•                  
سه شنبه , ۰۳ خرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, می 24

گزارشی از آخرین وضعیت حسن رستگاری؛ محکومیت های جدید، مشکلات پزشکی

0
378

هیوی.PNGحسن رستگاری مجد، شهروند ترکیه‌ای ایرانی تبار و زندانی سیاسی زندان مرکزی ارومیه که طی ۳ پرونده جداگانه به حدود ۲۴ سال حبس محکوم شده است از وضعیت پزشکی نامناسبی برخوردار است. این زندانی که مدتی قبل در اعتراض به وضعیت حقوقی خود دست به اعتصاب غذا زده بود مقامات قضایی بخصوص دادستانی را به خلف وعده متهم می کند و از این منظر دست به اعتراض زده است. به گزارش فعالان حقوق بشر در ایران، حسن رستگاری مجد، که از سال ۹۲ در حال تحمل محکومیت است، از بابت ۳ پرونده به حدود ۲۴ سال حبس و شلاق محکوم شده است. این زندانی در هفته های اخیر با حجم زیادی از مکاتبات حقوقی و تماس با کنسولگری ترکیه خواهان رسیدگی به وضعیت حقوقی خود و همینطور مشکلات پزشکی اش شده است است. یک منبع نزدیک به حسن رستگاری مجد گفت “در طی ماههای اخیر این زندانی سیاسی با ارسال نامه های پرشمار به مراجع قضایی و همینطور تماس با کنسولگری ترکیه خواستار رسیدگی به وضعیت حقوقی خود شده است.”

آقای رستگاری اعتراضاتی دارد که مهمترین آن حول پرونده اصلی وی در خصوص عضویت در پ.ک.ک است که به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شده است.
مبنای صدور این حکم “تکرار جرم” بوده است که در واقع اشاره دارد به پرونده سال ۸۸ آقای رستگاری که به اتهام همکاری با پژاک به تحمل ۲ سال حبس محکوم شده است.

این زندانی مدعی است در پرونده مورد اشاره نهایتا توانسته بیگناهی خود را ثابت کند و با در نظر گرفتن چنین مسئله ای و اشتراکات اتهامات مطروحه در پرونده فعلی و گذشته، به معنی ساقط بودن پرونده فعلی از بابت اعتبار و اتهام است.

وی همچنین مدعی است از بابت پرونده ای اتهامی تهیه شناسنامه ایرانی با توجه به اصل “خون” در قوانین ایران او مرتکب تخلفی مانند اعمال نفوذ نشده است و صرفا بر اساس استشهاد محلی در مورد هویت ایرانی خود به کسب شناسنامه مبادرت کرده است.

حسن رستگاری مجد
حسن رستگاری مجد همچنین معترض است که اصل تجمیع احکام در مورد او به اجرا گذارده نشده است. چنانچه این اصل (ماده ۱۴۷) در مورد او جاری شود حداقل ۸ سال از مدت محکومیت او کاسته خواهد شد.

این زندانی تبعه ترکیه در مکاتبات خود به ملاقات خود با دادستان در زمان اعتصاب غذا و وعده های داده شده از سوی این مقام قضایی استناد می کند.
رسنگاری مجد همچنین خواهان دریافت خدمات پزشکی است، او مدعی است بر اثر ضرب و شتم در سلولهای انفرادی زندان دچار اختلال حواس شده است همچنین از بیماری های عصبی نیز رنج می برد.

این زندانی ۴۳ ساله چندین مورد تنش و درگیری درون زندان که منجر به محکومیت های دوباره برای او شده است را ناشی از وضعیت عصبی خود دانسته است و برای همین خواستار رسیدگی پزشکی به وضعیت خود است.

لازم به یادآوری است حسن رستگاری ۴۳ ساله، فرزند سلطان، برای نخستین بار در سال ۸۸ به اتهام همکاری با پژاک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.
پس از پایان دوره حبس رستگاری مجد برای دومین بار در تاریخ ۵ آبان‌ماه سال ۹۳ در شهر ارومیه توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد.

در طی پرونده مفتوحه جدید به اتهام عضویت در حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

از سال ۹۲ تاکنون این شهروند ترکیه ای ایرانی تبار با پرونده و محکومیت های دیگری نیز روبرو شده است، از جمله دو سال حبس به اتهام حمل و نگهداری اسلحه و مهمات جنگی در سال ۹۲.

به اتهامات عبور غیرمجاز از مرز و تهیه شناسنامه ایرانی (محکومیت در سال ۹۴) از بابت هر اتهام ۳ سال حبس تعزیری جمعا ۶ سال محکوم شده است.

همچنین در دوران زندان برای این زندانی تاکنون سه پرونده مربوط به وقایع درون زندان تشکیل شده است که از بابت هر یک به حبس و شلاق جداگانه ای محکوم شده است از جمله؛

بابت غیب در زمان مرخصی از زندان، (محکومیت سال ۹۰) به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

به اتهام توهین به مسئول اندرزگاه، “اخلال در نظم زندان، تبلیغ علیه نظام با اعلام شعار به نفع گروهک های مخالف نظام و ایراد ضرب و جرح عمدی” (سال ۹۵) به سه ماه حبس و ۲۰ ضربه شلاق محکوم شد.
و در آخرین مورد به اتهام ضرب و جرح و اخلال در نظم زندان (محکومیت در اردیبهشت ۹۶) به ۶ ماه حبس و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.
در ادامه نمونه مکتوبی از اعتراضات اخیر آقای رستگاری را مشاهده کنید؛

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: