شنبه , ۱۲ فروردین , ۱۴۰۲
شنبه, آوریل 1

کمیساریای حقوق بشر آلمان خواستار آزادی محمدعلی طاهری شد

0
524

6_Fotor.jpgکمیساریای حقوق بشر آلمان ضمن اشاره به بازداشت غیرقانونی محمدعلی طاهری پس از پنج سال حبس، خواستار آزادی بدون قید و شرط این زندانی عقیدتی شد. به گزارش حقوق بشر در ایران، بربل کفلر، نماینده دولت فدرال برای سیاست حقوق بشر در وزارت امور خارجه آلمان، با اشاره به بی‌توجهی آشکار مقامات ایرانی به آزادی دین و آزادی عقیده گفت: «وضعیت محمدعلی طاهری پس از چهل رو اعتصاب غذا در اعتراض در به ممانعت از آزادی‌اش، وخیم بوده و حدود سه هفته است که از ارتباط با خانواده محروم می‌باشد؛ درحالی که اتهام طاهری ظاهرا تنها به دلیل جهان بینی او و آموزه‌های معنوی اش بوده است.» وی با درخواست از مقامات ایرانی برای آزادی بدون قید و شرط محمدعلی طاهری اعلام کرد که این زندانی عقیدتی می بایست تا آن‌زمان از مراقبت‌های ویژه پزشکی و امکان ملاقات با خانواده و وکیل برخوردار شود. محمدعلی طاهری که در اعتراض به بلاتکلیفی خود اقدام به اعتصاب غذا کرده است، از سال ۱۳۹۰ در زندان به سر برده و علی‌رغم اتمام حکم پنج سال حبس تعزیری و صدور قرار منع تعقیب برای پرونده جدید، همچنان از آزادی وی ممانعت به عمل می‌آید.

محمدعلی طاهری، مؤسس «عرفان حلقه»، ۶۰ ساله و متولد کرمانشاه است. او در سال ۱۳۸۰ موسسه‌ای به نام «عرفان حلقه» با تمرکز فرا درمانی و طب مکمل در تهران تأسیس کرد. آقای طاهری چندین کتاب نوشته که از سوی وزارت ارشاد مجوز گرفته‌اند و همچنین چند دوره کلاس در دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص طب مکمل داشته است. دانشگاه طب سنتی ارمنستان در اردیبهشت سال ۱۳۹۰، به محمدعلی طاهری دکترای افتخاری اعطا کرد.

او در سال ۱۳۸۹ برای اولین بار به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از سوی نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر و برای ۶۷ روز در زندان اوین تحت بازجویی قرار گرفت. او پس‌ازآن با قرار وثیقه آزاد شد اما مجدداً در تاریخ ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۰ بازداشت شد و به اتهام توهین به مقدسات، اتهام فعل حرام و رابطه نامشروع به دلیل «تماس با مچ دست‌زن نامحرم در زمان عمل فرا درمانی» و به اتهام دخالت در امر پزشکی، تحصیل مال نامشروع و توزیع آثار سمعی– بصری و استفاده غیرمجاز عناوین علمی پزشکی جمعاً به ۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۹۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

اما آقای طاهری در تابستان ۱۳۹۳ مجدداً برای اتهام مفسد فی‌الارض که قبلاً در پرونده‌اش بررسی‌شده بود، بازجویی شد. دادگاه او در اسفندماه ۱۳۹۳ برگزار شد و در‌‌‌‌نهایت در خردادماه ۱۳۹۴ به اتهام فساد فی‌الارض از طریق منحرف کردن افراد به اعدام محکوم شد. با اعتراض وکلای آقای طاهری، پرونده او برای بررسی مجدد به دیوان عالی کشور فرستاده شد.

خواهر محمدعلی طاهری، مؤسس «عرفان حلقه» اظهار کرده بود حکم اعدام او از سوی شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور لغو شده و پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب فرستاده‌شده است.

برچسب هاموضوعات روز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.