سه شنبه , ۱۱ مهر , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, اکتبر 3

گزارشی از تداوم بلاتکلیفی اردوان فلاحی در زندان اوین

0
156

حقوق بشر در ایران ـ امروز چهارشنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۴۰۲، اردوان فلاحی، یکی از ۳ عضو خانواده فلاحی، در پی تمدید مجدد قرار بازداشت، کماکان بطور بلاتکلیف در زندان اوین بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۴۰۲، اردوان فلاحی، فرزند: نصرالله، متولد:‌ ۱۳۷۷، در حالی بطور بلاتکلیف در زندان اوین به همراه پدر و خواهرش بسر می برد که هنوز پرونده وی به دادگاه برای محاکمه ارجاع نشده و اخیرا قرار بازداشت هر ۳ عضو این خانواده از سوی بازپرس شعبه ۶ دادسرای ناحیه ۳۳ تهران تمدید شده است. این شهروندان از تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۴۰۱ توسط ماموران وزارت اطلاعات در اصفهان و شیراز، بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجویی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات به بندهای عمومی منتقل شدند. 

عرفان کرم ویسی، وکیل مدافع خانواده فلاحی در تشریح اتهامات اردوان فلاحی در صفحه شخصی خود اعلام کرد:”در قرار ابلاغ شده‌، تمدید بازداشت موقت اردوان فلاحی، اتهام (محاربه) از عناوین اتهامی حذف شده‌ است، ولی کماکان اتهامات (افساد فی الارض) و (اجتماع و تبانی) جزء عناوین اتهامی انتسابی‌ هستند.” 

لازم به اشاره است، نصرالله فلاحی به همراه ۲ فرزند خود بنامهای اردوان فلاحی و ارغوان فلاحی، علیرغم گذشت بیش از ۷ ماه از تاریخ دستگیری در حالی که از حقوق اولیه یک متهم محروم هستند در سایه ممانعت بازپرس شعبه ۶ دادسرای ناحیه ۳۳ تهران بطور بلاتکلیف در اندرزگاه ۴ و بند زنان زنان آن زندان، بسر می برند. 

تداوم بلاتکلیفی و محرومیت از حقوق شهروندی این افراد در حالی ادامه شده که عرفان کرم ویسی، در تاریخ ۲۵ فروردین ماه ۱۴۰۲، از اعلام وکالت به پرونده این شهروند خبر داده بود

اردوان فلاحی، در تاریخ ١٢ آبان ماه ۱۴۰۱، در اصفهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در ادامه نیز پدر وی نصرالله فلاحی به همراه دخترش ارغوان فلاحی هم در تاریخ ۱۳ آبان ماه ۱۴۰۱، در شهر شیراز مرکز استان فارس، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجویی های فشرده، پس از تحمل بیش از ۲ ماه سلول انفرادی، در تاریخ ٢٣ بهمن ماه ۱۴۰۱، از زندان عادل آباد شیراز، به تهران و بند ٢٠٩ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شدند و پس از حدود ۳۰ روز نصرالله فلاحی و اردوان فلاحی به اندرزگاه ۴(بند قرنطینه) زندان اوین منتقل و در همان تاریخ هم ارغوان فلاحی به بند زنان در زندان اوین منتقل شد.

این شهروندان، علیرغم گذشت بیش از ۷ ماه از تاریخ دستگیری با توجه به تمدید مکرر قرار بازداشت در پی اعمال نفوذ وزارت اطلاعات به پرونده قضایی آنها و علیرغم درخواست این خانواده برای تبدیل قرار قضایی پرونده آنها از بازداشت به وثیقه و ممانعت باپرس شعبه ۶ دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، در وضعیت بلاتکلیف بسر می برند. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: