•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

گزارشی از اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در بیست و یکمین روز از بازداشت

0
298

اسماعیل بخشی فعال کارگری و سپیده قلیان فعال مدنی پس از گذشت بیست و یک روز از زمان بازداشت که در جریان اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه صورت گرفته بود همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، فعالین بازداشت شده در جریان اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه پس از گذشت بیست و یک روز کماکان در بازداشت به سر می‌برد. خانواده این بازداشت‌شدگان از یکشنبه هفته گذشته و پس از ملاقات و اطلاع از ضرب و شتم فرزندانشان هیچ تماسی از جانب آنها نداشته و علیرغم پیگیری‌های مکرر آنها و وکیلشان پاسخی از سمت مسئولین دریافت نکرده‌اند. اسماعیل بخشی و سپیده قلیان از تاریخ ۲۷ آبان‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی در اهواز منتقل شده‌اند. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “پس از ملاقات یکشنبه هفته گذشته خانواده اسماعیل بخشی و سپیده قلیان از شرایط سخت نگهداری و ضرب و شتم فرزندانشان مطلع شدند. اسماعیل بخشی و سپیده قلیان از آن زمان تاکنون هیچ تماسی با خانواده‌های خود نداشته‌اند. بی‌خبری از وضعیت آنها و موافقت نکردن نیروهای امنیتی جهت ملاقات وکیل با آنها علیرغم دستور دادستان شوش بر نگرانی خانواده‌هایشان افزوده است”.
این منبع همچنین افزود: “علیرغم پیگیری‌های مکرر خانواده سپیده قلیان و گرفتن نامه ملاقات از دادستان شوش، نیروهای امنیتی از ملاقات مجدد آنها با وی جلوگیری می‌کنند و اجازه ملاقات و مطالعه پرونده به خانم زیلابی وکیل ایشان نیز داده نمی‌شود”.
روز سه شنبه ۱۳ آذرماه عسل محمدی، فعال کارگری و دانشجوی داروسازی واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد تهران نیز در ارتباط با تجمعات کارگری استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده و ابتدا به شوش و سپس به اهواز منتقل شده است.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده عسل محمدی، خانواده وی روز گذشته پس از پیگیری‌های مکرر در دادسرای شوش و اهواز نهایتا موفق به ملاقات با فرزند خود شدند. با این حال از وضعیت وی اطلاع دقیقی از دست نیست.
همچنین علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه نیز با گذشت ده روز از زمان بازداشت کماکان در بازداشت و بی‌خبری به‌سر می‌‌برد.

این عضو سندیکای کارگران مجتمع هفت تپه در تاریخ ۸ آذرماه، همزمان با ادامه با تجمعات کارگران این مجتمع توسط نیروهای امنیتی همراه با ضرب و شتم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

لازم به اشاره است روز یکشنبه ۲۷ آبان‌ماه ۱۳۹۷، دستکم ۱۹ تن از جمله تمامی اعضای مجمع نمایندگان کارگری نیشکر هفت‌تپه به همراه چند فعال کارگری، یک فعال مدنی و تعدادی از شاغلین و مدیران شرکت که جهت پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در پلیس امنیت حاضر شده بودند در محل پلیس امنیت شوش بازداشت شده بودند. تا زمان تنظیم این گزارش تمامی این افراد بجز سپیده قلیان فعال مدنی و اسماعیل بخشی فعال کارگری با قرار وثیقه یا کفالت آزاد شده‌اند.

سپیده قلیان متولد ۱۳۷۴، فعال مدنی اهل اهواز پیشتر نیز در تاریخ ۶ اسفند ۹۵ در منزل پدری بازداشت و در تاریخ ۱۱ اسفندماه همان سال با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز آزاد شده بود.

کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مزایا و نیز برای مطالبه بازگشت این واحد به بخش دولتی طی ماه اخیر اقدام به برپایی تجمعات اعتراضی کرده‌ بودند.
کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: