•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

چهار تن از فعالان حقوق زنان تفهیم اتهام شدند

0
567

مژگان کشاورز, یاسمن آریانی و منیره عربشاهی, سه تن از فعالان مدنی و حقوق زنان روز جاری پس از حضور در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران ابلاغ کیفرخواست خود را از بابت اتهامات مطروحه بر علیه خود دریافت کردند. همچنین فرشته دیدنی, دیگر فعال حقوق زنان هم روز جاری پس از حضور در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, ابلاغیه کیفرخواست صادره بر علیه خود را دریافت کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۵ تیر ماه ۱۳۹۸, فرشته دیدنی, فعال حقوق زنان محبوس در زندان قرچک ورامین, پس از حضور در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران ابلاغیه کیفرخواست صادره از بابت پرونده مفتوحه وی به این فعال مدنی ابلاغ شد. همچنین مژگان کشاورز, یاسمن آریانی و منیره عربشاهی, سه تن از فعالان مدنی و حقوق زنان محبوس در زندان قرچک ورامین نیز از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” ابلاغیه کیفرخواست از بابت اتهامات؛ “تبلیغ علیه نظام”, “تشویش و فراهم کردن موجبات فساد و فحشا” و “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و همچنین یاسمن آریانی علاوه بر اتهامات فوق نیز اتهام “توهین به مقدسات” نیز در کیفر خواست صادره علیه وی مطرح شد که از سوی شعبه مذکور به هر ۳ نفر این افراد ابلاغ شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: ” از آغاز جلسه “محمد مقیسه” بعنوان قاضی شعبه ۲۸ رفتاری توام با توهین و فحاشی نسبت به یاسمن آریانی, منیره عربشاهی و مژگان کشاورز داشت. وی همچنین در طی جلسه با لحنی تهدید آمیز اعلام کرد که هر ۳ نفر این افراد را به احکام سنگین و تحمل حبس در زندان قرچک ورامین تهدید کرد و در ادامه گفت که حق ورود وکیل به پرونده را پس از صدور حکم و تشکیل دادگاه تجدیدنظر نخواهد داد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ مصداق اتهام “تبلیغ علیه نظام” در خصوص “منیره عربشاهی” از بابت  حمایت وی از فعالان کارگری، کارگران نیشکر هفت تپه و گروه ملی فولاد اهواز و فرهنگیان بوده که استناد قاضی مقیسه هم بر انتشار  ویدئوهای توسط منیره عربشاهی در فضای مجازی بود. 

همچنین در جلسه ابلاغ کیفرخواست فرشته دیدنی, فعال مدنی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, وی روز جاری به جهت ابلاغ کیفرخواست از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری” از زندان قرچک ورامین به محل شعبه مذکور منتقل شده بود. 
لازم به ذکر است از اتهامات مطروحه علیه “فرشته دیدنی” اطلاعی در دست نیست با این حال وی پیش از این با انتشار چند ویدئو در فضای مجازی زنان را به برداشتن حجاب و حمایت از بازداشت شدگان فعالان حقوق زنان از جمله منیره عربشاهی, مژگان کشاورز و یاسمن آریانی فرخوانده بود. 

فرشته دیدنی در تاریخ ۱۵ خرداد ماه ۱۳۹۸ از سوی نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

یاسمن آریانی در تاریخ ۳۰ فرروردین ماه سالجاری از بازداشتگاه به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد. این فعال مدنی در دوران بازجوئی به بازداشت دوستان و اعضای خانواده خود تهدید شده است. منیره عربشاهی، مادر یاسمن آریانی نیز که در پی بازداشت دخترش بازداشت شد نیز پس از تفهیم اتهام به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.

یک روز پس از بازداشت یاسمن آریانی، در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۸, منیره عربشاهی، مادر این فعال مدنی نیز پس از مراجعه جهت پیگیری وضعیت فرزندش به بازداشتگاه وزرا بازداشت شد.

یاسمن آریانی، فعال مدنی و بازیگر تئاتر که در حال آماده شدن برای بازی در نمایش “اکتورز استدیو” در تماشاخانه ملک بود، پیشتر از توقیف نقش خود در این تئاتر و کنار گذاشته شدن توسط وزارت ارشاد خبر داده بود.

جلوگیری از اجرای یاسمن آریانی در پی جوسازی برخی رسانه های مجازی منتسب به نهادهای امنیتی در ارتباط با حرفه بازیگری او و تفتیش عقاید وی صورت گرفته است.

منیره عربشاهی در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۸ از سوی دادگاه عمومی و انقلاب ناحیه ۲۱ تهران (دادسرای ارشاد) با عناوین اتهامی “تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد از طریق تبلیغ و کشف حجاب، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

همچنین با توجه  صدور قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی منیره عربشاهی کماکان در بازداشت و در بند زنان زندان قرچک ورامین به صورت بلاتکلیف به سر می‌برد.

پیرامون مژگان کشاورز لازم به ذکر است, وی در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ و در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی بازداشت شد. بازداشت مژگان کشاورز توسط نیروهای وزارت اطلاعات در حالی صورت گرفت که وی در برابر چشمان دختر نه ساله‌اش مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی که برای بازداشت وی به منزل این فعال مدنی مراجعه کرده بودند قرار گرفت و سپس بازداشت شد. 

مژگان کشاورز در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین که متعلق به وزارت اطلاعات است با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به زندان قرچک ورامین منتقل شد و در همان تاریخ از قرنطینه این زندان به بند ۷ زنان در این زندان منتقل شد. 

لازم به ذکر است در تاریخ ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین‌الملل نیز با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست که به آزار، تهدید، بازداشت و حبس مدافعان حقوق زنانی که به صورت مسالمت‌آمیز نسبت به قوانین تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند پایان دهند و مدافعان حقوق زنانی که بر این اساس بازداشت شده‌اند را فورا و بدون قید شرط آزاد کنند. این سازمان طی این بیانیه ضمن اشاره به حکم صادره علیه نسرین ستوده، محکومیت ویدا موحد و بازداشت اخیر یاسمن آریانی و منیره عربشاهی به نقش جامعه بین‌الملل از جمله اتحادیه اروپا در واداشتن مقامات ایرانی به لغو حجاب اجباری اشاره کرده بود.

بازداشت خودسرانه و از سوی دیگرعدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

از سوی دیگر سرکوب فعالان مدنی و اعمال محدویتهای شهروندی بر این افراد از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق آزادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است. 

اعمال محدودیتهای شدید بر زنان و فعالان عرصه دفاع از حقوق زنان در ایران از جمله مصادیق نقض حقوق بشر و ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز با افراد در این ماه از این سند معتبر بین المللی تاکید شده است. 

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.