•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

گزارشی از آخرین وضعیت معلمان بازداشت‌ شده در پی تحصن سراسری

0
301

در پی فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، تعداد پرشماری از معلمان در روزهای سه‌شنبه ۲۲ و چهارشنبه ۲۳ آبان‌ماه در دفتر مدارس تحصن کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، هفت تن از معلمان بازداشت‌شده در جریان تحصن سراسری معلمان کماکان در بازداشت مانده اند.  در جریان این تحصن علاوه بر احضار و تهدید حدود ۸۰ تن از فعالان صنفی، دستکم ۱۳ معلم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند که علیرغم گذشت زمان هفت تن از این افراد کماکان در بازداشت مانده اند. وضعیت حقوقی و شرایط نگهداری این افراد در بازداشتگاهها مشخص نیست و دستگاه قضایی نیزدرقبال سرنوشت و شرایط آنان سکوت کرده است. “علی کروشات”، “پیروز نامی”، “محمدرضا رمضان زاده”، “علی فروتن”، “حسین رمضان پور”، “محمدعلی زحمتکش” و “امید شاه‌محمدی” معلمانی هستند که کماکان در بازداشت مانده‌ و از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست. لازم به ذکر است پیشتر شش تن از این افراد به نام‌های “حمیدرضا رجایی”، “حسن جوهری”، “محمد (مصطفی) رباطی”، “سعید حق‌پرست”، “فاطمه بهمنی“، “محمد کرد ” با قرار وثیقه و یا کفالت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

در همین رابطه امروز شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن بازداشت معلمین، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط هفت معلم بازداشتی شد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: “شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکوم نمودن روند احضار، بازداشت و پرونده سازی فعالان صنفی قویا تاکید می کند این مانورهای پوشالی نمی تواند بر اراده ما معلمان تاثیر منفی بگذارد و ما متحد و یکصدا تا آخر ایستاده ایم و از تهدید و زندان هراسی نداریم. از نظر ما یگانه راه خروج از شرایط فعلی، تن دادن به مطالبات بر حق معلمان است. ما خواستار آزادی تمام معلمان بازداشتی بدون پیش شرط هستیم”.
همچنین این شورا خطاب به مسئولین گفته است: “مسئولان نباید فراموش کنند که تاکنون ما به والدین دانش آموزان جهت همیاری و کمک به پیگیری مطالبات صنفی و آموزشی بخصوص در این روزها، که بودجه در حال تدوین است فراخوان نداده ایم و اگر بنا باشد هر خواسته ما با ضرب و شتم و احضار و زندان همراه باشد. شورای هماهنگی چاره ای ندارد جز اینکه از مردم بخواهد آنان پیگیر حقوق آموزشی کودکان خود باشند”.
لازم به اشاره است که دور دوم تحصن سراسری معلمان طی روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان‌ماه به دنبال فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در شهرهای مختلف کشور صورت گرفت که در جریان آن دستکم ۱۳ معلم در استان‌های خراسان شمالی، فارس، مرکزی، کردستان و خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

این شورا پیش‌تر با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از اجرایی شدن طرح “معلم تمام وقت”، نسبت به عدم رسیدگی به مطالبات صنفی فرهنگیان از سوی مسئولان در قوای سه‌گانه اعتراض کرده و از فرهنگیان کشور درخواست کرده بود تا در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان‌ماه در دفتر مدارس تحصن نمایند.

معلمان ایران مهرماه امسال نیز به مدت دو روز به تحصن مشابهی دست زده بودند.

ازجمله مطالبات فرهنگیان در این تحصن توقف پرونده‌سازی برای معلمان و آزادی معلمان زندانی بوده است، هرانا پیش‌تر در گزارشی به بررسی جامع وضعیت معلمانی که برای استیفای حقوق صنفی خود در عین حفظ استقلال از دستگاه حاکمه تلاش کرده و بسیاری از آنان متحمل حبس، اخراج و تبعید شده‌اند، پرداخته بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: