•                  
شنبه , ۱۷ خرداد , ۱۳۹۹
شنبه, ژوئن 6

گزارشی از آخرین وضعیت سعید اقبالی فعال مدنی در بازداشت

0
205

Captureسعید اقبالی، فعال مدنی، به همراه تنی چند از فعالین مدنی در موج بازداشت های سراسری ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ از سوی ماموران امنیتی در کرمانشاه بازداشت و تا امروز ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ کماکان تحت فشار شدید و بازجویی های امنیتی قرار دارد.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از یک منبع مطلع ، این فعال مدنیِ۲۲ ساله و ساکن کرمانشاه، دو روز پس از بازداشت، ۱۴ بهمن ۱۳۹۶، توسط وزارت اطلاعات با پرواز از کرمانشاه به تهران و سپس بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل می‌شود و از همان تاریخ تحت بازجویی و فشار شدید قرار دارد. مادر سعید اقبالی در ۳۰ بهمن ماه تنها چند دقیقه موفق به دیدار فرزند خود مقابل شعبه‌ی ۶ دادسرای مقدس اوین می‌شود. این فعال مدنی، در این ملاقات کوتاه از فشار شدید بازجویی ها و اتهامات دروغین در پرونده‌اش گفته است. بازجویی‌های مکرر و تهدید خانواده‌ی فعالین مدنی مصداق بارز شکنجه‌های روانی سیستم برای اخذ اعترافات دروغین است.

یکی دیگر از نمونه‌های جنگ روانی و فشار بر این فعال مدنی و خانواده اش صدور قرار وثیقه و لغو آن در کمتر از دو روز بوده است!

خانواده‌ی سعید اقبالی توانایی سپردن وثیقه در این فرصت کم را نداشتند و درست زمانی که به دنبال وثیقه بودند، قرار وقیقه لغو می‌شود.

یک منبع مطلع و نزدیک به خانواده ی سعید اقبالی در خصوص لغو قرار وثیقه‌ی این فعال مدنی گفت: «روز ۳۰ بهمن سعید اقبالی تحت نظارت شدید امنیتی مقابل شعبه‌ی شش دادسرای مقدس با یکی از اعضای خانواده‌اش ملاقات و در این فرصت کوتاه برگه‌ی وکالتش را امضا می‌کند، اما بعد از اتمام بازپرسی و تعیین وکیل یک‌باره قرار وثیقه لغو می‌شود!»

بنا به گفته‌ی جعفری رئیس شعبه ۶ دادسرای مقدس اوین، سعید اقبالی تا تاریخ دادگاه اجازه ملاقات حضوری ندارد و در زندان اوین بند ۲۰۹ انفرادی تحت کنترل شدید امنیتی نگه‌داری می‌شود.

این فعال مدنی، در طول مدت بازداشت خود، تنها چند تماس تلفنی کوتاه با خانواده‌اش داشته‌است و طی این تماس‌ها از وضعیت وخیم خود در بند انفرادی زندان اوین گفته و از فعالین مدنی و حقوق بشری درخواست کمک کرده است.

شایان ذکر است خانواده‌‌ی او به شدت نگران وضعیت سلامتی و پرونده‌سازی های احتمالی هستند. مامورین زندان اوین خانواده‌ی این فعال مدنی را به شدت تحت فشار گذاشته و با ارعاب و تهدیدهای فراوان اجازه‌ی مصاحبه و کار خبری را به خانواده‌ی او نمی‌دهند.

سعید اقبالی در کرمانشاه هم‌زمان با شیما بابایی و همسرش داریوش زند در بهبهان، محمود معصومی، نادر افشاری و بهنام موسیوند در تهران از سوی ماموران امنیتی در روز ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ بازداشت شدند.

شیما بابایی، داریوش زند و محمود معصومی پس از تعیین قرار وثیقه تا زمان تشکیل جلسه دادگاه موقتا آزاد شدند، اما برای سعید اقبالی،بهنام موسیوند و نادر افشاری تحت فشار و بازجویی‌های شدید همچنان قرار وثیقه‌ صادر نمی‌کنند.

اتهامات وارده به این فعالین با توجه به سابقه‌ی فعالیت حقوق بشری آنان از جمله جمع آوری کمک های داوطلبانه برای زلزله‌ی کرمانشاه و کمک برای رساندن صدای زندانیان بی‌صدا قابل باور نمی‌باشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: