•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

گزارشی از زندان؛ مرگ پر از ابهام یک زندانی در زندان مرکزی اردبیل

0
552

یک زندانی محبوس در زندان اردبیل در ساعات پایانی روز چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷, به دلایل نامعلومی فوت کرد. این زندانی سالخوره پس از چند روز نگهداری در نقطه ای نامعلوم تنها یک روز قبل به بند عمومی منتقل شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران، ساعت ۳ صبح امروز پنجشنبه ۱۵ آذرماه ۹۷، یک زندانی محبوس در زندان اردبیل به دلایل نامعلومی جان خود را از دست داد. هویت این زندانی “عبدالحسین شکری، فرزند قربان‌علی، ۷۰ ساله و محبوس در بند ۱ زندان اردبیل” توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “آقای شکری هفته گذشته در پی درگیری لفظی با افسر نگهبان به بیرون از بند و به محل نامعلومی منتقل شده بود. روز دوشنبه با رنگ و روی پریده به بند بازگردانده شد و نیمه شب گذشته به دلایل نامعلومی فوت کرد”. عبدالحسین شکری در تاریخ ۱۲ تیرماه ۹۷ بازداشت و به اتهام فراری دادن یک متهم به دوسال حبس تعزیری محکوم شده بود. هرچند علت مرگ این زندانی تا لحظه تنظیم این گزارش مشخص نیست، سابقه رفتار نامناسب و سلیقه‌ای مسئولین زندان اردبیل و همچنین سابقه ضرب و شتم و شکنجه زندانیان باعث گمانه زنی هایی در داخل زندان شده است. این نکته حائز اهمیت است که حکومت جمهوری اسلامی در نوع برخورد با شهروندان که برای احقاق حقوق بشر و کشف حقایق شکنجه و مرگهای مشکوک افراد در ایران چه بعنوان وکیل مدافع افراد و چه در غالب فعالان حقوق بشر و مدنی رفتاری بسیار خشن و سرکوبگرایانه ای دارد چرا که خوب میداند با تحقیق بر حسب عدالت میتوان به حقایق این مرگهای مشکو افراد در زندانهای ایران پی برد. بعنوان نمونه محمد نجفی از جمله وکلائی است که به جهت افشاگری پیرامون مرگ وحید حیدری, از شهروندان معترض که در تجمعات اعتراضی شهروندان در دی ماه سال ۱۳۹۶ بازداشت و سپس در بازداشتگاه نیروهای امنیتی در گذشته بود بازداشت و به جرم افشاگریهای این وکیل دادگستری, وی به همراه ۱۱ تن از فعالان مدنی شازند به تحمل حبس و شلاق محکوم گردید. 

لازم به ذکر است در تاریخ ۳۰ آبان ماه جمعی از زندانیان محبوس در زندان اردبیل، با نگارش نامه‌ای سرگشاده خطاب به جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، از نقض حقوق زندانیان محبوس در این زندان، پرده برداشته‌اند. این زندانیان با ذکر نمونه‌هایی از شکنجه‌های اعمال شده توسط مسئولان زندان از جمله شکنجه‌ای به نام “جشن تولد” سخن گفته‌اند.

 در چند ماه اخیر حقوق بشر در ایران در گزارشات متعددی به مرگ مشکوک زندانیان در زندانهای ایران اشاره کرده و نسبت به آن اطلاع رسانی کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.