•                  
سه شنبه , ۰۳ خرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, می 24

چابهار پایین ترین رتبه کشوری را در شاخص فضای آموزشی کشور دارد

0
299

فضای-آموزشی1نماینده مردم چابهار،نیکشهر،کنارک و قصرقند درمجلس  با بیان  اینکه شاخص فضای آموزشی برای هر دانش آموز در منطقه چابهار ۴۸ سانتیمتر مربع است، گفت: چابهار پایین ترین رتبه کشوری را در شاخص فضای آموزشی کشور را دارد.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از خانه ملت، عبدالغفور ایران نژاد در جلسه علنی امروز (سه شنبه، ۲ خردادماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور، بابیان اینکه حوزه انتخابیه ام شامل چهار شهرستان،۹ بخش وهزاروچهارصدوچهل روستا با وسعتی بالغ بر۳۳ هزار و چهارصد کیلومترمربع است، تصریح کرد: چابهارو کنارک به عنوان دروازه توسعه شرق کشورو با دارابودن تنها بندر اقیانوسی،مرز زمینی  با کشور پاکستان  دارای فرصت های اقتصادی حائز اهمیت است.

وی ادامه داد:همچنین این حوزه انتخابیه داری ۳۱۰ کیلومتر مرزآبی و متصل به آبهای  اقیانوس هند است که این امر نشان از ظرفیت‌های  اقتصادی  از  جمله گردشگری، کشاورزی  ترانزیت، حمل ونقل کالا تجارت  و استقرار  صنایع  بزرگ نظیر  پتروشیمی، فولاد و معادن دارد.

ایران نژاد افزود: با توجه به محرومیت منطقه ایجاد فرصت های شغلی باید در دستورکار قرار بگیرد؛بنابراین باعنایت به  خط ریلی که  از غرب قصرقند و شرق نیکشهر می گذرد،انتظار می رود  این دو منطقه جز مناطق ویژه اقتصادی به شمار آیند.

وی افزود: ظرفیت بالایی ترانزیت تجاری و ارتباط با کشورهای حاشیه اقیانوس هند، ایجاد منطقه آزاد مشترک میان ایران و افغانستان در سیستان،توسعه مناطق آزاد چابهار از دیگر  پتانسیل های اقتصادی در این مناطق به شمارمی‌آیند.

نماینده چابهار ادامه داد: حوزه انتخابیه اینجانب با توجه به ظرفیت های اقتصادی که دارد، متاسفانه پایین رتبه  در شاخص توسه انسانی  را اذعان خود کرده است.

ایران نژاد با بیان اینکه آب شرب بهداشتی و سالم درشهر و رستاها کمتراز۲۱ درصد است، تصریح کرد: این امر بدین معنا است که ۷۹ درصد مردم در کنار آب های  بیکران اقیانوسی بعد از گذشت سالها تشنه هستند.

نماینده مردم چابهار،نیکشهر،کنارک و قصرقند درمجلس افزود: مطالعه و احداث آب شیرین کن با ظرفیت حداقل یک میلیون مترمکعب آب برای تامین  آب شرب برای حداقل۵۰۰  هزار نفر، در افق پنجاه ساله بیش از ۶۰ هزار هکتار اراضی حاصلخیز کشاورزی و ده ها کارخانه در حوزه چابهار و کنارک و استان سیتان و بلوچستان از ضرورت های مهم تلقی می شود.

وی ادامه داد: مطالعه ساخت سد در رودخانه ها  یکی از  ضرورت های  برای  تامین آب شرب و کشاورزی در این  حوزه انتخابیه است همچنین در توزیع و روشنایی جنوب استان،مشکلات عدیده ای  وجود دارد و این درحالی که مردم این مناطق در گرما ۵۰ درجه به سر می‌برند و انتظار می رود در این راستا هیئت دولت در تعرفه برق منازل  مردم مناطق محروم نیک شهر، قصر قند تجدید نظر کند.

ایران نژاد افزود: تنها بیمارستان شهر چابهار که در گذشته درمانگاه  تامین اجتماعی بوده است و هم اکنون تبدیل به بیمارستان۱۵۶ تخت خوابی تبدیل شده است، قادر به  ارائه درمانی نیست؛ زیرا براساس شاخص های کشوری تعداد تخت‌های بیمارستان‌ها به اعضای هر ۱۰۰۰ نفر ۱/۸تخت  باید  در نظر گرفته شود بنابراین چابهارمطابق با استاندارد کشوری نیازمند ۱۳۰۰تخت بیمارستانی است.

وی کرد: ساخت بیمارستان تخصصی۵۴۰ تخت خوابی  چابهار، بیمارستان۶۴ تختخوابی تولان، بیمارستان۹۶ تختخوابی در قصر قند، ساخت بیمارستان ۲۲ تخت خوابی در  کنارک، بیمارستان ۳۲ تخت خوابی در زرآباد از  ضروریات بهبود وضعیت خدمات رسانی به بیماران در این حوزه انتخابیه است.

وی ادامه داد: تاسیس دانشگاه سلامت،تخصیص سهمیه ویژه  نیروی بومی ماندگار برای کادر نیروی‌های بیمارستان ها در تمام مقاطع کاردانی، کارشناسی  وغیر.. مورد نیاز است واین در حالی است که چابهار پایین ترین رتبه کشوری را در شاخص فضای آموزشی کشور  را  دارد به طوری که در شهر چابهار که مردم و مسئولان  آن را مراکز تحول اقتصادی منطقه می دانند،شاخص فضای آموزشی برای هر دانش آموز ۴۸ سانتیمتر مربع است.

چابهار از لحاظ جمعیت حاشیه نشینی بالاترین رتبه را در کشور دارد

ایران نژاد، افزود: حوزه انتخابیه بنده صدها مدرسه فرسوده و استجاری، تخریبی دارد؛ لذا شهرستان های چابهار، کنارک، نیکشهر و قصرقند نیازمند ۵۷۰۰ کلاس درس هستند تا شاخص  فضای آموزشی ما به متوسط  کشوری نزدیک شود.

نماینده مردم چابهاردرمجلس، تصریح کرد: چابهار از لحاظ  جمعیت حاشیه نشینی بالاترین رتبه را در کشور دارد؛ به طوری  که هم اکنون بیش از۶۰ هزار نفر فاقد امکانات اولیه زندگی نظیر برق،آب و طرح هادی هستند.

وی ادامه داد: وضعیت مالکیتی اراضی سکونتی مناطق حاشیه نشین هنوز مشخص نشده است؛ البته  باید در این راستا اشاره کرده که ساماندهی آغازشده اما به کندی پیش می رود.

ایران نژاد با بیان اینکه شهر کنارک سالها با مشکل تجمع آبهای سطحی و فاضلاب های خانگی روبرو است، تصریح کرد: اعتبارات لازم برای  فاضلاب  شهری و دفع آبهای سطحی  در  نظر گرفته شود.

 

برچسب هاموضوعات روز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: