سه شنبه , ۱۱ مهر , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, اکتبر 3

گزارشی از بازداشت آرش شریفی و تداوم بلاتکلیفی فرهاد نوایی در زندان مهاباد

0
288

حقوق بشر در ایران ـ امروز جمعه ۱۹ خرداد ماه ۱۴۰۲، ماموران امنیتی در شهرستان مریوان از توابع استان کردستان، آرش شریفی را بازداشت کردند. از سوی دیگر، فرهاد نوایی، دانش آموز اهل توابع مهاباد علیرغم گذشت بیش از ۸ ماه از تاریخ دستگیری در بلاتکلیفی بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز چهارشنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۴۰۲، آرش شریفی، متولد: ۱۳۷۰، فرزند: عباس، اهل روستای تنگسیر و ساکن شهرستان مریوان از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

براساس این گزارش، ماموران امنیتی، هنگام بازداشت آرش شریفی، گوشی تلفن همراه وی را توقیف کرده و مانع تماس وی با خانواده اش شدند. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت، نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات یا اتهام منتسب شده به وی اطلاعی در دسترس نیست. 

در خبری دیگر به نقل از شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان کشور، امروز جمعه ۱۹ خرداد ماه ۱۴۰۲، فرهاد نوایی، متولد: ۱۳۸۶، دانش آموز، اهل روستای ترشکان از توابع شهرستان مهاباد در استان آذربایجان غربی، علیرغم گذشت بیش از ۷ ماه از تاریخ دستگیری و با توجه به صدور وثیقه ای سنگین در بلاتکلیفی بسر می برد. 

براساس این گزارش، بلاتکلیفی فرهاد نوایی در حالی تداوم پیدا کرده که بازپرس پرونده برای آزادی موقت این کودک ۱۶ ساله، وثیقه ای درخواست وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان کرده و با توجه به ناتوانی خانواده وی در تامین و تودیع آن وثیقه وی بطور بلاتکلیف در زندان بسر می برد. 

همچنین، در تشریح وضعیت خانوادگی این کودک ۱۶ ساله لازم به اشاره است، فرهاد نوایی، سالها قبل پدر خود را از دست داده و مادر وی به دلایل نامشخص، فرزند خود را رها و به تهران مهاجرت کرده است. 

لازم به اشاره است، فرهاد نوایی، اوایل آبان ماه ۱۴۰۱، در شهرستان مهاباد، توسط ماموران یکی از ارگانهای امنیتی بازداشت شده است. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیفی نگهداشتن متهم در بازداشت، عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: