•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 29

گزارشی از آخرین وضعیت ۳ زندانی سیاسی محروم از حق مرخصی در زندان مرکزی ارومیه

0
546

“سعید سنگر”, “خالد فریدونی” و “سعید فقه رسول پور” ۳ تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه در حالی نوزدهمین سال از حبس خود را در این زندان سپری میکنند که علیرغم درخواستهای مکرر از حق آنها در استفاده از مرخصی بواسطه کارشکنی مسئولان این زندان ممانعت بعمل آمده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سه تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه بنامهای “سعید سنگر”, “خالد فریدونی” و “سعید فقه رسول پور” که هر ۳ نفر این افراد با اتهام اقدام علیه امنیتی ملی و محاربه از طریق ارتباط با یکی از احزاب مخالف نظام به اعدام محکوم شدند و پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر خالد فریدونی و سعید فقه رسول پور به حبس ابد محکوم شدند و حکم حبس ابد سعید سنگر نهایتا به ۱۸ سال حبس تعزیری تبدیل شده است علیرغم گذشت ۱۹ سال از دوران حبس و درخواستهای مکرر مبنی بر استفاده از مرخصی و ممانعت مسئولان زندان مرکزی ارومیه از حق مرخصی محروم مانده اند و سعید سنگر نیز با توجه به گذشت بیش از ۶ ماه از اتمام محکومیت ۱۸ ساله خود آزاد نشده است. 

با توجه به درخواستهای مکرر سعید سنگر، فرزند مصطفی, سعید فقه رسول پور«عمر فقیه پور» فرزند رسول, خالد فریدونی، فرزند حسن” از نهادهای مختلف عالی رتبه قضائی، دادستانی و مسئولان زندان مرکزی ارومیه با توجه به این نکته که این افراد ۱۹ سال را بدون حتی یک روز مرخصی سپری کردند هیچگونه موافقتی مبنی بر استفاده این افراد از مرخصی به آنها اعلام نشده است. 
سعید فقه رسول پور و خالد فریدونی در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۷۹ توسط نیروهای امنیتی در ارومیه بازداشت و به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” و “محاربه”  از طریق ارتباط با یکی از احزاب مخالف نظام، توسط دادگاه انقلاب مهاباد به اعدام محکوم شده بودند. هر ۳ نفر این افراد پس از گذشت ۳ سال و نیم و تحمل فشارهای روحی و روانی حکم اعدام صادره برای آنها با ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر حکم اعدام صادره با یک درجه تخفیف به حبس ابد تقلیل پیدا کرد. 

این دو زندانی پس از بازداشت و صدور حکم در زندان‌های پیرانشهر, مهاباد و ارومیه نگهداری شدند و سپس در سال ۱۳۸۶ به زندان رجائی شهر کرج تبعید شده بود. این زندانیان مجددا در تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۶ به زندان ارومیه بازگردانده شدند.

همچنین سعید سنگر متولد ۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۲ در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۷۹ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود اما در پرونده وی ۸ آبان ۱۳۷۹ به عنوان تاریخ دستگیری وی ذکر شده است. 

آقای سنگر در تاریخ ۲۸ آبان ۱۳۷۹ طی کمتر از دو ماه به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از سازمانهای اپوزیسون با حکم اعدام از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی فاطمی مواجه و سپس از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به بند ۲۰۹ زندان اوین تهران منتقل و تا سال۱۳۸۲ در سلول انفرادی نگهداری شد. در آذرماه همان سال در مرحله تجدید نظر حکم وی با یک درجه تخفیف به حبس ابد تبدیل و به زندان ارومیه منتقل شد.

در تاریخ ۱۴ آبان سال ۱۳۸۶ این زندانی سیاسی از زندان ارومیه به زندان سنندج منتقل شده و در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۹۴ بار دیگر از زندان سنندج به زندان ارومیه بازگردانده شد.

حکم حبس ابد این زندانی در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۹۵ توسط شعبه ۴ اجرای احکام سنندج به ۱۸ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

در حالی که دوران محکومیت وی به اتمام رسیده و آقای سنگر حدود ۶ ماه بیش از دوران محکومیت تحمل حبس کرده است همچنان از آزادی وی جلوگیری می شود. گفته می شود وی در دوران زندان با گشایش پرونده دیگری روبرو شده است.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و یا اعمال محرومیت های گسترده ای دیگر همچون ممانعت از مرخصی برای این افراد, اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: