•                  
سه شنبه , ۱۲ اسفند , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, مارس 2

گزارشگر ویژه آزادی بیان سازمان ملل: ایران به سرکوب روزنامه‌نگاران ادامه می‌دهد

0
188

حقوق بشزر.jpgگزارشگر ویژه آزادی بیان سازمان ملل در گزارش خود با اشاره به سرکوب و نقض آزادی بیان توسط دولت ها در کشورهای مختلف، از سرکوب رسانه ها در ایران انتقاد کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, «دیوید کی» در گزارش خود که روز ‘گذشته, سه شنبه اول آبان به کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل ارائه داد، اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران همچنان به سرکوب روزنامه نگاران و رسانه ها ادامه می دهد. او در این گزارش همچنین به عنوان یک نمونه از سرکوب روزنامه نگاران ایران، از آزار خانواده‌های روزنامه نگاران بی بی سی فارسی یاد کرد. نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر و آزادی بیان، از ایران به عنوان یکی از بزرگترین زندانهای روزنامه نگاران یاد کرده و بارها از سرکوب و آزار روزنامه نگاران توسط جمهوری اسلامی انتقاد کرده اند. دیده بان حقوق بشر در گزارش سال ۲۰۱۷ خود اعلام کرد که نیروهای امنیتی و اطلاعاتی دهها روزنامه نگار، چهره های سرشناس در اتحادیه های کارگری، و فعالان در رسانه های اجتماعی را احضار، بازداشت و شکنجه کردند. علاوه بر برخورد با روزنامه نگاران داخل کشور، جمهوری اسلامی ایران در سالهای اخیر خانواده روزنامه نگاران شاغل در رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور را احضار، بازداشت و گاه ممنوع الخروج کرده است.

این اقدام، اسفند ماه گذشته واکنش وزارت خارجه آمریکا و دبیرکل سازمان ملل را در پی داشت.

هدر ناوئرت ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ۲۴ اسفند در بیانیه خود، با اشاره به گزارش گزارشگر ویژه درباره نقض حقوق بشر گفته بود در این گزارش آمده که جمهوری اسلامی ایران از جمله آزار و بازداشت و ممنوع الخروجی را درباره خانواده کارکنان بی بی سی فارسی اعمال کرده که این اقدام «غیر قابل قبول» است.

او گفته بود: «ایالات متحده از رژیم ایران می‌خواهد که به وظایف خود طبق میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی عمل کند که این کشور را موظف به رعایت آزادی بیان می‌کند.»

بیانیه خانم ناوئرت چند روز پس از آن صادر شد که در حاشیه بررسی پرونده جمهوری اسلامی در شورای حقوق بشر سازمان ملل، به آزار روزنامه نگاران رسانه های فارسی زبان و خانواده های آنها در ایران اشاره شد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل نیز از جمهوری اسلامی ایران خواست تا به اقدام‌های غیرقانونی علیه روزنامه نگاران مستقل چه بی‌بی‌سی و چه غیر بی‌بی‌سی و خانواده های آنها خاتمه دهد.

سرکوب آزادی بیان در ایران نقض مفاد اسناد بین المللی حقوق بشری و همچنینی ناقض ماده ۱۹ از اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد که بطور واضح برحق آزادی بیان برای هر فرد تاکید می کند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: