•                  
شنبه , ۰۹ مرداد , ۱۴۰۰
شنبه, جولای 31

گزارشی از بازداشت دراویش در دیماه و آخرین وضعیت آنان

0
339

بازداشتاز نهم دی‌ماه، همزمان با شروع اعتراضات در کشور، موج جدیدی از بازداشت دراویش گنابادی در شهرهای مختلف کشور آغاز شد که در تمامی این موارد نهادهای امنیتی-اطلاعاتی مسئول دستگیری‌های مذکور بوده‌اند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مجذوبان نور، پایگاه خبری دراویش گنابادی موارد بازداشتی دیماه را به شرح ذیل اعلام کرده است:

۱. در تاریخ ۹۶/۱۰/۹ چهار تن از دراویش دانشجو به نام‌های کسری نوری، محمد شریفی‌مقدم، فائره عبدی‌پور و محمدرضا درویشی در بیمارستان دی تهران به طرز خشونت‌آمیزی دستگیر و روانه زندان شدند، که پس از تحصن ١٠روزه‌ی‌ دراویش موجبات آزادی این افراد فراهم آمد. اتهامات این افراد اجتماع و تبانی بر ضد امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام عنوان شده است.

۲. در تاریخ ۹۶/۱۰/۹ آقای علیرضا نیک‌زاده که مسئولیت برگزاری مجالس درویشی در شهر سمنان را نیز دارد، با اتهام اقدام علیه امنیت ملی و توهین به رهبری، بازداشت و پس از حمله‌ قلبی و انتقال اورژانسی به بیمارستان آزاد شد.

٣. در تاریخ ۹۶/۱۰/۱۰ آقای ابراهیم شریفی از دراویش گنابادی در شهر داران استان اصفهان بازداشت و پس از چند جلسه بازجویی پس از سه روز آزاد شد.

۴. در تاریخ ۹۶/۱۰/۱۰ آقای مهدی آزادبخت در شهر اراک بازداشت و پس از سه روز بازجویی آزاد شد.

۵. در تاریخ ۹۶/۱۰/۱۵ دو درویش به نام‌های علی جمشیدی و رضا سوری در شهر خرم‌آباد بازداشت شدند و کماکان در قید بازداشت هستند.

۶. در تاریخ ۹۶/۱۰/۱۷ چهار درویش گنابادی در یزد به نام‌های مسعود و حسین سلطانی و فاطمه و هانیه سلطانی بازداشت و ضمن تفهیم اتهاماتی نظیر اقدام علیه امنیت ملی، عضویت در فرقه دراویش گنابادی و تشویش اذهان عمومی به بند امنیتی زندان مرکزی یزد منتقل شدند. خانم هانیه سلطانی آزاد شد و سه نفر دیگر کماکان در قید بازداشت هستند.

۷. در تاریخ ۹۶/۱۰/۱۷ دو درویش ساکن کوار به نام‌های محمد روشن و محمود هاشمی به طور جداگانه در شیراز بازداشت شدند و کماکان در قید بازداشت هستند.

۸. در تاریخ ۹۶/۱۰/۱۸ دو درویش به نام‌های ایوب و ادریس قاسمی به شکل خشونت‌آمیزی در شهر کمال‌شهر کرج بازداشت و روانهٔ زندان گوهردشت شدند. اتهام آقای ایوب قاسمی اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی عنوان شده است.

تا این لحظه بررسی‌های وکلای پرونده نشان می‌دهد که عمدتاً مصادیق این اتهام‌ها مسائل مربوط به باور مذهبی افراد است و گزارش نهادهای امنیتی و اطلاعاتی در این پرونده‌ها حول محور باور آنان به آئین درویشی طریقت نعمت الهی است. مجذوبان نور می گوید به نظر می‌رسد بیش از آنکه جرمی صورت گرفته باشد، همچون گذشته، نگاه امنیتی به دراویش مسبب این بازداشت‌ها بوده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: