از مغازه‌ها آماده نشده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از زمانه، خانواده‌های آتش‌نشانان گفته‌اند که هنوز دیه و مستمری آن‌ها پرداخت نشده است. خانواده سایر قربانیان خود را تنها و بی‌پناه می‌بینند. مشکلات تامین هزینه‌های زندگی بر درد ناشی از مرگ عزیزشان افزوده شده است.  خواهر قاسم، یکی از نگهبانان پلاسکو که قربانی فاجعه شد، به روزنامه شهروند گفته است: «نزدیک عید است و حتی پول نداریم یک خرید برای بچه‌های قاسم کنیم. نه پول دیه پرداخت شده و نه مستمری؛ تازه بعد از کلی پیگیری به ما اعلام کرده‌اند که ٧٠٠‌هزار تومان در ماه به‌عنوان مستمری به همسر قاسم پرداخت می‌شود که آن هم تازه بعد از ۵ یا ۶ ماه دیگر پرداخت خواهد شد.» این خانواده پول کفن و دفن قاسم را نیز با قرض تامین کرده است. خواهر قاسم افزوده است: «انگار اصلا برادرم وجود نداشته است».

حیدر یکی دیگر از قربانیان پلاسکو است. او از موتورخانه پلاسکو پیام کوتاهی فرستاده بود و پس از چند روز اعلام شد که فوت کرده است. همسر حیدر گفته است همان روزهای اول از شهرداری به دیدنش رفته‌اند. اما پس از آن کسی سراغ آن‌ها را نگرفته است: «هیچ‌کس نگفت که شما چطور زندگی می‌کنید. تنها حقوق دی‌ماه شوهرم را پرداخت کردند. بعد از آن هیچ پولی به ما ندادند. ما با کمک‌های خانواده‌هایمان زندگی می‌کنیم. فقط گفته‌اند قرار است در ماه‌های بعد ٨٠٠‌هزار تومان در ماه به‌عنوان مستمری به ما پرداخت کنند.»

کسبه پلاسکو در آستانه شب عید

روزنامه اعتماد نوشته است کسبه و خانواده قربانیان از بی‌تفاوتی مسئولان نسبت به احقاق حقوق بازماندگان و آسیب‌دیدگان پلاسکو ناراضی‌اند. کسبه پلاسکو به طبقه سوم و چهارم «پاساژ نور» منتقل شده‌اند اما فراتر از این تغییری در وضعشان صورت نگرفته است.

یکی از کسبه قدیمی پلاسکو که اکنون مغازه‌ای به مساحت یک سوم مغازه قبلی‌اش را در اختیار دارد گفته است: «قرار بود همه‌چیز رو به راه شود و مغازه‌های ما تا شب عید آماده شود و ما هم برای شب عید چیزی به سفره مان ببریم. اما حالا که ۲۰ روز به عید مانده هنوز هیچ کدام از مغازه‌ها آماده نیستند.» او افزوده است: «حتی از کمکی که قرار بود به ما کنند هم خبری نیست. به ما گفتند بیایید اینجا چهارماه رایگان کاسبی کنید و بعد از ۴ ماه اجاره‌اش را بدهید. اصلا ما در این چهار ماه درآمدی داریم که بخواهیم اجاره هم بدهیم؟»

آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو صبح روز ۳۰ دی آغاز شد. سه ساعت بعد ساختمان فروریخت و پس از ده روز آتش خاموش و محل آواربرداری شد.

ساختمان پلاسکو حدود ۶۰۰ واحد را در خود جای داده بود و بیش از سه هزار کارگر در آن کار می‌کردند که بیش از دو سوم آن‌ها بیمه نبودند. در رابطه با کارگران شاغل در پلاسکو گزارشی منتشر نشده است.

هنوز علت آتش‌سوزی اعلام نشده است. ۱۶ آتش نشان و ۶ تن از نگهبانان، کسبه و یک حسابدار (کامبیز باقری) تا کنون بعنوان قربانیان این حادثه شناسایی شده‌اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.