•                  
سه شنبه , ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, آگوست 3

چهار شهروند بهایی در کرمانشاه پس از تودیع وثیقه آزاد شدند

0
365

۲۳۵۶۸۹.PNGچهار شهروند بهایی ساکن کرمانشاه به نام های برهان تبیانیان، سهیلا شادابی، نغمه شادابی و فرزانه امینی که پیشتر توسط نیرو های امنیتی این شهر بازداشت شده بودند در پایان ساعات اداری روز گذشته با تودیع وثیقه یکصد میلیون تومانی به ازای هر نفر تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، چهار شهروند بهایی به نام های برهان تبیانیان، سهیلا شادابی، نغمه شادابی و فرزانه امینی تا زمان برگزاری دادگاه با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شدند. در ۱۱ آذرماه سال جاری نیروهای امنیتی پس از بازداشت خانمها نغمه شادابی، سهیلا شادابی و فرزانه امینی در شهر کرمانشاه به منزل دیگر شهروند بهایی این شهر به نام “برهان تبیانیان” نیز مراجعه کردند. در حالی که آقای تبیانیان در منزل خود حضور نداشت نیروهای امنیتی اقدام به تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی او کردند. این نیروها سپس با آقای تبیانیان تماس گرفتند و از او خواستند به دفتر وزارت اطلاعات در این شهر مراجعه کند.

آقای برهان تبیانیان روز ۱۲ آذرماه پس از مراجعه به دفتر وزارت اطلاعات، بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شد.
از دلایل بازداشت چهار شهروند بهایی کرمانشاه اطلاعی در دست نیست اما بطور کلی شهروندان بهایی در ایران از آزادی های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
گفتنی است بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به‌صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: