•                  
جمعه , ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱
شنبه, آگوست 20

گزارشی از آخرین وضعیت گلرخ ایرایی؛ حدود ۳ سال تا آزادی

0
342

d8a2d8b1d8b4-d8b5d8a7d8afd982db8c-765x510گلرخ ابراهیمی ایرایی، فعال حقوق بشر دربند همزمان با همسرش، آرش صادقی، کماکان در زندان اوین به سر می برد. خانم ایرایی که از سال ۹۵ در زندان به سر می برد پس از مدتی تحمل حبس با کاهش حکم روبرو شد و هم اکنون محکومیت وی از ۷۲ ماه به ۴۲ ماه تغییر یافته است.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از هرانا ، گلرخ ابراهیمی ایرایی، کنشگر مدنی محبوس در بند نسوان زندان اوین در صورت عدم تغییر شرایط حدود ۳ سال دیگر تا زمان آزادی در زندان حضور خواهد داشت. حکم اولیه خانم ایرایی که با آن راهی زندان شد ۶ سال حبس تعزیری بود که این حکم در عید نوروز ۹۶ از طریق ابلاغ عفو نوروزی با کاهش ۳۰ ماهه از بابت اتهام توهین به مقدسات در پرونده روبرو شد، با احتساب این کاهش حکم میزان حبس تعزیری که خانم ایرایی تحمل خواهد کرد از ۷۲ ماه به ۴۲ ماه کاهش یافته است.

بر اساس تقویم زندان و میزان مدتی که وی در زندان به سر برده است، در صورت عدم تغییر شرایط، خانم ایرایی حدود ۳ سال دیگر به تحمل حبس ادامه خواهد داد.

لازم به یادآوری است گلرخ ابراهیمی ایرایی مدافع حقوق بشر و همسر آرش صادقی (دیگر فعال حقوق بشر دربند) در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ بازداشت شد. سپس در اردیبهشت ماه ۹۴ به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ  علیه نظام  در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر بدون حضور وی تایید شد.

خانم  ابراهیمی ایرایی، ۳ آبان ماه ۱۳۹۵ بدون دریافت احضاریه کتبی توسط ماموران امنیتی جهت اجرای حکم ۶ سال حبس تعزیری بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

این فعال حقوق بشر با استناد به داستانی منتشر نشده در نقد سنگسار و با درنظرگرفتن سنگسار به عنوان مقدسات به توهین به مقدسات متهم شد. از دیگر مصادیق اتهامی وی میتوان به کشف حجاب و ترویج بی حجابی از طریق گذاشتن عکس های بدون روسری در کنار همسرش در فیسبوک، مخالفت با حکم قصاص، امضای بیانیه هایی در مخالفت با مجازات اعدام، شرکت در تجمعات حمایت از زندانیان سیاسی و دیدار با زندانیان سیاسی اشاره کرد.

خانم ایرایی که پیش تر از بیماری دشواری رنج می برد بدون طی کامل دوره درمان راهی زندان شد و هم اکنون نیازمند رسیدگی پزشکی است.

او در حال حاضر مشغول گذراندن محکومیت خود در بند نسوان زندان اوین است. با احتساب عفو نوروزی حکم او از ۷۲ ماه به ۴۲ ماه کاهش یافت.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: