•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

کمپین #آزادشان _کنید؛ نرگس محمدی ناعادلانه در زندان

0
400

CwKTPL6WYAASJLq-765x510.jpgسازمان دیده‌بان حقوق بشر با تشکیل یک کمپین هر هفته یکی از شهروندان روزنامه نگار، وکیل، فعال، عضو گروه سیاسی مخالف که به طور ناعادلانه در نقاط مختلف دنیا به زندان افتاده‌اند را برجسته می‌کند. به گزارش حقوق بشر در ایران، دیدبان حقوق بشر این هفته با درخواست از همگان برای شرکت در کمپین نرگس محمدی ، اعلام کرد: “نرگس محمدی یکی از مدافعان شناخته شده حقوق بشر و نایب رییس سابق کانون مدافعان حقوق بشر ( که فعالیت آنها در ایران ممنوع شده) ابتدا دستگیر و در سال ۲۰۱۲ به ۶ سال زندان محکوم شد. او در سال ۲۰۱۳ به دلایل پزشکی از زندان آزاد شد اما در ۵ می ۲۰۱۵ دوباره دستگیر شد تا باقی مانده حکمش را در زندان سپری کند. دو روز قبل و در پی دیدارش با کاترین اشتون ، نماینده عالی سابق اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و مقامات اورا احضار و اتهامات جدیدی شامل تاسیس گروه غیر قانونی لگام را به اوتفهیم کرده بودند. لگام یک گروه غیر دولتی است که بر کاهش تعداد هشدار دهنده اعدام در ایران که امسال به ۲۳۰ نفر میرسد تمرکز میکند.”

این سازمان حقوق بشری افزود: “در ماه جون ۲۰۱۶ ، مقامات محمدی را به یک سال زندان برای “تبلیغ علیه نظام”، ۵ سال برای “تبانی برای برهم زدن امنیت ملی” و ۱۰ سال برای” تاسیس گروه غیر قانونی” محکوم کردند. طبق قانون مجازات کیفری ایران او باید طولانی ترین مجازات که ۱۰ سال است را در زندان سپری کند. دادگاه تجدید نظر حکم او را در ماه سپتامبر تایید کرد . محمدی که اکنون در زندان اوین بازداشت است از بیماری عصبی رنج میکند که میتواند موجب فلج عضلانی شود و از دسترسی به امکانات پزشکی مناسب محروم است. محمدی یکی از صدها مدافع حقوق بشر و فعالی است که به خاطر فعالیت های مسالمت آمیزشان در ایران مورد تعقیب قضایی قرار گرفته اند.”

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در ادامه تأکید کرده است: “ما از شما میخواهیم که به ما کمک کنید توجه ها را به این افراد جلب کنیم و از دولت ها و بقیه نهادهای با نفوذ بخواهیم که هر کار که در توان دارند انجام دهند تا این افراد فورا آزاد شوند.”

برچسب هاموضوعات روز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.