•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

کتابهای متعدد علیه دراویش گنابادی و عرفان‌ حلقه در نمایشگاه کتاب تهران

0
507

daravish-erfan-halghe-ketab-tehran-00-300x191.jpgنحله های فکری، دینی و عرفانی متفاوت با ایدئولوژی حکومت در ایران نه تنها امکان تبلیغ باورهای خود را ندارند و بصورت مستمر با تعقیب و آزار پیروان خود روبرو هستند بلکه حتی فرصت برابری برای دفاع از اندیشه خود نیز پیدا نمی کنند.

به گزارش حقوق بشر در ایران ، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نمایشگاه کتاب تهران با حضور ناشران بسیاری که بعضا از بودجه های دولتی یا نهادهای مذهبی ارتزاق می کنند جلوه ای از این موضوع است. نمایشگاه امسال کتاب تهران مملو از آثاری است که بر علیه گروههای دینی چون بهاییان، دراویش، عرفان حلقه و …. تدوین شده است در حالی که فرصت برابر و امنیت قابل تصوری برای پاسخگویی در اختیار آنان نیست. در ادامه فشار بر نحله های فکری و دینی چون دراویش گنابادی و گروه عرفان‌ حلقه در ایران، تبلیغات علیه این باورها در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز ادامه پیدا کرد.

با گذر در سی و یکمین نمایشگاه کتاب تهران می‌توان غرفه‌های زیادی را یافت که کتاب‌های خود را به موضوع دراویش، عرفان‌ حلقه و دیگر عرفان‌‎ها و جمعیت های فکری اختصاص داده‌اند. معرفی این تفکرات تحت عنوان “فرقه”، “عرفان نوظهور” و “انحراف از دین” وجه مشترک تمام این کتب است.
هر چند این موارد مسبوق به سابقه است اما افزایش حضور این قبیل منتشرات نسبت به دوره های قبل جلوه جدی تری به آن می بخشد. این در حالی است که حسن روحانی رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود پیش از انتشار منشور حقوق شهروندی گفته بود: “حقوق شهروندی، بر اصولی همچون کرامت انسانی، صیانت از حقوق و آزادی‎های غیرقابل سلب، حاکمیت مردم، برخورداری همه مردم از حقوق انسانی مساوی، منع تبعیض و حمایت یکسان قانون از همه افرار ملت مبتنی است.”

با این وجود هم‎چنان که اشاره شد، در بسیاری از کتاب‎های عرضه شده در نمایشگاه امسال کتاب تهران، به عقاید و اندیشه دگراندیشان توهین می شود و گاهی عقاید دراویش گنابادی، پیروان عرفان حلقه، بهاییان و بابیان و حتی مسیحیان در کنار عناوینی چون “شیطان پرستی” قرار داده می‎شوند.

این تبلیغات در حالی صورت می‎گیرد که بسیاری از دراویش گنابادی پس از دهه ها تحمل نقض سیستماتیک حقوق بشر به تازگی پس از حوادث گلستان هفتم در بازداشت به سر می‎برند و اخبار ضد و نقیضی از حصر رهبر این جریان مذهبی به گوش می رسد. از سوی دیگر نیز محمد علی طاهری بنیان گذار عرفان حلقه نیز از سال ۱۳۹۰ در بازداشت است،

حقوق بشر در ایران پیش تر نیز در گزارشی مشابه به بررسی نشر مطلب علیه آیین بهایی در نمایشگاه مورد اشاره پرداخته بود.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.