•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

گزارشی از زندان زاهدان, پایان اعتصاب غذای ابوبکر رستمی/ انتقال همزمان ۹ تن از زندانیان به بند فاقد امکانات

0
394

ابوبکر رستمی زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی زاهدان که از جمله زندانیانی است که برای وی حکم اعدام صادر شده است از روز شنبه ۱۳ بهمن ماه در پی انتقال به بند قرنطینه این زندان دست به اعتصاب غذا زده بود از روز دوشنبه۲۲بهمن با وعده مساعد مسئولان زندان زاهدان اعتصاب غذای خود را پایان داد . این زندانی سیاسی به همراه ۸ تن دیگر از زندانیان محبوس در این زندان در روزهای اخیر به بند ۹ قرنطینه این زندان منتقل شده اند و تحت شرایط دشواری بدون امکانات اولیه در این بند بسر میبرند.

به گزارش  حقوق بشر در ایران، ابوبگر رستمی زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی زاهدان که  محکوم به اعدام  شده است در تارییخ ۲۲ بهمن ۱۳۹۷  با وعده مساعد مسئولین به اعتصاب غذای خود پایان داده است به همراه ۸ تن دیگر از زندانیان به بند ۹ قرنطینه این زندان موسوم به بند ویژه منتقل شده‌اند. همزمان یکی از زندانیان محبوس در این بند که در پی ضرب و شتم توسط مسئولین زندان مجروح شده است بدون رسیدگی پزشکی در این بند رها شده است. تعدادی از این زندانیان اعلام کرده اند که در صورت عدم پاسخ‌دهی مسئولین و تداوم بی توجهی به مطالباتشان از روز شنبه دست به اعتصاب غذا می زنند. یک منیع  مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: ابوبکر رستمی به همراه ۸ تن دیگر از زندانیان دیگر بنامهای  حسن داعی میری، علیرضا بمپوری، ذبیح الله ریگی، یاسین گرگیج، محسن گمشادزهی، ناصر دیدبند، هاشم سنچولی، حمید شاهوزهی به بند ویژه زندان زاهدان که محلی فاقد امکانات بدوی است منتقل شده اند. همچنین مسئولین زندان  تاکنون پاسخی در ارتباط با دلیل انتقال این زندانیان ارائه نداده و به وضعیت آنان رسیدگی نمی کنند”.
این منبع مطلع در ادامه گفت، این بند که ابوبکر رستمی و ۸ تن دیگر به آن منتقل شده اند بعنوان بند ویژه میباشد که در بند قرنطینه زندان مرکزی زاهدان واقع شده است. و دارای هیچگونه امکانات برای اقامت یک فرد را هم ندارد.

لازم به ذکر است که مسئول زندان معمولا از این محل برای نگهداری زندانیانی که در قرنطینه زندان توسط مسئولین مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته اند به هدف از بین بردن تدریجی آثار ضرب و شتم استفاده می کنند. به گفته شاهدان تا زمان از بین رفتن آثار ضرب و شتم از بدن زندانیان، مسئولان زندان اجازه ارتباط با خارج از بند، ملاقات و تماس به آنها نمیدهند.

همزمان با افزایش فشار و بدرفتاری با ۹ زندانی مورد اشاره گزارش شده است “ساعت ۱۲ شب گذشته دو زندانی محبوس در بند جوانان را به هواخوری بند قرنطینه منتقل کرده و پس از ریختن آب سر روی آنها توسط علی میری، مسئول اندرزگاه ۱ به شدت با باتوم و کابل مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. نهایتا این زندانیان نیز بدون رسیدگی پزشکی به بند ۹ قرنطینه منتقل شده‌اند”.
همچنین گفته شده محسن گمشادزهی، دیگر زندانی محبوس در این بند در روزهای اخیر به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفته و علیرغم آسیب دیدگی شدید در ناحیه کلیه و جراحت شدید در ناحیه شکم بدون رسیدگی پزشکی به این بند منتقل شده است.

گفته می‌شود جراحات بدن این زندانی به دلیل عدم رسیدگی پزشکی دچار عفونت شده و بوی تعفن زخم ها علاوه بر خود این زندانی باعث آزار زندانیان دیگر نیز شده است.

این زندانی در سال ۹۲ و در سن ۱۸ سالگی بازداشت و به اتهام محاربه ابتدا به ۱۵ سال حبس تعزیری و سپس به اعدام محکوم شده است.

با گذشت بیش از ۵ سال از بازداشت محسن گمشادزهی، کماکان رای وی قطعی نشده و پرونده او در دیوان عالی کشور در حال بررسی است.

حقوق بشر در ایران پیش تر در گزارشات مختلفی از محرومیتهای گسترده زندانیان محبوس در زندان مرکزی زاهدان اطلاع رسانی کرده بود. 

زندانیان محبوس در بند ۹ ویژه، اعلام کرده اند که در صورت عدم رسیدگی به وضعیت و مطالباتشان، و در صورت عدم پاسخدهی مسئولین زندان در ارتباط با رفتار خشونت آمیز و نامناسب با آنان از روز شنبه دست به اعتصاب غذای دسته جمعی خواهند زد.
زندانیان زندان زاهدان تحت شرایط بسیار نامناسبی در این زندان نگهداری می‌شوند و با مشکلات مضاعفی از جمله محرومیت از تغذیه مناسب، عدم رسیدگی پزشکی، بدرفتاری مسئولین بهداری با زندانیان بیمار، عدم اعزام بیماران به مراکز درمانی خارج از زندان حتی در موارد بسیار ضروری، نبودن وسایل موردنیاز در فروشگاه زندان، قیمت بالای مواد غذایی و کیفیت بسیار پایین آنها، نبود وسایل گرمایشی و سرمایشی حتی با هزینه‌های شخصی، محرومیت از جای خواب مناسب، رفتار نامناسب مسئولین بنیاد تعاون با زندانیان، ندادن حقوق متناسب با ساعات کار زندانیان در بخش اشتغال و تهدید آنها به اخراج و انتقال به قرنطینه در صورت اعتراض و… مواجه هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.