•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۳ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

گزارشی از آخرین وضعیت بازداشت شدگان روز جهانی کارگر

0
433

در جریان برگزاری مراسم روز جهانی کارگر که در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ در مقابل ساختمان مجلس در تهران برگزار شده بود که در پی آن بیش از ۴۰ تن از فعالان کارگری و سندیکائی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان‌های اوین، قرچک و تهران بزرگ منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، امروز شنبه ۱۱ خردادماه ۹۸، قرار بازداشت حسن سعیدی، عضو این سندیکا به قرار وثیقه ۳۳۰ میلیون تومانی تبدیل شد. علیرغم آزادی تعدادی از بازداشت شدگان، تعدادی دیگر از جمله مرضیه امیری، کیوان صمیمی، حسن سعیدی، عاطفه رنگریز، ناهید خداجو، ندا ناجی و فرهاد شیخی کماکان تحت بازداشت هستند.

 پس از گذشت یک ماه از زمان بازداشت، قرار بازداشت سه تن از آنان تمدید و برای سه تن دیگر قرار وثیقه صادر شده است.

همچنین یک ماه پس از بازداشت، قرار بازداشت فرهاد شیخی و ناهید خداجو  دو تن از فعالان کارگری در بند نیز به قرار وثیقه تبدیل شده است.

بر اساس این گزارش مرضیه اکبری, ندا ناجی و عاطفه رنگرز از دیگر فعالان کارگری بازداشت شده در تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر نیز قرار بازداشت این افراد برای مدت ۱۲ روز دیگر تمدید شده است. 

از وضعیت کیوان صمیمی، سردبیر مجله ایران فردا و از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر اطلاع دقیقی در دست نیست.

گفتنی است نسرین جوادی، فعال کارگری که در جریان این تجمع در مقابل ساختمان مجلس بازداشت شده و در زندان قرچک بسر می‌برد، در تاریخ ۸ خردادماه با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

لازم به یادآوری است که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، همزمان با روز جهانی کارگر، ده‌ها تن از شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس در پی ورود نیروهای امنیتی و به خشونت کشیده شدن این تجمع بازداشت شدند.

علیرغم آزادی تعدادی از بازداشت شدگان، تعدادی دیگر از جمله مرضیه امیری، کیوان صمیمی، حسن سعیدی، عاطفه رنگریز، ناهید خداجو، ندا ناجی و فرهاد شیخی کماکان تحت بازداشت هستند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 همچنین بازداشت خودسرانه افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده