•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

گزارشی از آخرین وضعیت کارگران بازداشت شده گروه ملی فولاد در اهواز

0
406

bazdasht-kargaran-300x191.jpgطی روزهای گذشته کارگران گروه ملی فولاد در اهواز در اعتراض به نبود مواد اولیه و معوقات مالی سه ماهه خود دست به تجمع اعتراض زدند. در تجمع روزهای دوشنبه و سه‌شنبه این کارگزان تعدادی از تجمع کنندگان بازداشت و به زندان شیبان اهواز منتقل شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته و امروز تعدادی از کارگران بازداشت شده با تودیع قرار وثیقه از زندان آزاد شدند و ۱۰ تن از آنان نیز علیرغم وعده‌های مسئولان مبنی بر آزادی تمامی کارگران تا ساعت ده صبح امروز، همچنان در بازداشت به سر می‌برند. در پی تجمع روزهای دوشنبه و سه‌شنبه کارگران گروه ملی فولاد در اهواز حدود ۶۰ تن از کارگران بازداشت و به بازداشتگاه مرکز جرایم مواد مخدر اهواز و سپس به زندان شیبان اهواز منتقل شدند. طی روزهای گذشته و امروز تعدادی از کارگران بازداشت شده با تودیع قرار وثیقه از زندان آزاد شدند و ۱۰ تن از آنان نیز همچنان در بازداشت به سر می‌برند. در پی تداوم بازداشت این کارگران، خانواده‌های این افراد و جمعی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز روز پنج‌شنبه و جمعه مقابل دادگستری اهواز دست به تجمع اعتراضی زده و اعلام کرده‌اند که تا زمان آزادی بازداشت شدگان دست از اعتراض برنخواهند داشت.

به دنبال این تجمع، مسئولان دادگستری به خانواده‌های بازداشت شدگان اعلام کردند که تا ساعت ۱۰ صبح امروز تمامی آنها با قید وثیقه آزاد خواهند شد؛ با این وجود تا لحظه تنظیم این گزارش ۱۰ تن از این افراد کماکان در بازداشت به سر می‌برند.

گفته می‌شود این ۱۰ کارگر به دلیل شکایت سه نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی کماکان در زندان شیبان اهواز نگهداری می‌شوند.

یک منبع مطلع اسامی کارگرانی که همچنان در بازداشت به سر می‌برند را در اختیار حقوق بشر در ایران قرار داد که در ادامه می‌آید:
۱. کریم صیاحی / ۲. سعید شابثی / ۳. امیر حریزاوی / ۴. محمد فلاحی / ۵. عبدالرحمن ساکی / ۶. جواد اسکندری / ۷. محمد علی جماعتی / ۸. محمود خسرو شاهی / ۹. علی طاهری / ۱۰. سجاد حسین پور.

kargaran-foulad-ahvaz-tajamo-281x300.jpgلازم به اشاره است که طی روزهای گذشته، تعدادی از کارگران فولاد در اهواز بازداشت شدند. این کارگران به دلیل نبود مواد اولیه و معوقات مزدی سه ماهه خود در چند روز گذشته اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. استاندار خوزستان نیز ضمن تایید این خبر گفته بود که “استانداری پیگیر وضعیت کارگران بازداشتی‌ است”.

گروه ملی فولاد ایران در اهواز که متعلق به گروه سرمایه گذاری امیر منصور آریا بود، پس از ماجرای اختلاس سه هزار میلیاردی مدیریت موقت آن به قوه قضاییه واگذار شد. اکنون تنها بخش لوله‌سازی با ۴۰۰ کارگر فعال است و بقیه بخش‌ها به دلیل نبود مواد اولیه فعالیت ندارند. کارگران معترض گفته‌اند که اگر دولت در تامین مواد اولیه همکاری کند بقیه بخش‌های این شرکت نیز فعال خواهند شد.

لازم به ذکر است، در اسفندماه سال گذشته نیز کارگران شاغل در شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران در مقابل استانداری خوزستان و در سطح شهر اهواز اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند که پس از آن اطلاعات نیروی انتظامی این شهر، با در دست داشتن لیستی از کارگران معترض گروه ملی فولاد اهواز به درب منازل آنان مراجعه و اقدام به بازداشت‌های گسترده‌ی آنها کرده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.