جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

کودک‌فروشی در چند بیمارستان تهران / کودک‌آزاری مهم‌ترین دلیل بی‌سرپرستی

0
362

koodak-khiyabani-765x510.jpgمعاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان این‌که کودک‌آزاری مهم‌ترین دلیل بی‌سرپرستی است، بر لزوم توجه به کودکان کار و خیابان تاکید کرد. به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، حبیب‌الله مسعودی فرید ضمن بیان آن‌که کودک‌آزاری در کنار معضل اعتیاد، آسیبی است که به مهم‌ترین دلایل بی‌سرپرستی و بد‌سرپرستی تبدیل شده‌؛ از ۶۰۰ هزار تماس با اورژانس اجتماعی در سال گذشته خبر داد و گفت: ۸.۵ درصد این تماس‌ها به علت کودک‌آزاری و ۷.۵ درصد به علت همسرآزاری صورت گرفته است که این مسائل از بعد اجتماعی و مسائل ناشی از مشکلات خانواده، قابل بررسی است. وی در ادامه تاکید کرد: باید به خانواده‌ها درخصوص حقوق کودکان آموزش‌های لازم ارائه شود، زیرا هر نوع تنبیه، تحقیر، بهداشت، تغذیه و محل زندگی نامناسب و … جزو مواردی از کودک‌آزاری محسوب می‌شوند که خانواده‌ها اطلاعی از این موارد ندارند. به گفته معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی، بیشترین تماس‌ها با اورژانس اجتماعی که حدود ۲۵ درصد این تماس‌ها را شامل می شود، مربوط به مشکلات خانوادگی مانند طلاق و … است که خشونت خانگی نیز جزئی از آن‌ها محسوب می‌شود.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه اظهار کرد: بیشترین آزارهای کودکان جسمی و فیزیکی است، این درحالی است که کودک‌آزاری جرم عمومی محسوب می‌شود و نیاز به شاکی خصوصی ندارد اما از این ماده قانونی کسی اطلاعی ندارد و باید اطلاع‌رسانی کافی انجام شود.

فرید گفت: بر اساس بررسی‌های انجام‌شده ۹۰۰ محله و منطقه حاشیه‌نشین در کشور وجود دارد که با در نظر گرفتن مناطق آسیب‌خیز، تعداد آن‌ها به بیش از ۱۵۰۰ منطقه می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۲۰۰ زن در معرض آسیب و خشونت خانگی در این مراکز نگهداری شده‌اند، گفت: از ابتدای سال تاکنون ۸۰۰ نفر به این مراکز مراجعه کرده‌اند.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی در خصوص آن‌که کدام استان دارای بیشترین ضریب آسیب است؟ اظهار کرد: در کل کشور و کلان‌شهرها مانند تهران، فارس، خوزستان، اصفهان و خراسان رضوی آسیب اجتماعی بیشتری وجود دارد ، البته به این دلیل است که افراد از استان‌های دیگر به کلانشهرها مهاجرت می‌کنند؛ همان‌طور که در مورد کارتن‌خواب‌ها نیز در تهران و شهرهای زیارتی تعداد آن‌ها بیشتر است چون از استان‌های دیگر کشور به تهران مراجعه می‌کنند.

به گفته معاون اجتماعی سازمان بهزیستی، ۹۰ درصد فرارها از خانه به دلیل توهین، تحقیر و مشکلات درون خانواده است و ۱۰ درصد نیز به دلیل ارتباط عاطفی، دوستی، پولدارشدن دختران و … انجام می‌شود که ۶۰ تا ۷۰ درصد دختران به خانواده‌های خود باز می‌گردند.

فرید در پایان با اعلام این‌که خرید و فروش کودکان جرم است، اظهار کرد: در این زمینه بهزیستی وظیفه تعریف‌شده مستقیمی با جرم ندارد اما با پیگیری‌های صورت‌گرفته با معاونت‌ درمان وزارت بهداشت قرار شد اگر با مورد مشکوک برخورد کردند‌، سریعا اورژانس ۱۲۳ را در جریان امر قرار دهند تا کودک تحویل خانواده داده شود؛ اما متأسفانه این معضل در چند بیمارستان پایتخت وجود دارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده