•                  
جمعه , ۱۷ مرداد , ۱۳۹۹
جمعه, آگوست 7

پلمب دو موسسه آموزشی به دلیل استخدام دو شهروند بهائی در شیراز

0
169

بهائیان ایراندو موسسه که دو تن از شهروندان بهایی بازداشت شده در شیراز به نام‌های نورا پورمرادیان و الهه سمیع زاده در آن فعالیت می‌کردند به دلیل “دادن اجازه فعالیت به این افراد” به دستور نهادهای قضائی پلمب شدند. زمینه فعالیت این موسسات آموزش موسیقی به کودکان است. این دو شهروند بهائی پیشتر در تاریخ ۲۵ شهریورماه سال جاری بازداشت و در تاریخ ۱۸ مهرماه با قرار وثیقه آزاد شده بودند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، موسساتی که نورا پورمرادیان و الهه سمیع زاده شهروندان بهائی ساکن شیراز در آن فعالیت می‌کردند به دلیل دادن اجازه فعالیت به این شهروندان با دستور نهادهای قضایی پلمب شده است. یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “موسسات محل فعالیت نورا پورمرادیان و الهه سمیع زاده در شهر شیراز به دستور مقامات قضایی پلمب شده. علت پلمب اجازه فعالیت دادن به شهروندان بهائی از طرف مدیران این موسسات عنوان شده است. موسسات مذکور متعلق به بهائیان نبوده است و این دو شهروند بهایی در این موسسات صرفا در ارتباط با موسیقی کودکان فعالیت می‌کردند”. لازم به ذکر است حفقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۵ شهریورماه ۹۷ در گزارشی از بازداشت نورا پورمرادیان و الهه سمیع زاده به همراه چهار شهروند بهائی دیگر در شیراز خبر داده بود.

نورا پورمرادیان و الهه سمیع‌زاده پس از ۲۴ روز در تاریخ ۱۸ مهرماه ۹۷ با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز آزاد شدند.
شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: