•                  
پنج شنبه , ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, آگوست 5

گزارشی از آزادی ۹ تن همزمان با بازداشت فعال دیگری

0
323

نم.PNGآزادی یک زندانی سیاسی بعد از پایان سه سال و نیم حبس از زندان مرکزی ارومیه، با آزادی یک بازداشتی و شش تن دیگر از زندانیان سیاسی در همین زندان با تودیع وثیقه همراه شد. همچنین در خبری دیگر از خراسان رضوی، یک بازداشت شده مرتبط با حاشیه های برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان عراق با تودیع وثیقه آزاد شد اما همزمان در همین استان یک شهروند به دلیل نوشتن یک مطلب انتقادی روانه بازداشتگاه شد. به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، آزادی یک زندانی سیاسی بعد از پایان سه سال و نیم حبس از زندان مرکزی ارومیه، با آزادی یک بازداشتی و شش تن دیگر از زندانیان سیاسی در همین زندان با تودیع وثیقه همراه بود. اتهامات تمامی این افراد مرتبط با احزاب کرد بوده است. روز جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶، «ناجی تموزاده» بعد از اتمام دوره‌ی محکومیتش که ۳ سال و نیم حبس بود، از زندان مرکزی ارومیه آزاد گردید. وی در خردادماه سال ۱۳۹۳ از سوی سپاه پاسداران بازداشت شده و قریب به دو ماه بازجویی بود. بعدها او از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام «همکاری با یکی از احزاب کرد» به ۵ سال حبس محکوم گردید و دادگاه تجدید نظر ارومیه، حکم را به سه سال و نیم حبس کاهش داد.

ناجی تموزاده از اعضای شورای روستای برده سپی از توابع ارومیه بود.

در گزارشی دیگر یک شهروند ساکن اشنویه‌ به نام «علی محمودی» بعد از بیش از چهار ماه بازداشت از سوی ادارە‌ی اطلاعات ارومیه با تودیع وثیقه تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه آزاد شد.

روز پنج‌شنبە ٢٢ تیر ۱۳۹۶ علی محمودی فرزند ویسی از اهالی منطقه‌ی دشت‌بیل در شهرستان اشنویه در محل کار خود از سوی نیروهای امنیتی به اتهام «تبلیغ به نفع یکی از احزاب کرد» بازداشت شد.

در همین رابطه در خبری دیگر «فخرالدین اسریسی» که در روز شنبه ۲۲ مهرماه به اتهام «همکاری با یکی از احزاب کرد» در شعبه‌ی دوم دادگاه انقلاب ارومیه با استناد به ماده‌ی ۴۹۹ قانون مجازات اسلامی در رابطه با «عضویت در سازمانهای برهم‌زننده‌ی امنیت» به ریاست قاضی شیخلو به پنج سال حبس محکوم شد، با تودیع وثیقه از زندان ارومیه آزاد شده است‌.

فخرالدین اسریسی در روز ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ با همین اتهام توسط نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه در اشنویه بازداشت و بعد از سه هفته نگه‌داری در بازداشتگاه سپاه ارومیه، به بندهای جرایم زندانیان عادی در زندان مرکزی این شهر منتقل شده بود.

در همین زندان پنج تن دیگر به نامهای «جلال مسروی»، «کمال مسروی»، «یعقوب بااکرام»، «رسول عزیزی» و «محمدظاهر فرامرزی» از اهالی روستای قره‌سقل شهرستان اشنویه با تودیع وثیقه سنگین موقتا تا زمان برگزاری دادگاه تجدیدنظر از زندان مرکزی ارومیه آزاد شدند.

هدایت عبدالله‌پور هم‌پرونده‌ی این افراد هم که به اعدام محکوم شده بود، منتظر حکم تجدیدنظر است. قرار است جلسه دادگاهی این شهروندان در ۵ دی‌ماه در شعبه‌ی دوم دادگاه انقلاب ارومیه برگزار گردد.

بازداشت آنها بعد از درگیری‌های میان نیروهای یکی از احزاب کرد با سپاه پاسداران در اواخر خرداد ۱۳۹۵ صورت گرفت. روز ۲۸ دی‌ماه همان سال هم قاضی چابک در شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب ارومیه هدایت عبدالله‌پور را به اعدام، کمال مسروی به ۱۰ سال، جلال مسروری را به ۲۰ سال حبس، یعقوب بااکرام را به ۱۵ سال، رسول عزیزی را به ۲۵ سال و محمد ظاهر فرامرزی را به ۲۰ سال حبس محکوم کرد.

صدیق بااکرام هم یکی دیگر از بازداشتیهای همین روستا بود که به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌ و همان سال با تودیع وثیقه سنگین از زندان ارومیه آزاد شده بود.

آزادی یک تن در قوچان و انتقال یک تن به زندان در کلات نادری
در شهرستان قوچان خراسان رضوی، یک بازداشتی در ارتباط با ابراز شادیهای بعد از برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان عراق آزاد شد. همزمان یک روزنامه‌نگار کرد در شهرستان کلات نادری در همین استان بازداشت شد.

روز پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ «منصور فرج‌زاده» در شهر قوچان بعد از نزدیک به دو ماه بازجویی با تودیع وثیقه از سوی اداره‌ی اطلاعات آزاد شد.

آزادی وی تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه به صورت موقت صورت گرفته است. بازداشت آقای فرج‌زاده مرتبط با ابراز شادی شهروندان نسبت به برگزاری رفراندومی بود که در روز سوم مهر در اقلیم کردستان عراق صورت گرفت.

همزمان در خبری دیگر دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان کلات نادری در استان خراسان رضوی، حکم بازداشت «علیرضا سپاهی لایین»، را صادر کرد.

او که در پی انتشار یادداشتی مرتبط با جهل عمومی تحت عنوان «جهل، تواناتر از سیل» از سوی دادسرا به اتهام «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» احضار شده بود، بعد از عدم حضور به دستور قاضی نظری، بازداشت و راهی زندان وکیل‌آباد گردیده است.

علیرضا سپاهی لایین که پیشتر نیز سابقه‌ی چندین بار احضار، بازجویی و بازداشت را دارد، آخرین بار در روز ۸ مرداد ۱۳۹۰ به اتهام «ارتباط با احزاب کرد» توسط اداره‌ی اطلاعات مشهد بازداشت شده و پس از آزادی به قید وثیقه، در بهمن‌ماه ۱۳۹۲ در مشهد از سوی قاضی سلطانی، به ١١ ماه حبس، ۵ سال محرومیت از فعالیت فرهنگی و پرداخت جریمه‌ی نقدی محکوم شده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: