•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

گزارشی از سام نصیرمقدم, زندانی سیاسی محبوس در بند ۸ سالن ۱۰ زندان اوین

0
995

“سام نصیر مقدم”, شهروند اهل پلدخنر واقع در استان لرستان  و زندانی سیاسی محبوس در بند ۸ سالن ۱۰ زندان اوین است که از تاریخ ۹ خردادماه سالجاری در این زندان در حال گذراندن دوران محکومیت خود میباشد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, “سام نصیرمقدم”,  زندانی سیاسی که به اتهام “توهین به روح الله خمینی” و “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” توسط شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی زرگر به تحمل ۲۲ و نبم ماه حبس تعزیری محکوم گردید در بند ۸ سالن ۱۰ زندان اوین در حال سپری کردن دوران محکومیت خود میباشد. این زندانی  سیاسی, اولین بار در مورخ ۷ مهر ماه ۱۳۹۴ و در ساعات اولیه صبح, درحالی که با اتوبوس بسمت خرم آباد در حال حرکت بود توسط اداره اطلاعات خرم آباد به اتهام عضویت در “سازمان مجاهدین خلق” بازداشت و  بدلیل عدم وجود شواهد کافی مبنی بر عضویت و یا فعالیت وی با سازمان مجاهدین, نامبرده از اتهام مطروحه تبرئه گردید. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, دلیل و استناد وزارت اطلاعات مبنی بر عضویت و یا فعالیت “سام نصیر مقدم” با “سازمان مجاهدین خلق” این بود که چون درگذشته خانواده پنج نفره سام در این گروه سیاسی فعالیت داشته از این بعنوان سند برای نیروهای امنیتی  مشهود بوده  که  این زندانی سیاسی از اتهام واحی عضویت در سازمان مجاهدین خلق تبرئه گردید. لازم به ذکر است که سام نصیری از زمان بارداشت اولیه و انتقال به سلول انفرادی از حق داشتن وکیل محروم بوده است و تلاشهای وی در جهت معرفی کردن وکیل جهت دفاع از وی در دادگاه با رد درخواست از سوی وزارت اطلاعات روبرو گردید و در زمان بازجوئی وزارت اطلاعات ضمن ممانعت از معرفی  وکیل خواستار این بودند که در صورتی که وی نیاز به وکیل داشته باشد میبایست فردی وکالت سام را قبول کند که مورد تائید ارگانهای امنیتی نیز باشد لذا خود آنها میتوانند تقاضای وکیل برای وی بدهند.

این منبع مطلع در ادامه گفت, فعالیتهای “سام نصیرمقدم” در فضای مجازی که شامل انتشار مقالات و دست نوشته های وی در شبکه های اجتماعی و فیس بوک بود از منظر بازپرس پرونده و اداره اطلاعات جرم تلقی گردیده و سام با  اتهامات توهین به رهبری و توهین به روح االه خمینی و فعالیت تبلیغی علیه نظام  مورد تفهیم قرار گرفت و بعد از ۲۱ روز تحمل سلول انفرادی به زندان مرکزی خرم آباد منتقل گردید و سپس چند روز بعد با قرار وثیقه و بصورت موقت تا زمان برگزاری دادگاه آزاد گردید. 

این منبع مطلع افزود, “سام نصیرمقدم” چهار ماه بعد از ازادی با قید وثیقه با احضار مجدد توسط دادگاه انقلاب خرم آباد با اتهامات توهین به رهبری, توهین به روح الله خمینی و همچنین فعالیت تبلیغی علیه نظام و بدون حق در اختیار داشتن وکیل مورد محاکمه قرار گرفت و در مجموع به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم گردید. سپس با اعتراض وی در مرحله تجدیدنظر خواهی به حکم صادره, رای اولیه باطل و پرونده وی جهت رسیدگی مجدد به تهران ارسال  و در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی “ماشاالله احمدزاده” ارجاع گردید و با رسیدگی مجدد پرونده توسط قاضی احمدزاده سام نصیری به تحمل ۲۲ ماه و نیم حبس محکوم گردید و با در خواست تجدیدنظر خواهی  آقای نصیرمقدم پرونده به شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی زرگر ارجاع گردید و ضمن تائید حکم صادره از سوی آن شعبه ۲۶ عینا حکم ۲۲ ماه و نیم حبس برای سام نصیری تائید گردید و با استفاده از ادغام جرائم سام نصیری در مجموع به تحمل ۱۵ ماه حبس تعزیری محکوم گردید و با اجرائی شدن حکم صادره این زندان سیاسی از تاریخ ۹ خرداد ماه سالجاری در بند ۸ سالن ۱۰ زندان اوین تحمل حبس میکند.

لازم به ذکر است که سام نصیرمقدم در حال حاضر با توجه به شرایط قانون آزادی مشروط, شرایط لازم جهت استفاده از قانون فوق را دارا می باشد و ضمن ارائه تقاضای آزادی مشروط, هنوز پاسخی بعنوان جواب تقاضای خود دریافت نکرده است.

آنچه در پرونده سام نصیرمقدم مشهود است محرومیت وی از حق داشتن وکیل انتخابی وی و همچنین سرکوب آزادی بیان در ایران که با نگاه امنیتی ارگانهای قضائی با عنوان اتهام و جرم تلقی میشود این زندانی سیاسی مورد محاکمه قرار گرفته است.

سرکوب آزادی بیان ناقض اصول و اسناد بین اللملی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر  مورد تاکید قرار گرفته است و از آن بعنوان حقوق ذاتی و انسانی افراد در زمان محاکمه توسط دادگاهی صالحه و بی طرف  و با حضور هیئت منصفه و قاضی و حق افراد در داشتن وکیل انتخابی برای دفاع از حقوق آنها مورد تاکید فرار گرفته است.

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: