•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

گزارشی از آخرین وضعیت چنگیز قدم خیری, زندانی سیاسی محبوس در زندان مسجد سلیمان

0
509

روز پنجشنبه ۲ اسفند ماه ۱۳۹۷, چنگیز قدم خیری، زندانی سیاسی تبعیدی محبوس در زندان مسجد سلیمان که در حال سپری کردن دوران مجکومیت حبس خود در تبعید میباشد بدنبال وخامت حال به بیمارستان منتقل شد و پس از درمان سرپائی مجددا به زندان بازگردانده شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲ اسفندماه ۹۷، چنگیز قدم خیری، زندانی سیاسی تبعیدی محبوس در زندان مسجد سلیمان، به دلیل وخامت حال عمومی ناشی از نارسایی کلیوی به بیمارستان خارج از زندان اعزام و پس از انجام معاینات پزشکی به زندان بازگردانده شد. بازگرداندن این زندانی سیاسی به بند زندان در حالی صورت گرفت که  پزشکان بیمارستان به مسئولان زندان گفته اند که در صورت عدم رسیدگی کافی به بیماری، ظرف شش ماه آینده این زندانی با خطرات جدی تری روبرو خواهد شد. این زندانی که از مدت‌ها قبل دچار عارضه در تنها کلیه‌اش شده است پیشتر با انتشار نامه ای سرگشاده به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران علاوه بر طرح این موضوع از بی اساس بودن اتهامات مطروحه علیه خود گفته بود. آقای قدم خیری از سال ۹۰ در حال تحمل محکومیت ۴۰ ساله خود است. بنقل از یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “چنگیز قدم خیری مدت‌هاست به دلیل شرایط بد زندان و عدم رسیدگی پزشکی از ناحیه تنها کلیه خود دچار عارضه شده است. روز جاری پس از انجام معاینات در بیمارستان در حالی به زندان بازگردانده شد که پزشکان بیمارستان به مسئولین زندان هشدار داده‌اند که در صورت شروع نشدن درمان وی و ادامه شرایط تحمیلی در زندان، طی شش ماه آینده با خطر جدی مواجه خواهد شد”.

حقوق بشر در ایران در گزارشات پیشین خود از محرومیت این زندانی سیاسی در تبعید از حق دسترسی به خدمات پزشکی و درمان اطلاع رسانی کرده بود.
چنگیز قدم خیری متولد ۱۳۶۷ که در سال ۱۳۹۰ بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود، پس از تحمل دو سال حبس به زندان مسجد سلیمان تبعید شد.

این زندانی پس از برگزاری چند جلسه محاکمه از سوی دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی بابایی به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از گروههای اپوزیسیون کردستان به ۴۰ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

گفتنی است، پس از بازداشت چنگیز قدم‌خیری، خانواده‌ی وی پس از چند ماه بی‌خبری و نگرانی، از دستگیری و زخمی شدن این زندانی مطلع شدند.

بند یک زندان مسجد سلیمان که به گفته زندانیان همچون “سیاه‌چال” است، هشت پله زیر زمین واقع شده و محل نگهداری معتادان است. این بند با تقریبا ۲۰۰ زندانی، دارای دو حمام و سه سرویس بهداشتی است و به صورت کلی از شرایط بهداشتی مناسبی برخوردار نیست.

چنگیز قدم خیری، بیش از یک سال پیش با تودیع وثیقه ۳۵۰ میلیون تومانی به مرخصی استعلاجی ۱۵ روزه اعزام شد که علیرغم تشکیل پرونده پزشکی در بیمارستانی واقع در شهر دزفول به دلیل سانحه‌ای که برای اعضای خانواده وی رخ داد قادر به انجام عمل جراحی و بستری شدن در بیمارستان نشد.

این زندانی سیاسی تبعیدی از تاریخ اول اردیبهشت ماه سال جاری به مدت ۱۰ روز در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی دست به اعتصاب غذا زده بود که در پی وعده‌های مسئولان زندان به اعتصاب خود پایان داد.

چنگیر قدم خیری در ماه گذشته طی نامه ای که متن کامل آن توسط حقوق بشر در ایران منتشر شده است، خطاب به جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران علاوه بر طرح این موضوع که تحت شکنجه روحی و روانی قرار گرفته است و از بیمارهای متعدد جسمی و ضعف عمومی رنج می برد می گوید که بی گناه است و قربانی سناریوسازی دستگاه امنیتی شده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.