•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

چنگیز قدم خیری در زندان مسجدسلیمان در اعتصاب غذا به سر می‌برد

0
363

Capture.PNGچنگیز قدم خیری، زندانی سیاسی محبوس در زندان مسجدسلیمان که دوران محکومیت چهل ساله خود را در این زندان به‌صورت تبعید سپری می‌کند، در اعتراض به شرایط خود دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، چنگیز قدم‌خیری، زندانی سیاسی محبوس در زندان مسجد سلیمان، در اعتراض به عدم رسیدگی مسئولین به وضعیت وخیم جسمانی‌اش، عدم رعایت اصل تفکیل جرایم و نگهداری‌اش در محیط نامناسب بهداشتی، از تاریخ دوشنبه ۲ مرادماه، اعلام اعتصاب غذا کرده است. این زندانی سیاسی که دوران محکومیت چهل ساله خود را در زندان مسجد سلیمان به‌صورت تبعید سپری می‌کند، علیرغم وخامت حال و تأکید پزشکان بهداری زندان مبنی بر ضرورت عمل جراحی و مراقبت‌های ویژه در خارج از زندان، به دلیل مخالفت مسئولین وزارت اطلاعات از اعزام به مرخصی درمانی محروم مانده است. چنگیز قدم‌خیری هم اکنون در بند یک این زندان که در زیرزمین قرار دارد و درمیان ۲۰۰ زندانی با جرایم عادی نگه‌داری شده و در شرایطی که خود هیچ‌گونه دخانیاتی مصرف نمی کند در بند یک که محل نگه‌داری زندانیان معتاد است نگه‌داری می‌شود و مسئولین این زندان از انتقال او به بند «پاک» ممانعت به عمل آورده و می‌گویند که دستور نگه‌داری او در این بند از سوی وزارت اطلاعات صادر شده است.

چنگیز قدم­ خیری در سال ۱۳۹۰ و در هنگام بازداشت زخمی شده بود اما پس از گذشت پنج سال به علت خارج نشدن ترکش از بدن، از ناحیه پا دچار عفونت شده است.

علیرغم وخامت حال آقای قدم خیری و عفونت ناشی از ترکش در ناحیه ران پا، مسئولین زندان مسجدسلیمان و اداره اطلاعات کامیاران از اعزام این زندانی سیاسی به مرخصی درمانی ممانعت به عمل می‌آورند.

چنگیز قدم خیری سال گذشته پس از تودیع وثیقه ۳۵۰ میلیون تومانی به مرخصی پانزده روزه اعزام شد ولی پس از تشکیل پرونده پزشکی در بیمارستانی در شهر دزفول، سانحه‌ای برای خواهر این زندانی اتفاق می‌افتد که منجر به بستری شدن وی در بیمارستان می‌شود به همین دلیل در ایام مرخصی آقای قدم خیری امکان بستری شدن در بیمارستان برایش مقدور نمی‌شود.

پس از این واقعه آقای قدم خیری درخواست تمدید مرخصی می‌کند که مسئولین قول اعزام وی به مرخصی ظرف ۴۰ روز آینده را می‌دهند اما پس از گذشت بیش از یک سال، مسئولین اداره اطلاعات کامیاران و زندان مسجدسلیمان از اعزام وی به مرخصی درمانی خودداری می‌نمایند.

لازم به ذکر است؛ چنگیز قدم خیری پس از بازداشت در سال ۱۳۹۰ به زندان مرکزی سنندج منتقل و پس از دو سال حبس در این زندان، به زندان مسجد سلیمان در اهواز تبعید می‌شود.

دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی بابایی پس از چندین جلسه محاکمه، این زندانی سیاسی را به ۴۰ سال حبس تعزیری محکوم می‌کند.

پس از صدور حکم توسط دادگاه انقلاب سنندج، این زندانی سیاسی از بیم افزایش دوران محکومیت، به حکم صادره از سوی این دادگاه اعتراض نکرده و، درخواست اعاده دادرسی نمی‌کند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: