•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

کارگران بازداشتی مجتمع نیشکر هفت تپه با سپردن تعهد آزاد شدند

0
276

دونن.PNGاعتصابات و اعتراضات کارگری شرکت نیشکر هفت‌تپه پیرو معوقات مزدی چند ماهه خود، صبح امروز با واکنش نیروهای امنیتی روبه رو شد. طی این اعترضات دست‌کم ۳۴ تن از فعالین کارگری و معترضین به معوقات حقوقی در خصوص سیاست های مالی این شرکت صنفی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند، گفتنی است که این کارگران بازداشت شده ساعاتی پیش با سپردن تعهد آزاد شدند. به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در تماسی با ایلنا از آزادی همکاران بازداشتی خود خبر دادند. به گفته این کارگران، همه بازداشتی‌ها، عصر امروز با سپردن تعهد آزاد شدند. از محتوای تعهد اخذ شده اطلاعی در دست نیست. ۳۴ نفر از کارگران مجتمع هفت تپه امروز و در پی تجمعات صنفی بازداشت شدند. این کارگران در بخشهای مختلف مجتمع از جمله بخش کشاورزی و صنعت مشغول به کار هستند. پیش از این سیدراضی نوری (نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی) در گفتگو با ایلنا از پیگیری وضعیت بازداشتی های هفت تپه خبر داده بود.

گفتنی است که کانال تلگرامی‌ سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه گفته که در جریان یورش نیروهای امنیتی ۳۴ تن از کارگران بخش تولید کشاورزی کارخانه بازداشت شده‌اند.

آقای نوری به ایلنا گفته “طبیعتا هر انسان عاقلی بازداشت کارگرانی را که به دنبال نان شب خود هستند، مردود می‌داند اما اگر کسی نظم محیط کار را برهم زده باشد یا با محوریت مسائل غیرمعیشتی دست به اعتراض بزند، برخورد با آنها ناگزیر خواهد بود.”

اتحادیه آزاد کارگران ایران نیز در کانال تلگرامی خود از بازداشت ۲۳ نفر از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه خبر داد.

گفته می‌شود اسماعیل بخشی، کرامت پام، رحیم بساک و رمضان علیپور نیز از جمله بازداشت شدگان امروز بودند که با دست‌بند و پای‌بند از پاستگاه هفت تپه به دادگستری شوش منتقل شدند.
بازداشت این افراد در حالی صورت گرفت که آقای بخشی از اعضای سندیکای کارگری که سابقه بازداشت در خصوص فعالیت کارگری را نیز دارد با انتشار ویدئویی به مدیر کارخانه هشدار داده بود که در صورت عدم پرداخت مطالبات حقوقی، کارگران خود مدیریت کارخانه را به دست خواهند گرفت.

طی ماه های گذشته کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه بارها در اعتراض به وضعیت خود، ‌از جمله پرداخت نشدن دستمزد و حق بیمه خود اعتصابات و تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌ بودند که شدت این اعتراضات از زمان واگذاری این واحد به بخش خصوصی بیشتر شد.

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه عضو فدراسیون جهانی کارگران صنایع غذایی،‌ کشاورزی و خدمات است و پیش‌تر نیز فدراسیون جهانی کارگران صنایع غذایی،‌ کشاورزی و خدمات از اعضای خود خواسته بود تا با امضای نامه‌ای به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، از خواسته‌های کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه حمایت کنند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: