•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

گزارشی از زهرا صادقی, کارمند سابق سازمان ملل محبوس در بند زنان زندان اوین

0
551

زهرا صادقی، کارمند سابق سازمان ملل که در خردادماه سال جاری به هنگام بازگشت از کشور عراق در فرودگاه بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و در حال حاضر در بند زنان زندان اوین محبوس شده است. وی در بهمن ماه سال جاری پس تحمل ۸ ماه بازداشت در سلول‌های انفرادی محاکمه و به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، زهرا صادقی کارمند سابق سازمان ملل متحد که در خرداد ماه سالجاری به هنگام بازگشت از کشور عراق در فرودگاه بازداشت شد,  پس از تحمل ۸ ماه بازداشت در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین، از بهمن‌ماه سال جاری جهت تحمل مدت محکومیت ۱۰ ساله خود به بند زنان این زندان منتقل شده است. وی در بهمن ماه سال جاری پس تحمل ۸ ماه بازداشت در سلول‌های انفرادی محاکمه و به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده است. بنقل از یک منبع نزدیک به خانم صادقی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “خانم صادقی پیشتر کارمند سازمان ملل بوده و جهت انجام وظیفه و الزامات کاری به کشورهای سودان و سپس عراق سفر کرده بود. وی در خردادماه سال جاری پس از بازگشت از کشور عراق توسط نیروهای امنیتی در فرودگاه بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. نهایتا پس از تحمل ۸ ماه بازداشت در سلول‌های انفرادی این بند، در تاریخ ۸ بهمن‌ماه به بند زنان زندان اوین منتقل شد”.
این منبع مطلع در ادامه گفت: “زهرا صادقی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام جاسوسی محاکمه و به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. در جلسه دادگاه هیچ کدام از همکاری‌های وی با سازمان ملل به عنوان مصادیق اتهام عنوان نشده و تنها به دلیل سفری که سال‌ها پیش به درخواست یکی از دوستانش به کشور ترکیه انجام داده بود، اتهام جاسوسی علیه وی مطرح و از نظر قاضی ثابت شد”.

زهرا صادقی که اکنون در بند زنان اوین به سر می برد، متولد سال ۱۳۶۶ است. او در سال ۱۳۹۲ نیز توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شده بود که پس از سه ماه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شد.
لازم به اشاره است هر چند مقابله با امر جاسوسی بعنوان نقض حقوق بشر در نظر گرفته نمی‌شود ولی با توجه به سابقه دولت ایران در استفاده ابزاری از این عنوان برای برخورد با مخالفان سیاسی خود طرح چنین ادعاهایی بخصوص با روشن نبودن جزییات و روند دادرسی همواره با دیده تردید نگریسته می‌شود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده