•                  
پنج شنبه , ۱۰ مهر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 1

گزارشی از آخرین وضعیت علیرضا گلیپور, زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

0
177

علیرضا گلیپور .jpgعلیرضا گلیپور, زندانی امنیتی محبوس در زندان اوین که در حال سپری کردن هفتمین سال از محکومیت  می‌باشد و با بیماری قلبی و همچنین بیماری عفونت غدد لنفاوی و بیماری سرع دست و پنجه نرم میکند بدلیل کارشکنی دادستان تهران, عباس جعفری دولت آبادی در اعزام آقای گلیپور جهت مداوای خارج از زندان و همچنین بدلیل عدم برخورداری از روند عادلانه قضائی در پرونده پزشکی خود از تاریخ ۱۷ آبان ماه سالجاری دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, علیرضا گلیپور زندانی امنیتی محبوس در زندان اوین و دانشجوی رشته برق و مخابرات و کارمند اسبق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و عضو بنیاد ملی نخبگان کشور و دانشجوی دکتری رشته مهندسی برق در آلمان، که از مهر ماه ۱۳۹۱ به اتهام جاسوسی، تحمل حبس میکند به دلیل عدم توجه مسئولان قضائی به شرایط جسمانی وخیم وی که از جمله میتوان به بیماریهای صرع, عفونت غدد لنفاوی و بیماری قلبی اشاره کرد و در حال حاضر بدون رسیدگی پزشکی در زندان اوین بسر میبرد و علی رغم حکم کمیسیون پزشکی که با حضور پزشکان متخصص تائید گردیده که ایشان نیاز به مداوای خارج از زندان دارد ولی بدلیل مخالفت دادستان تهران, عباس جعفری دولت آبادی, از مداوای خارج از زندان محروم گردیده است و از تاریخ ۱۷ آبان ماه سالجاری دست به اعتصاب غذا زده است. پیش از این نیز این زندانی امنیتی در سایه عدم توجه مسئولان زندان اوین به وضعیت جسمی وخیمش دست به اعتصاب غذا زده بود. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, علیرضا گلیپور که در حال سپری کردن هفتمین سال از محکومیت ۱۲ ساله خود میباشد در طول این مدت به بیماری‌های متعددی از جمله بیماری صرع عفونت غدد لنفاوی و بیماری قلبی مبتلا گردیده است. همچنین در مورخه ۷ اردیبهشت ماه سالجاری ضمن انتقال این زندانی امنیتی به بیمارستان امام خمینی پزشکان امین پزشکی قانونی مستقر در بیمارستان امام خمینی ضمن معاینه دقیق علیرضا گلیپور, ‌اعلام کردند که مداوای این زندانی امنیتی در داخل زندان مقدور نیست و باید جهت مداوای کامل به خارج از زندان اوین منتقل گردد.

حقوق بشر در ایران در گزارشی در تاریخ ۲۰ خرداد ماه سالجاری از ابتلای علیرضا گلیپور به بیماریهای مختلفی اطلاع رسانی کرده بود.

این منبع مطلع در ادامه گفت, ضمن ارسال نظریه پزشکی قانونی به دادیاری ویژه جرائم امنیتی و سیاسی, این مقام قضائی پس از اعمال ماده ۵۲۲ آئین دادرسی کیفری نظریه پزشکی قانونی را به دادستان تهران ارسال کردند که نظریه پزشکی قانونی ضمن اعتراض عباس جعفری دولت آبادی, دادستان تهران, پرونده پزشکی علیرضا گلیپور مجددا به کمیسیون پزشکی ارسال گردید که در مورخه ۲۶ شهریور ماه سالجاری جلسه نهائی کمیسیون پزشکی با حضور پزشکان متخصص برگزار گردید.
کمسیون پزشکی  در مورخه ۳۱ شهریور ماه نظریه خود را مبنی بر اینکه علیرضاگلیپور باید بصورت فوری زیر نظر متخصصین خارج از زندان معالجه شود مجددا مهر تائیدی بر نظریه پزشکی قانونی زدند و نظر یه کمیسیون مربوطه مجددا از طریق دادیاری در مورخه ۷ مهر ماه سالجاری به دادستان تهران  جهت اعمال ماده ۵۲۲ آئین دادرسی کیفری ارسال گردید. اما متاسفانه دادستان تهران بعد از ۵۰ روز تعلل با نظر کمیسیون پزشکی مخالفت کرده ونقض قانون نموده است.

این منبع مطلع در ادامه گفت علیرغم وخامت حال آقای گلیپور و همچنین با توجه به ممانعت دادستان تهران با اعمال ماده ۵۲۲ آئین دادرسی کیفری با توجه به رای صادره از سوی کمیسیون پزشکی بر پرونده علیرضا گلیپور این زندانی امنیتی بدون رسیدگی پزشکی و در عدم دسترسی به مراقبتهای مربوطه از روز گذشته, ۱۷ آبان ماه دست به اعتصاب غذا زده است.

لازم به ذکر است با توجه به ماده ۵۲۲ آئین دادرسی کیفری صراحتا اشاره بر این نکته دارد که در صورتی که پزشکی قانون تشخیص بدهد که فرد نیاز به درمان خارج از زندان دارد میتواند به قید وثیقه آزاد شود.

همچنین علیرضا گلیپور نزدیک به هشت ماه است که زیر نظر کمیسیون پزشکی داروهای مرتبط با بیماری خود را مصرف کرده و در طی این مدت هیچگونه تغییری در بهبود وضعیت جسمانی وی حاصل نشده است.

علیرضا گلیپور در مهرماه ۱۳۹۱ در پی افشاگری در مورد چند تن از مسوولان حکومتی توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد. این زندانی سیاسی٬ بیش از یک سال از زمان حبس خود را دربند ۲۰۹ زندان اوین گذراند که از این مدت ۸ ماه آن در انفرادی بوده است.

او از مهرماه ۱۳۹۱، به صورت بلاتکلیف در زندان نگهداری می شد و پس از افشای فساد های افراد حکومتی مانند «علوی» وزیر اطلاعات و دبیر حزب حامیان ولایت (که با سؤ استفاده از موقعیت خود با ارز دولتی به سو استفاده های مالی سرگرم بوده) و یا فساد «سرهنگ محرابی» رئیس کل پلیس امنیت استان تهران و یا افشای جنایات پلیس امنیت پایگاه چهارم مانند ضرب و شتم متهمین یا فعالیت های خلاف در منطقه خود؛ از سوی وزارت اطلاعات بازداشت و مدتها در سلول های انفرادی تحت بازجویی و شکنجه قرار گرفته بود.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: