•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

کاهش یازده درصدی اجرای حکم اعدام در ایران

0
425

سازمان  عفو بین الملل 1.PNGگزارشها حاکی از این است که اجرای حکم اعدام در ایران یازده درصد کاهش داشته است .

به گزارش حقوق بشر در ایران ,  براساس گزارش سالانۀ عفو بین‌الملل، میزان مجازاتهای اعدام در ایران و جهان رو به کاهش است. بر اساس این گزارش که روز پنج‌شنبه منتشر شده , در مجموع در سال ۲۰۱۷ میلادی اجرای ۹۹۳ مجازات اعدام در ۲۳ کشور جهان به ثبت رسیده که این تعداد ۴ درصد کمتر از سال ۲۰۱۶ میلادی و ۳۹ درصد کمتر از سال ۲۰۱۵ بوده است. به گفتۀ عفو بین‌الملل در سال گذشتۀ میلادی در مجموع ۲۵۹۱ حکم اعدام در ۵۳ کشور جهان صادر شده که این تعدادِ به ثبت رسیده، کاهش قابل توجهی را نسب به یکسال قبل از آن (صدور ۳۱۱۷ حکم اعدام) نشان می‌دهد.به استثنای چین که همچنان کشوری با بیشترین شمار اعدام‌ها در جهان است اما آمار اعدامهایش را منتشر نمی‌کند، ۸۴ درصد از کل احکام اعدام جهان در چهار کشور ایران، عربستان سعودی، عراق و پاکستان اجرا شده است. با این وجود میزان اعدام‌ها در پاکستان نسبت به یکسال قبلاز آن ۳۱ درصد و در ایران ۱۱ درصد کاهش یافته است. در ایران شمار اعدام‌های افراد محکوم به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر نیز ۴۰ درصد کاهش یافته است.

در کشور بلاروس میزان اعدام‌ها به نصف کاهش یافته و در مصر نیز با کاهش ۲۰ درصدی مواجه بوده است.606x376_cmsv2_6bde6aa7-e800-5c0a-8d0e-bcc5d738c64d-3126454

شمار محکومیتها به اعدام در ایالات متحده آمریکا اندکی افزایش یافته و از ۳۲ اعدام در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۴۱ اعدام در سال ۲۰۱۷ رسیده است. سال ۲۰۱۶ پایین‌ترین حکم اعدام در آمریکا از سال ۱۹۷۳ میلادی به اینسو اجرا شده است.

در جنوب صحرای آفریقا وضعیت بهتر شده است.
شمار محکومیت به اعدام از ۱۰۸۶ محکومیت در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۸۷۸ محکومیت در سال ۲۰۱۷ کاهش یافته است و کشور گینه نیز به بیستمین کشور منطقه تبدیل شده که مجازات اعدام را برای تمام جرایم لغو کرده است.

گامبیا نیز معاهده بین‌المللی منع اعدام را امضا و به این ترتیب حرکت به سمت لغو مجازات در این کشور را آغاز کرده است.

808x437_cmsv2_5b326855-940f-5447-b693-fd5d26775bf5-3126454

در مجموع تا کنون ۱۴۲ کشور از ۱۹۵ کشور جهان مجازات اعدام را بصورت قانونی لغو کرده‌اند و یا اگرچه این مجازات همچنان در قوانینشان وجود دارد اما عملا اجرا نمی‌کنند.

در پایان سال ۲۰۱۷ با اضافه شدن دو کشور گینه و مغولستان به کشورهایی که مجازات اعدام را بطور کامل لغو کرده‌اند، شمار این کشورها در سراسر جهان به ۱۰۶ کشور افزایش یافت.

لازم به ذکر است در گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل پیرامون وضعیت حقوق بشر در ایران به طور مستقیم به صدور احکام و همچنین اجرای آن در ایران اشاره مستقیم شده بود .

در این گزارش به سرکوبهای شدید در ایران و اعمال محدودیتهای گسترده برای آزادیهای بیان، مذهب و عقیده، ممانعت از تشکیل تجمعات صلح آمیز، زندانی کردن افراد در سلول‌های انفرادی و برگزاری محاکماتی که بطور سیستماتیک و به بهانۀ به خطر انداختن امنیت ملی غیرعادلانه هستند، اشاره شده است.

در  ایران شلاق و شکنجه و دیگر مجازاتهای بی‌رحمانه، تبعیض‌های فراگیر جنسیتی، قومی، اعدام‌های گسترده و حتی اعدام افراد زیر سن قانونی بطور گسترده دیده می‌شود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.