•                  
سه شنبه , ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, آگوست 3

کاهش محکومیت سه فعال تلگرامی محبوس در زندان اوین به ۱۵ سال زندان

0
216

mohammad-mohajer-alireza-tavakoli-300x191.jpgعلیرضا توکلی، محمد مهاجر و محمدمهدی زمان صالح، سه تن از فعالان تلگرامی هستند که در سال ۹۵ بازداشت و هر کدام به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند، حکم زندان این افراد پس از اعتراض در دادگاه تجدیدنظر با تبرئه از بعضی موارد اتهامی و با اعمال ماده ۱۳۴ به ۵ سال حبس تقلیل یافته است.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از یک منبع مطلع ، سه فعال تلگرامی که پیش‌تر توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، مجموعا به تحمل ۳۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند، پس از اعتراض به رای صادره در خردادماه سال ۹۶ به ۱۵ سال تقلیل یافت. علیرضا توکلی، محمد مهاجر و محمد مهدی زمان صالح، سه تن از فعالان تلگرامی هستند که در سال ۹۵ بازداشت و هر کدام به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. حکم زندان این افراد پس از اعتراض در دادگاه تجدیدنظر با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی تجمیع یافته و اتهام توهین به مقدسات به عنوان اشد مجازات برای آنها در نظر گرفته شده و حکم هر کدام به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافته است.

یک منبع نزدیک به خانواده این افراد به حقوق بشر در ایران گفت: “در پی اعلام موافقت ضابط قضایی و دادستانی تهران، حکم علیرضا توکلی، محمد مهاجر و محمدمهدی زمان صالح از اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور ماده ۶۱۰ به توهین مقدسات ماده ۵۱۳ تغییر یافت که بدین ترتیب اتهام این افراد از شرایط امنیتی خارج و به دسته اتهامات عمومی تقلیل یافت که با احتساب این مورد استفاده از امتیازات قانونی شامل ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی مبنی بر آزادی مشروط و همچنین عفو برای آنها سهولت یافته است”.

این منبع در ادامه گفت: “اتهامات این افراد اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، توهین به مقدسات، توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام عنوان شده بود که با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی اتهامات تجمیع شده و تنها اتهام توهین به مقدسات به عنوان اشد مجازات اجرا شده و رای صادره به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافته است”.
احکام صادره در اواخر اسفندماه به خانواده زندانیان ابلاغ و به زندان تحویل داده شده است.

لازم به یادآوری است، محمد مهاجر، علیرضا توکلی و محمدمهدی زمان زاده پیش‌تر از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، جمعا به ۳۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند؛ پس از اعتراض به حکم در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ در دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر حاضر شدند.

در این جلسه که متهمان و وکلای آنان حاضر بودند قاضی زرگر به عنوان قاضی دادگاه حاضر نبود و قاضی بابایی مستشار دادگاه به قضاوت پرداخت.

در این دادگاه که حدود ۵ دقیقه به طول انجامید، قاضی بابایی به سه متهم و وکلای آنان گفت که هرکدام دفاعیه و لایحه خود را بنویسند و به دادگاه ارسال کنند.

یک منبع مطلع در این رابطه به حقوق بشر در ایران گفته بود “قاضی بابایی نه تنها به وکلای متهمان اجازه صحبت نداد بلکه طی جلسه دادگاه به این سه تن گفت :شماها مرتد هستید و ضد انقلاب و تعجب می‌کنم چرا تا الآن اعدام نشده‌اید!”
بر اساس حکم صادره از شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران که ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ ابلاغ شده بود، هر یک از این فعالین به اتهاماتی از جمله “اجتماع و تبانی علیه نظام” به ۵ سال، “توهین به مقدسات” به ۵ سال و “توهین به رهبر و بنیانگذار انقلاب” به ۲ سال و در یک مورد “شرب خمر” جمعا به ۱۲ سال حبس محکوم شدند.

محمد مهاجر متولد ۱۳۷۲، در تاریخ ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۵۰بازداشت و بعد از حدود یک ماه بازجویی، در تاریخ ۲۵ مهرماه به بند هشت زندان اوین منتقل شد.

علیرضا توکلی متولد ۱۳۷۲، در تاریخ ۱۲مردادماه ۱۳۹۵ بازداشت و بعد از شش ماه بازجویی مورخ ۷ بهمن ماه به بند هشت زندان اوین انتقال یافت.

محمد مهدی زمان زاده متولد ۱۳۷۲، مورخ ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۵ بازداشت و مدتی بعد در تاریخ ۳ مهرماه به بند هشت زندان اوین منتقل شد.

این سه فعال ۲۳ ساله در شعبه یک بازپرسی دادسرای اوین توسط بازپرس “علی قناعت کار” تفهیم اتهام شدند و پس از چند مرتبه حضور در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، مورخ ۲۱ فروردین ۹۶، آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات آنان در این شعبه برگزار شد.

یک منبع مطلع درباره این پرونده گفته بود که علاوه بر سه فرد محکوم شده، سه متهم دیگر نیز وجود دارد که هیچ‌گاه بازداشت نشدند و صرفا در چند نوبت پس از احضار به اداره پیگیری مورد بازجویی قرار گرفتند اما تشکیل پرونده‌ای علیه آنان صورت نگرفت.
حقوق بشر در ایران ، پیش از گزارش‌هایی از جزئیات برخورد با این سه زندانی و روند بازجویی های آنان منتشر کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: